12 Aralık 2018

Google’dan Parasını Verene Reklamsız İnternet Deneyi

Google, internetin masraflarını karşılamak için reklam göstermek haricinde farklı yollar konusunda deneyler yapıyor. Contributor adlı bu deneysel program, kullanıcıların aylık cüzi bir ücret vererek programa katılan internet sitelerini reklamsız gezmelerini amaçlıyor.

İngiltere’de Ebuzzing video reklam platformu tarafından yapılan araştırma, kullanıcıların interneti tamamen reklamsız gezmeleri için yıllık 232,24 dolarlık masraf yapmaları gerektiğini ortaya koyuyor. Bu değer, İngiltere’de toplam dijital reklam harcamasının, toplam internet kullanıcı sayısına bölünmesi ile bulunmuş.

Fakat kullanıcılara bu durum sorulduğunda, neredeyse hepsi (%98) para vereceklerine reklamlara tahammül etmeyi tercih edeceklerini söylediler. Bu araştırmayı başka bir makalemizde ele almıştık.

Şimdi ise Google bu konuya el atıyor. The Onion, Mashable, Urban Dictionary ve Imugr’un dahil olduğu 10 kadar web yayıncısı ile başladığı Contributor programı dahilinde, kullanıcılardan ayda 1-3 dolar kadar para vermeleri karşılığında, bu siteleri reklamsız kullanabilecekleri söyleniyor. Bu paranın bir kısmı Google’a, bir kısmı ise programa katılan internet sitelerine gidecek. Programa Google hesapları ile katılan kullanıcılar, normalde reklam gösterilmesi gereken alanlarda bir teşekkür ibaresi görüyor.

Reklamla destekli ücretsiz içerik internetin can damarı olmayı sürdürürken, bir yandan sitelerin reklama boğulup kullanıcıyı gerçek içerikten uzaklaştırdığı günümüzde, Google Contributor programının neler getireceği merak konusu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*