20 Kasım 2018

Google’ın Mobil Güncellemesi Hakkında 7 Soru ve Cevap

Bilindiği üzere Google, mobil uyumlu sitelerin arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda çıkmasını sağlayacak bazı değişiklikler yapma yoluna gidiyor. Arama algoritmalarındaki bu değişikliğin kısa zaman içerisinde aktifleştirilmesi bekleniyor. Biz de bu değişiklik sonucunda sitelerin nasıl etkileneceğini, hangi sitelerin etkilenmeyeceğini ve genel olarak SEO’ya nasıl bir etkisi olacağını soru cevaplar şeklinde ele aldık.

1. Google algortimalarında ne değişiklikler yapacak?

551dc0366190a7.50674508Google kendi uygulamalarında, Google Play’de, mobil SERPS’lerin sunumunda ve mobil ile ilgili geliştirme dokümanlarında bir çok değişikliğe gitti ve bütün bunlar çok yakın zamanda (yüksek ihtimalle yarın) gerçekleşecek algoritma değişikliğine hazırlık kapsamında.

Google öncelikle yeni bir mobil crowler ile birlikte muhtemelen bir Android user-agent ortaya çıkartacak ve bunların tek sayfalık mobil siteleri daha iyi taramasını, Android uygulamalarını taramasını ve hatta iOS uygulamalarındaki Deep Link’leri taramasını sağlayacak. Geçen ay güncellenen mobil uyumluluk dosyalarında Google, özellikle JS ve CSS’sin taramaya açılmasını anlatıyor. Çünkü Android uygulamalar Java ile yazılıyor ve tek sayfalık mobil siteler ile uygulamalar yüksek oranda JavaScript kullanıyor.

Ancak bütün bunlar sayfa hızları veya tekrar yönlendirmeler ile ilgili hiç bir bilgi içermiyor. Google bu sefer, her zaman SEO’larda büyük önemi olan sayfa hızı ve bunu etkileyen etmenleri değil, doğrudan içeriği hedefine almış gibi. Zaten tarihsel olarak baktığımızda Google algoritmasının açıklarından faydalanmak niyetindeki herkes çok hızlı açılan siteler ancak neredeyse bomboş içerikler ile SEO’larını geliştirmeye çalışıyorlardı. Google’ın daha sonraki, içeriği de kontrol eden algoritmaları sayesinde bu kirlilik bir nebze olsun azaltıldı. Görünen o ki Google bu sefer eski yönteminin tam tersini mobil platformda deniyor.

2. Sitem mobil uyumlu değilse masaüstü aramalarda gerilere düşecek miyim?

SMX Munich fuarındaki bir panelde Google yetkilileri bu soruya hiç tereddüt etmeden “Hayır” yanıtını verdiler. Yani Google, mobil ve masaüstü arama dünyasını tamamen birbirlerinden ayırıyor. Tam da bu yüzden zaten yukarıdaki sorunun cevabında da olan yeni bir crawler’ın kullanılacağını düşünüyoruz. Bu yüzden henüz korkmanıza gerek yok. Ancak sonraki aşamalarda bu mobil değişimlerin masaüstünü de etkilemeye başladığını görebiliriz. O yüzden şimdiden sitenizin mobil cihazlarda da en azından çalışabilmesini sağlayın.

3. Mobil arama sonuçları ne kadar değişecek?

551dc161de8dd0.85655095

Yin Münih’teki panelde bu sorunun cevabı tam olarak “Panda ve Penguin güncellemelerinden çok daha fazla değişecek” cevabı verildi.

Ancak buradaki sorun. Google’ın tablet bilgisayarları da bir nevi masaüstü bilgisayar gibi görüyor olduğu. Yani Google için gerçek mobil deneyim cep telefonunda yaşanıyor; tablet deneyimi ise masaüstü deneyime daha yakın olduğu için sayılmıyor. Şu anda Google’ın gerçekten neyi mobil kabul edip neyi etmediğini bilmiyoruz. Ancak tabletleri “mobil” kabul etmemesi, tablet piyasasındaki Apple dominasyonu olabilir. Eğer sebep gerçekten buysa, tabletlerin mobil olarak kabul edilmediğini görmeye devam edebiliriz.

4. Mobil subdomain’lere yönlendirme yapan siteler de mobil site olarak kabul edilecekler mi?

Yüksek ihtimalle edilecek. Mobile-Friendly taginin ortaya çıkmasından sonra mDot (m.) subdomain’li sitelerin arama sonuçlarında çok daha iyi performans vermeye başladıklarını görüyoruz. Yüksek ihtimalle Google, m. subdomain’ini de olumlu bir ranking signal olarak ele alıyor. Yani yalnızca responsive tasarıma takılmış değiller, sitenin mobilde görüntülenmesini sağlayacak diğer alternatif yöntemlere de açıklar.

5. Sitemin Google’ın mobil uyumluluk gereksinimlerine uyduğunu nereden bileceğim?

551dc12f261288.22374073

Google tam da sitenizi bu konuda kontrol eden bir araç yayınladı ve basitçe sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını size söylüyor. Neden uyumlu olmadığını ve uyumlu yapmak için neler yapabileceğinizi de söylüyor. Araca buradan ulaşabilirsiniz.

6. Bir mobil uygulamaya sahip olmak ranking’i nasıl etkileyecek?

551dc819b7cb79.88076958Burada göz önünde bulundurulması gereken iki durum var. Birincisi, eğer bir mobil arama, mobil uygulama listeleri ile doğrudan ilgili ise, uygulamanız mobil arama sonuçları içerisinde çok daha fazla görünürlük elde edilebilir. Burada Google’ın mobil uygulama listesinden kastı, Play Store üzerindeki “Çocuklar İçin Uygulamalar”, “Müzik Uygulamaları” gibi listeler. Ayrıca Google, uygulamaları arama sonuçlarında görüntülerken yalnızca belli bir kalitenin üzerindeki uygulamaları görüntülüyor. Bu kalite standardı da, uygulamanın en azından  3,5 – 4 yıldız almış olması.

İkinci durum ise, siteniz ve uygulamanız arasındaki Deep Link’ler, mobil sitenizin aramalarda daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilir. Yani mobil uygulamanıza Deep Link2ler ekleyip uygulama URI’lerinizi sitenizin içerik olarak uyumlu sayfaları ile bağlarsanız mobil SEO konusunda oldukça iyi bir iyileştirme yapabilirsiniz.

7. Google’ın bütün bu mobil uyumlu değişiklikler ile amacı ne?

Yüzlerce yan amacı bir kenara bırakırsak, Google’ın nihayi amacı doğal olarak kullanıcılara daha iyi bir mobil deneyim sunmak ve aradıklarını bulmalarını sağlamak. Tabi ki bunu yaparken bir yandan da para kazanmak peşindeler. Uygulamaları daha doğru bir şekilde arama sonuçlarında göstermek mobil uygulama geliştirmeyi ve Google Play üzerindeki uygulama sayısını artıracağı gibi, bunların paraya çevrilmesine de katkı sağlayacaktır. Ayrıca Google Play yalnızca uygulamalar ile değil, televizyon şovları, kitaplar, dergi abonelikleri, müzik ve filmlerle de ilgili. Yani Google Play aslında Hulu, Amazon ve tabi ki App Store ve iTunes’un rakibi durumunda.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Google’ nin akgoritma değişmesi bitmiyorki 70 adet web sayfasını tekrar nasıl mobil uyumlu hale getirebilirimki.

Fikrini söyle

*