14 Kasım 2018

Görsel Etkileyiciliği Arttırmak için 8 Uygulama

Sosyal medyada görselsiz var olamazsınız. Basit blog grafiklerinden videolara kadar görseller, hedef kitleniz ile etkileşime ve iletişime geçmenizi sağlar. Bu listemizde, etkileyici görseller hazırlamanız için kullanabileceğiniz 8 aracı ele aldık.

Telif hakkı olmayan görselleri bulun

Görsellerinizde kullanmak için fotoğraf arayışındaysanız, size tavsiye edebileceğimiz iki kaynak var: Unsplash ve New Old Stock.

Unsplash, üzerinde telif hakkı bulunmayan fotoğraflar barındıran bir arşiv. “Ne isterseniz yapın” diye sundukları fotoğrafları sitelerinde gezebilir ve beğendiklerinizi kullanabilirsiniz. Eğer üye olursanız, her 10 günde bir, 10 adet yepyeni fotoğraf doğrudan size e-posta ile gönderiliyor.

New Old Stock ise, adının da çağrıştırdığı gibi, Unsplash’in eski fotoğraflar üzerine odaklanmış versiyonu gibi. Yalnız buradaki arşivde fotoğraflar tamamen karışık bir halde yer alıyorlar. Özellikle aradığınız konseptte fotoğraf bulmak kolay olmayabilir.

Hareketli videolar ile dikkat çekin

Video, içerik pazarlamanın en üstün ve etkileyici kısmı olarak görülüyor, kitleler videoya bayılıyor. Eğer şimdiye kadar videodan çok zaman aldığı veya zor olduğu için kaçtıysanız, durun kaçmayın! PowToon’a bir şans tanıyın.

PowToon, çok yalın bir şekilde animasyon videolar oluşturmanızı sağlayan basit bir uygulama. PowToon içerisinde çok sayıda şekil, pobje ve efekt kütüphaneleri bulunuyor. Eğer ürün tanıtımları, sunum veya talimat videoları hazırlayacaksanız, bunlar için PowToon’u kullanabilirsiniz.

Renk paletinizi seçin

Adobe Kuler, binlerce hazır renk paleti içinden kendinizinkini seçmek veya sıfırdan oluşturmak için tasarlanmış bir uygulama. Peki, bu neden önemli?

Renkler algımızı, duygularımızı ve bunların neticesinde davranışlarımızı etkiler. Farklı konseptleri farklı renkler ile ilişkilendiririz ve bunlara farklı şekillerde tepki veririz.

Kuler ile görsel içeriğinizin konusuna göre doğru renk değerlerini bulabilirsiniz. Mükemmel renk paletinizi bulduğunuzda, RGB ve HEX değerlerini bir kenara not edin. Böylece her nerede çalışırsanız çalışın, seçtiğiniz renk tonları her zaman için aynı olacaktır.

Basit grafikleri hızlıca oluşturun

Canva, her içerik pazarlamacının sürekli elinin altında bulunması gereken bir uygulama. Web’e uygun renklerde üretilmiş binlerce basit grafik yapabilirsiniz. Blog grafikleri, buton grafikleri, sosyal medya resimleri veya kartvizitler için çok kullanışlı.

Veriler güzel gözüksün

İnfografik yapmak istiyorsanız, Picktochart imdadınıza yetişiyor. Hali hazırda barındırdığı tema ve şablonları kulanarak tek yapmanız gereken, grafiklerin yanına verilerinizi ve metinlerinizi girmek. Tema ve şablonları isteğinize, ihtiyacınıza göre yeniden şekillendirebiliyorsunuz. İnfografiğinizi bitirdikten sonra sosyal medyada veya internet sitenizde yine uygulamanın içindeki araçları kullanarak paylaşabilirsiniz.

Ekran görüntüleriniz dile gelsin

Bazen, ne yaptığınızı anlatmanın en iyi yolu, gerçekten ne yaptığınızı göstermektir. Bu konuda Awesome Screenshot ihtiyacınız olan her işlevi barındırıyor.

Çoğu zaman bir ekran görüntüsü kaydettiğinizde, üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız, başka bir uygulamada (Photoshop, Illustrator vs.) açıp, değişikliği yapmanız gerekiyor. Awesome Screenshot, ihtiyacınız olan grafik elementleri doğrudan araç üzerinden eklemenize izin veriyor.

Bir sunum veya blog girişi yaparken ekran görüntüsü kullanacaksanız, oklar, daireler ve benzeri şekilleri kullanarak ne yaptığınızı göstermek, kullanıcının anlaması açısından önemli olabilir. Yalnız bu araç bir tarayıcı eklentisi ve tarayıcı penceresindeki görüntüler üzerine böyle oynamalar yapmanıza izin veriyor.

Bilgelik dolu sözlere hak ettikleri değeri verin

İnternette özlü sözlere artık çok sık rastlıyoruz. Bunların iyi bir tasarım ile sunulanları ise kitleleri ciddi anlamda etkileme gücüne sahip. QuotesCover aracı bu işe yarıyor: Özlü sözleri etkileyici bir görsellik ile sunmaya. İster sosyal medya kapak görseli, e-posta kartı veya poster yapın, QuotesCover hepsinin altından kalkabiliyor.

Ürün esnekliğinizi herkes görsün

Bir internet sitesi, uygulama veya online ürün tasarladığınızda, farklı ekran oranlarında ve çözünürlüklerinde nasıl görüneceği, uyumlu olup olmadığı çok önemli bir konudur. Bu yüzden, Placeit aracını kullanmalısınız. Ürününüzü, görselinizi veya videonuzu farklı boyutlardaki cihazların ekranlarına yerleştirerek nasıl görüneceğini gösterdiği gibi, bunu başkalarına da göstermenize olanak tanıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. alessandro der ki:

    çok iyi bir yazı olmuş……

Fikrini söyle

*