18 Kasım 2018

Görsel SEO: 3 Adımda Site Görsellerini Maksimum Satış İçin Optimize Edin

görsel seo asılArtık ezberlemiş olmalısınız. Bir resim bin kelime anlatır. Anlatır da nasıl yapacaksınız? Web sitenizde satışları artırmak için e-ticaret ürün görsellerini nasıl optimize edeceksiniz? 3 adımda görsel optimizasyonunu hemen aşağıda anlatıyoruz ama önce kısa bilgi:

  • Görselli tweetler yüzde 18 daha fazla tıklama, yüzde 89 daha fazla favori ve yüzde 150 daha fazla retweet alıyor.
  • Facebook marka sayfalarında görselli gönderiler yüzde 87 daha fazla etkileşim alıyor.
  • Sosyal ağ gönderilerini optimize etmenin en iyi yolu görselli paylaşımlar yapmak.

Neden e-ticaret sitesi görsellerinizi de optimize etmiyorsunuz?

İlk adım: Görsellerinizi etiketleyin

Web sitenizde anahtar kelimelere odaklandığınız kadar görsellere de odaklanmanız gerekiyor. Çünkü Google hem yazıları hem görselleri endeksliyor. Bu durumda en mantıklısı odaklandığınız anahtar kelimeyi sitenizdeki görsellere de eklemek. Görsel SEO yapın ve görsellerinizi etiketleyin.

Görsel seo 5

WordPress’te görsellere etiket ve açıklama ekleyin. bunlar odak anahtar kelimeyi içersin.

İkinci adım: Sitenize görsel yüklerken optimize edin

Sadece kurumsal blog görsellerini değil, ürün görsellerini de optimize edin. Örneğin, Facebook 800 x 417 görselleri çok seviyor ve tipik bir blog sayfasında ideal görsel genişliği 600 piksel olarak kabul ediliyor. Böylece yeni yazıları Facebook’ta paylaştığınız zaman öne çıkarılmış görsel linkli yazıyla birlikte geniş kadraj gösteriliyor ve Facebook’a elle görsel yükleyip elle link vermiyorsunuz.

Bu noktada blogunuz için içerikle alakalı görseller seçin, en çarpıcı (yani hem esprili olan hem de konuyu tek resimde anlatan) görseli WordPress’te öne çıkarın. Lütfen öne çıkarılan görselde zeka oyunları yapmayın. Görselin ilk bakışta anlaşılır olmasına dikkat edin. Düşük çözünürlük, koyu veya bulanık görseller kullanmayın.

görsel seo 4

Görselleri isimlendirirken içeriğe göre optimize edin

Üçüncü adım: Tüm sosyal ağlarda aynı görseli kullanın

Yaratıcılık çok şeydir ama imaj ve istikrar her şeydir, yani e-ticaret ile sosyal medya için bu böyledir. Nitekim bu yüzden sitenizde öne çıkarılmış görsel belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca tüm sosyal ağlarınızda aynı görseli kullanmaya gayret edin. Artık Instagram’da da sorun yok. Çünkü Instagram’a “geniş açılı veya uzun ve dikey görselleri kadraja otomatik sığdır” düğmesi geldi.

Burada sadece tutarlı bir imaj sergilemekten söz etmiyoruz. Aynı zamanda Google’ın e-ticaret sitenizin görselini tüm sosyal ağlarda endekslemesinden bahsediyoruz. Görseliniz için uygun anahtar kelimeyi seçin, görseli buna göre isimlendirin ve tüm sosyal ağlarda aynı görseli kullanın. Alakalı ve kaliteli görseller seçin. Sonra bırakın Google ile Facebook sizin için çalışsın ve e-ticaret sitenizi öne çıkarsın.

Bu yazının devamında Microsoft Office 2016 kullanarak görselinizi bulutta, e-ticaret sitenizde ve Powerpoint sunumunda aynı anda nasıl optimize edebileceğinizi anlatacağız. Bizi izlemeye devam edin!Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Görsel optimizasyonu dikkate alan kişi sayısı oldukça az. Özellikle e-ticaret sitelerinde hazır yazılımlar kullananlar bu hatayı en çok yapanlar arasında liderler. Ben günümüzde ve gelecekte görsel aramaların çok daha önemli olduğuna ve olacağına inanıyorum.

  2. görsel seo çalışmasının web aramaları kadar olmasa da yüksek ölçüde faydalı olduğunu düşünüyorum vermiş olduğunuz bu bilgilerle birçok kişinin ufkunu açtınız teşekkürler…

  3. Benim siteme gelen trafiğin %70 i görselden geliyor bence de görsel seo daha önemli

Fikrini söyle

*