13 Aralık 2018

2012’de Pazarlama Bütçelerinin %20’si Dijitale Kayacak

Pazarlama uzmanlarına ayrılan reklam bütçeleri ekonomik krizlerle kısılırken, bu bütçelerde dijital pazarlamanın payı hızla artıyor.

Basılı ya da görsel medyaya göre daha düşük bütçelerle hedef kitleye ulaşma şansı tanıyan online pazarlama, GroupM tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre 2012’de roket bir artış yaşayacak.

2011 yılında tüm dünyada 84.8 milyar dolarlık online pazarlama harcaması yapıldığını açıklayan medya ajansı GroupM, bu rakamın 2010 yılında açıklanan verilerin %16 yukarısında olduğunu belirtti.

Kuzey Amerika ve Asya pasifik bölgelerinin en fazla dijital pazarlama harcaması yapan bölgeler olduklarına da değinen GroupM, 2012 yılı online medya harcamalarının dünya genelinde 2011’e kıyasla yine %16 artış göstererek 98.2 milyar dolara ulaşacağını savundu.

Bu oranın toplam pazarlama harcalarının %19’uana denk geleceğini de paylaşan firma, bu sene Kuzey Amerika’daki online pazarlama harcamalarının 38 milyar dolara, Asya Pasifik’te 24.8 milyar dolara, Batı Avrupa’da ise 21 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiklerini ekledi.

Tüketici başına harcanılan online pazarlama tutarının 2006 yılından 2011 yılına iki katı arttığını ekleyen GroupM, artık global anlamda satışların %5’inin e-ticaretin oluşturduğunu, bu orandaki hızlı artış göz önüne alınacak olunursa online pazarlamanın hızlı büyümesinin daha kolay anlaşılacağını paylaştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*