13 Aralık 2018

Groupon Başkan Yardımcısının LivingSocial Yatırımı

Groupon Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ted Leonsis’in aynı zamanda Groupon’un en büyük rakibi LivingSocial‘a yatırım yapmış olan Revolution isimli bir yatırım şirketinin de ortağı olduğu ortaya çıktı.

İki spor takımı ve bir film yapım şirketi bulunan Leonsis, AOL‘da yönetici, American Express‘te ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştı.

Leonsis 2009 yılından beri Groupon’da yönetici olarak yer alıyor. Nisan 2011’de Başkan Yardımcılığı görevine atanan Leonsis, aynı zamanda Revolution yatırım firmasına da ortak, fakat firma tarafından belirtildiğine göre, Leonsis’in LivingSocial hissesi bulunmuyor.

Kurumsal yönetim uzmanları, yatırım firmalarının aynı sektörden küçük başlangıç firmalarına yatırımlarının normal olduğunu, fakat Leonsis olayında durumun çok daha farklı olduğunu iletiyorlar. Uzmanlar Groupon’un halka arzını belirtmeden önce Leonsis’in durumunu açıklığa kavuşturması gerektiğini, Groupon’un bunu yapmadığını ilettiler.

LivingSocial CEO’su Tim O’Shaughnessy, Aralık ayında yaptığı bir açıklamada Groupon ve LivingSocial’ın ABD günlük fırsat sitesi pazarının %90’ına hakim olduklarını iletmişti. LivingSocial ve Groupon’un 2015 yılına kadar sadece ABD pazarından 3.9 milyar dolarlık gelir elde etmeleri bekleniyor.

Groupon Yönetim Kurulu Üyesi olarak Leonsis’in 924,385 A Sınıfı Groupon hissesi bulunuyor. Leonsis’in Monumental Sports CEO’luğu, yapım şirketi ve önceki görevlerinin belirlendiği halka arz başvurusunda, Leonsis’in ortağı olduğu Revolution’ın adı geçmiyor.

AOL’da yöneticilik yaparken tanışan Leonsis ve Revolution kurucusu Case, Leonsis’in 2011 Mart’ında Revolution’a katılımdan önce de beraber birçok yatırım yaptılar. Revolution’ın LivingSocial’a yatırım yılı 2008 olarak belirlenirken, Leonsis’in LivingSocial’a danışmanlık hizmeti yapmadığı ve bireysel olarak LivingSocial hisselerine sahip olmadığı belirtildi.

Leonsis adına açıklama yapan Allyson Burns, Revolution’ın iki firmanın rekabet durumu, ticari sırları ve finansal konumları konusunda çok hassas davrandığını, hiç bir gizli bilginin paylaşılmadığını belirtti.

Revolution LLC bünyesinde bulunan Revolution Ventures yöneticileri arasında LivingSocial Yönetim Kurulu Üyesi olan Tige Savage de bulunuyor.

Apple ve Google da 2009 yılında Google’ın akıllı telefon pazarına girmesi üzerine birbirlerine rakip olarak konumlanmışlardı. Bunun akabinde eski Google CEO’su Eric Schmidt Apple Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmiş, yine aynı anda iki yönetim kurulunda birden bulunan Art Levinson da Google’daki görevinden ayrılmıştı.

Kurumsal yönetim uzmanları bu gibi durumlarda atılacak en iyi adımın durumu saklamak yerine konumu açıklığa kavuşturmak olduğunu iletiyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*