12 Aralık 2018

Bu Sene Groupon Benzeri Sitelerin %33’ü Kapandı ya da Satıldı

Yipit tarafından Wall Street Journal için yapılan bir araştırma, girmesi oldukça kolay olan fırsat sektöründe yok olmanın da oldukça kolay olduğunu ortaya seriyor.

Yipit’in araştırmasına göre bu sene içerisinde 530 olan fırsat sitesi sayısı 170 azalarak 360’a indi.

ABD’de Groupon ve LivingSocial‘ın hakimiyetinin sürdüğü fırsat sektöründe, bu sene beklenmedik gelişmeler yaşandı. Groupon’un halka arzı ile karlılık oranlarının tartışılmaya başlandığı sektörde, Facebook fırsat bölümü Facebook Deals’ı kapatarak, büyük oyuncuların bile fırsat sektöründe tutunmakta zorluk yaşayabileceğini gösterdi.

Karlılık oranlarının gittikçe azaldığının belirtildiği fırsat sektöründe, yerel işletmelerle sıkı ilişkilerinden dolayı sektörde Groupon’u zorluyacağı düşünülen Yelp de fırsat bölümünü küçültmeye karar verdiğini belirterek, satış kadrosunu yarı yarıya azaltacağını iletmişti.

Fırsat sektöründe özellikle küçük firmaların yeterli sayıda üyeye ulaşmakta zorlandıkları haberde belirtilirken, karlılık oranlarının azalması ile firmaların yeterli cirolara ulaşmakta zorlandığının da altı çiziliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Google fırsatbulur veya fırsat bu fırsat gibi aggregatorluk yapmak zorunda, bunu zor yoldan anlar yakında.
    Fakat ufak işletmeler girişimciler için internet fırsat düzenlemek oranlar devlet işine dönüşmemeli, face ve goog bu anlamda deal işini yapamazlar.

    Ufak sitelerin yaşayacağını düşünüyorum çünkü ufak siteyi işletmek çok masraflı değil.

    Fırsat işi fırsattan daha çok akşam/haftasonu/tatil planlama işine dönüştü, sürdürülebilir bir model değil bence. Ama kurulu sistem fiyattan değil oturduğumuz yerden tıklayarak planladığımızdan devam edecek.

Fikrini söyle

*