18 Aralık 2018

Groupon CEO’su Andrew Mason Görevinden Ayrıldı

Andrew MasonGeçtiğimiz yılın Kasım ayında dedikoduları dolaşan Groupon kurucu CEO’su Andrew Mason’ın olası ayrılığı gerçek oldu. Dün açıklanan 2012 yılı dördüncü çeyrek raporunun hemen ardından gelişen olayda, başta ABD’de olmak üzere birçok farklı ülkedeki ofisiyle dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri haline gelen Groupon‘un CEO’su Andrew Mason görevinden ayrıldı.

Çalışanlarıyla paylaştığı ayrılık mektubunda yönetim kurulunun artık kendisini CEO rolünde görmek istemediğini belirten Mason, son iki çeyrekte hedeflerini gerçekleştiremediklerini ve hisse fiyatlarının diplerde gezmesini engelleyemediklerini ifade etti. Son derece pozitif bir dille yazdığı mektubunun son kısmı ise Groupon çalışanlarına “müşteri”lerini önemsemeleri gerektiği üzerineydi. Groupon’daki CEO görevi sırasında en büyük pişmanlığı olarak veri eksikliğinin müşterileri için en iyi şeyi sezmesini engellemesine izin vermesi olduğununu söyleyen Mason, bu ayrılığın Groupon yönetimi için de taze bir başlangıç anlamına geldiğinin altını çizdi.

Son çeyrek raporunun ardından yüzde 20’lik bir düşüş yaşayan Groupon hisseleri, Mason’ın ayrılığı ile beraber yüzde 5 oranında bir yükselme yaşadı.

Groupon’un eski CEO’su olmasının yanında kurucusu da olan Mason’ın yerine ise geçici olarak yönetim kurulundan Eric Lefkofsky ve Ted Leonisis geçti. İkili, yeni CEO’larını bulana kadar Groupon’un co-CEO’ları olarak görev başında olacaklar.

2008 yılında Groupon’u kuran ve bugüne kadar başında yer almış olan Mason, Groupon’un 750 milyon dolarlık halka arzında baş rolü oynamıştı. 1980 doğumlu olan Groupon eski CEO’su, internet dünyasının milyar dolarlık şirket yöneten en genç idarecileri arasında gösteriliyordu. Groupon’un ve dolayısıyla Mason’ın hayat hikayesini öğrenmek isteyenlere “Kupon Sitelerinin Öncüsü Groupon’un Tarihi” başlıklı yazımıza göz atmalarını öneririz:

2008 yılında ThePoint’in yan projesi olarak Groupon’u kuran Mason, satıcıları ikna etmek için ürün kampanyalarına kişi sınırı koydu ve eğer bu katılımcı sınırına ulaşılırsa Groupon belli bir komisyon alacaktı, eğer ulaşılmazsa da Groupon hiçbir şey almayacaktı. Bu fikirle yola çıkan Groupon’un ilk fırsatı “1 pizza fiyatına 2 pizza” şeklindeydi ve 20 kişi bu fırsattan yararlandı. Bu kampanyaya evet diyen şirket ise Groupon’un Chicago’daki merkez binasının giriş katında bulunan bir restorandı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. ayrıldı mı? kovuldu mu?

Fikrini söyle

*