14 Aralık 2018

Groupon Çin’de Tutunabilecek mi?

Wall Street Journal‘da yayınlanan bir habere göre, Groupon‘un işleri Çin’de hiç de iyi gitmiyor.

Çinli GaoPeng.com‘ın %40 hisselerine karşılık Ocak ayından beri $8.6 milyon dolarlık yatırım yapan Groupon’un, Çin’de 10’dan fazla ofis kapattığı ve 400 civarında kişiyi işten çıkarttığı belirtiliyor.

Geçen hafta içerisinde açıklama yapan Groupon ve GaoPeng.com yetkilileri, ofis kapatmaların tamamen yeni iş stratejileri ile alakalı olduğunu belirtirken, Çin’deki gidişattan memnuniyetsizliğin söz konusu olmadığını ilettiler.

Bundan sonra Çin’deki orta ve büyük boyutlardaki şehirlerde olan varlıklarını güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Groupon yetkilileri, Çin’deki gelişmiş pazarlarda yer almanın yeni stratejileri olduklarını ilettiler.

Halihazırda Çin günlük fırsat pazarında hizmet veren yüzlerce firma bulunuyor. Groupon’un hissedarı olduğu GaoPeng.com pazara girdiğinde de durum bundan farklı değildi. Hatta Çin pazarında Groupon’un, Groupon.cn web adresi ile kayıtlı bir rakibinin olduğu, bu rakibin 2011 ikinci çeyreğinde GaoPeng.com’dan daha fazla ziyaretçi ile buluştuğu söyleniyor.

GeoPeng, Çin fırsat sektöründe 8. sırada yer alırken, firmanın ziyaretçi sayısı ile pazar lideri Lashou.com’ın çok gerisinde olduğu belirtiliyor.

Groupon’un hızlı büyüme stratejisi ile ülkenin kültürünü ve işleyiş yapısını göz ardı ederek birçok yabancı yöneticiyi işe aldığı, finansal kontrolü elden kaçırdığı da haberde belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*