16 Aralık 2018

Groupon Halka Arzı & Rakamlarla Groupon

Groupon halka arzı için ilk adımı attı. Morgan Stanley ve Goldman Sachs’ın ana sigortacılar olarak belirlendiği ve Credit Suisse’in de adının geçtiği halka arzın 750 milyon dolarlık gelir getirmesi planlanıyor.

Techcrunch’ın verdiği halka arz haberinde 2011 halka açılan ilk büyük internet şirketi Linkedin‘in ardından Groupon’ın çok daha büyük bir ilgi görmesi bekleniyor.

Groupon’ın SEC başvurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Groupon, 2011 ilk çeyreğinde 644.73 milyon dolar kazanç elde ettiğini açıklamıştı. Firmanın 2010 yılı toplam kazancı 713.4 milyon dolarla 2009 kazancının tam 20 katı olarak belirlenmişti.

Groupon’un kurulduktan sonraki 3 yılı da yüksek kazançlı olduğu halde, firma henüz kar etmeye başlamadı. 2011 ilk çeyrek net zararını 102.7 milyon dolar olarak açıklayan Groupon, 2010 yılında 389.6, 2009’da ise 1.3 milyon dolar net zarar etti.

Groupon Gelir ve Net Zarar Tablosu

Firma yetkilileri, yakın gelecekte yeni müşteri kazanım çalışmaları, farklı pazarlara yönelik fırsat imkanları sunmak, yeni çalışan alımları ve teknolojik geliştirmeler nedeni ile işletme giderlerinde oldukça büyük artışlar beklediklerini iletti.

Groupon 43 ülkede 7,101 çalışanı ile hizmet veriyor. Firmanın 2011 ilk çeyreğinde 28.1 milyon adet indirim kuponu sattığı belirtildi.

Groupon Ortaklık Yapısı

Groupon kurucu ortağı ve CEO’su Andrew Mason’ın sanıldığının aksine hissesi sadece %7.7.

Groupon Sınıf A (Class A) Hisselerinin Dağılımı:

  • %21.6 – Eric Lefkofsky, ThePoint kurucu ortağı (Groupon’ın ilk sitesi) ve Groupon’a ilk yatırım yapan kişi.
  • %14.7New Enterprise Associates
  • %10.3 – CityDeal Management (Groupon CityDeal’ı Mayıs 2010’da satın almıştı.
  • %7.7 – Andrew Mason, Groupon kurucu ortağı ve CEO’su.
  • %6.9Bradley Keywell
  • %5.6Accel

Son yılların e-ticaret ve genel olarak internet sektöründe parlayan yıldızı Groupon, halka arz haberi ile önümüzdeki günlerde bütün dünya medyasında en çok konuşulacak şirket olacak. Biz de Eticaret Mag ekibi olarak Groupon’ın halka arz sürecini yakından takip edip, sizlerle gelişmeleri paylaşacağız.

*Yazıda kullanılan grafik orjinali BI‘dan alıntıdır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*