16 Kasım 2018

Groupon İkinci Çeyrekte 46,5 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

Groupon dün ikinci çeyrek raporunu açıkladı. Wall Street’in tahmin ettiği gibi şirketin ciro ve gelirinde 2012’in ikinci çeyreğinde beklenenden az bir atış gerçekleşti.

Geçtiğimiz çeyrekte 559 milyon dolar ciro elde eden şirket, yılın ikinci çeyreğinde cirosunu 568 milyon dolara çıkarttı. Şirketin eskiye nazaran daha az pazarlama yapmasına rağmen, 9 milyon dolarlık bu artış Groupon‘un büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Ancak, Wall Street’in beklentisi 578 milyon dolar civarlarındanydı. Groupon bu beklentiyi karşılayamamış olsa da, 2011’in ikinci çeyreğine kıyasla %45’lik bir büyüme yaşadığını belirtmek gerekiyor. Şirketin net karı ise bu çeyrekte 46,5 milyon dolar oldu.

Groupon’un karının artmasının sebeplerinden biri de, şirketin halka açılmasından sonra pazarlama masraflarının düşürülmeye başlamış olması. Groupon’un CEO’su Andrew Mason, bu masrafların azaltılacağı sözünü vermişti ve 2011’in ikinci çeyreğinde gelirlerin %54’ü bu masrafları oluştururken 2012’in ikinci çeyreğinde ise bu rakam %15’e düşürüldü ve böylece Mason sözünü tutmuş oldu.

Groupon ikinci çeyrekte, toplam 1,29 milyar dolarlık mal ve kupon sattı; ama 2012’in ilk çeyreğinde bu rakam 1,355 milyar dolar civarlarındaydı. Çıkan bu sonuçlar ele alındığında Groupon’un büyüme oranında %38’lik bir azalma görüldüğü söylenebilir.

Andrew Mason yaptığı basın açıklamasında, Avrupa’daki ekonomik çalkantılar ile teknolojik ve altyapı çalışmalarına rağmen yine de iyi bir çeyrek geçirdiklerini ve dünya çapındaki firma ve tüketici sayılarını artırarak çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*