14 Kasım 2018

Groupon Komisyon Oranları Artışı Karlılığı Getirdi

Dün yayınladığımız bir haberimizde sizlerle Groupon ilk çeyrek verilerini paylaşmıştık.

Groupon, yayınladığı verilerde ilk defa bir çeyreği zarar etmeden kapattığını belirtirken, cirosunda da bir önceki senenin aynı çeyreğine kıyasla %90 artış olduğunu açıkladı.

Yipit tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Groupon cirosundaki bu artış ve karlılığa geçiş nedeni, firmanın kuponlarını yayınladığı işyerlerinden aldığı komisyonlardaki artış.

Yipit, Groupon’un 2011’in 3. çeyreğinde işbirliğine gittiği yerel işletmelerden aldığı komisyon oranının %37 civarında olduğunu belirtirken, bu oranın 4. çeyrekte %40’a, 2012’nin ilk çeyreğinde ise %41’e yükseldiğini paylaştı.

Firmanın ürün satışları yaptığı Groupon Goods ayağının da beklenildiğinden daha karlı olduğunu açıklayan Yipit yetkilileri, bunun sebebinin de Groupon’un hızlı satışlarla stok eritmede gösterdiği başarı ile beraber gelen pazarlık gücü olduğunu açıkladılar. Yani Yipit’e göre Groupon online ortamda sattığı ürünlerden de oldukça yüksek komisyonlar almakta.

Groupon’un işyerlerinden aldığı komisyonların zaman zaman %50’leri vurabildiğini açıklayan Yipit, Grupon Goods’un bu komisyon oranlarına ulaşamayacağının öngörülmesi ile daha düşük karlılığı olacağının var sayıldığını, oysaki ilk çeyrekte Groupon satışlarının %10’unu Groupon Goods’un oluşturduğunu paylaştı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*