11 Aralık 2018

Groupon Nakit Sıkıntısı mı Çekiyor?

Groupon’un hızla artan net kaybıyla ilgili haberimizi kısa bir süre önce yayınlamıştık. Business Insider’da yeni yayınlanan bir haber ise, Groupon’un nakit sıkıntısına dikkat çekerek, firmanın kısa bir süre içerisinde nakit sorunu yaşamasının olası olduğunu dile getiriyor.

Peki tarihin gelmiş geçmiş en hızlı büyüyen firmalarından biri olarak nitelendirilen Groupon gerçekten nakit sıkıntısı çekiyor mu?

Son çeyrek rakamlarında pozitif nakit akışı gösteren Groupon’un borçlarının nakit mal varlığından daha yukarıda olduğunu belirten Business Insider, firmanın sattığı fırsatlarla beraber sürekli nakit akışı sağladığını, fakat fırsatı sağlayan firmalara 60 günlük sürelerle ödemesi gereken borçlarının da oldukça yüksek olduğunu belirtiyor.

Firmanın halka arzının gerçekleşmesine kadar aynı finansal dengeyi koruması halinde her hangi bir sıkıntı yaşamayacağının belirtildiği haberde, son dönemde yaşanılan ekonomik gerginliklerin artması ve ekonomik sıkıntının yeniden baş göstermesi ile Groupon’un çok sıkıntılı bir döneme girebileceği belirtiliyor.

Firmanın hızlı büyümesi sayesinde nakit akışı açığını hızlıca kapatabildiğinin de değinildiği haberde, Haziran 30 itibarı ile firmanın satılan fırsatlardan ötürü fırsat sağlayan şirketlere 392 milyon dolar borcunun olduğu, fakat aynı tarih için belirtilen nakit miktarının 225 milyon dolar olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Yani Groupon hızlı büyümesini devam ettirdiği sürece her hangi bir sıkıntıya girmeden borçlarını ödeyebilecek. Fakat firmanın büyüme hızı, yaşanan ekonomik sıkıntılar ile yavaşladığı takdirde, Groupon çok ciddi nakit sıkıntısı yaşamaya başlayacak.

Groupon’un hızla artan döner sermaye sıkıntısı ise paylaşılan çeyreksel finansal verilerle daha belirgin bir hale geliyor. Groupon’un 2010’un dördüncü çeyreğinde işletme sermayesi 197 milyon dolar negatife düşerken, 2011 ilk çeyreğinde bu oran 229 milyona, ikinci çeyreğinde ise 304 milyon dolara çıktı.

Haberde halka arzının tamamlanması ile Groupon’un nakit akışı konusunda yaşanan sıkıntılarının sona ereceği de belirtilirken, firmanın hızlı büyümesini devam ettirerek bu döneme kadar dayanabileceği, aksi takdirde ise finansal sıkıntılardan dolayı oldukça kötü bir döneme gireceği belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*