19 Kasım 2018

Groupon Ülke Müdürü Aydın: 2012, E-ticaretin Olgunlaşma Yılıydı [2012/13 Dosyası]

2008 yılında kurulan ve 48 ülkede ve binlerce şehirde faaliyet gösteren sosyal satın alma sitesi Groupon, Türkiye’de ŞehirFırsatı adıyla hizmet vermeye devam ediyor. 2012/13 Dosyası kapsamında görüşlerini aldığımız Groupon Türkiye Genel Müdürü Onur Aydın, e-ticaret ve grup satın alma sektörü hakkındaki 2012 değerlendirmeleri ve 2013 beklentilerini bizimle paylaştı.

Pazarın tümüne bakıldığında e-ticaretin alt sektörlerinde lokomotif görevi gören alanların belli olduğunu belirten Onur Aydın, elektronik, giyim ve hizmet kategorilerinin bu alanların başında olduğunu söyledi. İndirim konseptiyle büyümüş bir ticaret hacminin pazara hakim olduğunu da ekleyen Aydın, önümüzdeki süreçte internetten alışverişin kullanıcı tarafından daha da sık kullanılmaya başlamasıyla indirim konseptini baz almayan modellerin ticaret hacmini büyüteceğini vurguladı.

Network etkilerini iyi kullanan şirketler liderliklerini ilan etti

Sektördeki oyunculara bakıldığında belli alanlarda network etkilerini iyi kullanan şirketlerin liderliklerini ilan ettiğini de belirten Groupon Türkiye Genel Müdürü: “Henüz sektör tam oturmuş ve kazananlar tamamen belli olmuş demek yanlış olur. Sektörde müşteri beklentileri arttıkça bu beklentilere, hem ürün yelpazesiyle hem de müşteri memnuniyetindeki başarısıyla karşılık verecek şirketler bugün lider konumdaki şirketlerden farklı olabilir, bu da köşe başlarının yerinden oynamasına sebep olabilir.” dedi.

2012 için e-ticaretin olgunlaşma yılıydı diyen Aydın, sektörün 2012 yılında müşterilerin gereksinimlerini değerlendirip, bu çıkarımlarla kendini düzenlediğinin altını çiziyor. E-ticaret sektörü için kalifiye eleman bulmanın eskiye göre daha da zor bir durum olduğunu ifade eden Onur Bey, kalifiye eleman sayısının artmasına rağmen sektörün bunun çok üzerinde bir hızla büyüdüğü için eleman sıkıntısının yaşanabildiğini belirtti.

Aydın: “Beklendiği gibi bu yıl özellikle de private shopping’de birçok dikey girişimle karşılaşıldı. Fakat giyim sektöründeki e-ticaretin baskınlığı devam ettiği için diğer dikeyler beklendiği kadar ön plana çıkamadı. Öncü oyuncuların dikeydeki bütün alternatifleri kendi üzerlerinde sunması da dikey büyümenin yavaşlamasına sebep oldu. Ayrıca büyük oyuncular özellikle fiyat konusunda daha küçük dikey oyunculara göre satın alma güçlerini çok iyi kullanıyorlar. Bir de unutmamak gerekir ki ‘one stop shop’ ihtiyacı sadece fiziksel pazarda değil, e-ticarette de tüketiciler tüm ihtiyaçlarını bir siteden yapma eğilimindeler.”

2013’ün e-ticaret trendleri; karlılık, kişiselleştirilmiş deneyim ve mobil alışveriş

2013 yılında tanıtım amacıyla hangi mecralara ağırlık vermeyi planladıkları üzerinde de duran Onur Aydın: “2013’te hedefimiz bu yıl çıktığımız Cinemaximum kampanyası gibi imkansız denen kampanyaları yayınlayıp ses getirmek.” dedi. Bu tarz kampanyaları yeni yılda da TV reklamlarıyla desteklemeyi planladıklarını ifade eden Aydın, Online mecrada yakalayamadıkları kitleye de bu yolla ulaşmayı düşündüklerini belirtiyor: “Kullanıcı etkileşimine verdiğimiz önemden dolayı TV reklamımızın fikrini bile online mecrada kullanıcılarımızdan alıyoruz.”

2013’ün e-ticaret trendlerini; karlılık, kişiselleştirilmiş deneyim ve mobil alışveriş olarak sıralayan Groupon Türkiye Genel Müdürü, kendilerinin de bu dönemde mobil tarafa daha da yoğunlaşacaklarını söyledi: “Öncelikle bugüne kadar iOS ve Android gibi en yaygın iki platformda uygulamalarımız, Groupon’un olduğu tüm ülkeler ile birlikte Türkiye’de de kullanıcılar tarafından kullanılıyor, biz bu kullanımı artırmayı planlıyoruz. Bundan sonraki basamak ise mobil kullanıcılara lokasyon bazlı fırsatları sunarak onları ilgilenmedikleri kampanyalar ile meşgul etmemek olacak. Böylece hedefe yönelik kişiselleştirilmiş bir pazarlama tekniği uygulanacak.”

Türkiye, e-ticaret açısından yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip durumda

Aydın: “Gittikçe çoğalan online alışveriş rakamları, genç nüfus ve bu kişilerin sosyal mecralara daha yatkın olması pazarın hızlı ilerlemesi için gerekli bütün koşulları sağlıyor. Türkiye e-ticaret açısından yerli ve yabancı yatırımcılar için cazip durumda. Sektörde yabancı yatırımcı desteği olan, iyi örneklerimiz olması da eğer Türkiye’de olumsuz bir son dakika gelişmesi yaşanmazsa 2013 yılında bu sürecin devam edip hatta yükseleceğini bize göstermekte.”

2013 yılında Groupon Şehirfırsatı olarak önceliklerinin sosyal ticaret olacağını vurgulayan Aydın, sosyal ticaretin dünyada ve ülkemizde gelişen bir trend olduğunu, ülkemizin yoğun genç nüfusu ve sosyal medyaya olan eğilimleri sebebiyle Facebook, Twitter ve Foursquare gibi sosyal mecraları daha yoğun kullanmaya gayret ettiklerini ifade ediyor: “Araştırmalara göre, online alışverişlerin neredeyse yüzde 80’i internet üzerinden yapılan yorumlar, tecrübelerin yönüne göre gerçekleşiyor. Kötü bir algı var ise birçok kişiyi satın alma davranışından uzaklaştırıyor. Markaya ön yargılı davranıyor.”

Groupon olarak bütün mecralarda var olmak, olumlu bir algı oluşturup, yeni kullanıcıları ailelerine katmak istediklerinin altını çizen Aydın, ayrıca artık Foursquare, Instagram gibi mecraları müşterilerle konuşmak için aktif olarak kullandıklarını da belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Ülkü Solak der ki:

  Sayın Onur Aydın’ın “e-ticarette de tüketiciler tüm ihtiyaçlarını bir siteden yapma eğilimindeler” görüşüne katılmıyorum. Bence tam da e-ticarette uzmanlaşmaya ve sıradan perakende mantığından ayrılmaya ihtiyaç var. E-ticaret sitelerinde ürünlerin çok daha iyi tanıtılması, bunun videolarla desteklenmesi, müşteri verilerini ve deneyimlerini iyi analiz eden sitelerin birbiri ile bağlantılı ürünleri, müşterinin beğenisine göre müşteriye sunması mümkün ve bu çok da iyi yapılıyor. Dolayısıyla ben dünyadaki örneklerinde olduğu gibi doğru stratejiler ile dikeyleşen firmaların başarılı olacağı kanaatindeyim. “Her işi yaparım” “bizde herşey bulunur” zihniyeti fiziksel dünyada dahi sona ermişken bilgi çağının yansıması olan internet üzerinde bu zihniyetin devam ettirilmesi bence yersiz.

 2. Temucin der ki:

  Sayin Onur Aydin’in dikeyler ile goruslerine, Groupon’un is modelinde de etkin olarak kullandiklarini dusundugum buyuk oyuncu olmanin avantajlari dolayisi ile kismen katilmakla beraber, genellemenin yanlis oldugunu dusunuyorum.

  Tuketicinin giderek daha fazla talep ediyor oldugu kaliteli ve doyurucu icerikle beraber zengin musteri deneyiminin dikey modeler araciligiyla yapilmasinin mumkun oldugunu, “one-stop shop” kavraminin ise ozellikle indirim konseptinin baz almayan modeler icin dogru bir cikis noktasi olmadigi kanaatindeyim.

 3. Ali eraydın der ki:

  Kuzen görevinde başarılar dilerim selamlar.

Fikrini söyle

*