12 Aralık 2018

Groupon’un CEO’su Andrew Mason Görevinden Ayrılabilir

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da bir konsept mağazası açarak Asya pazarındaki sınırlarını genişleten Groupon‘un yönetim kurulunun, şirketin CEO’su Andrew Mason’ın yerine başka birini getirebileceği dedikoduları kulislerde konuşuluyordu.

Dün Business Insider’ın Ignition Konferansı’na katılan Andrew Mason yaptığı açıklamayla hakkında çıkan bu dedikodulara açıklık getirdi. Mason “yönetim kurulu eğer bu iş için doğru kişi olduğumu düşünmüyorsa beni işten çıkartıp başka birini yerime getirebilir ama ben hala bu şirket için en doğru kişi olduğumu düşünüyorum” şeklinde bir açıklama yaptı.

Groupon’un hisseleri %80 oranında değer kaybetti ve eğer yönetim kurulu buna rağmen beni işten çıkartmayı düşünmezse bu zaten garip olur” diyerek konuşmasına devam eden Mason’ın aynı zamanda yönetim kurulunun da başında olduğunu belirtmek gerekiyor. “Ben eğer bu iş için doğru biri olduğumu düşünmeseydim, zaten şimdiye kadar kendimi kovardım; fakat ben böyle düşünmüyorum” şeklinde bir yorum yaptı.

Mason’ın bu konuşmasından sonra ise Groupon’un hisse değerlerinde %12’lik bir artış görüldü. Bu artışın ise üç farklı sebebi olabileceği düşünülüyor;

  • Yatırımcılar, Mason’ın açıklamalarını, vizyonunu, Groupon hakkındaki görüşlerini ve açıksözlülüğünü tekrar gözden geçirmiş ve bir kez daha bunu değerlendirmeye çalışıyor olabilir.
  • Yatırımcılar, Mason’ın açıklamalarında ciddi olduğunu ve şirketi gerçekten bırakabileceğini düşünmüş olabilir.
  • Ya da bu durum sadece olağan market dalgalanmalarından biri olabilir.

Andrew Mason şu an hala Groupon’un başında. Şirket şu sıralar Asya pazarında hareketli günler geçiriyor ve şirket büyümeye devam ediyor. Groupon’un şu an 12 bin çalışanı bulunuyor ve şirketin tarihteki en hızlı büyüyenlerden biri olduğunu belirtelim ve Mason’un bu başarılardaki etkileri tabi ki oldukça büyük. Şirket 4 yıl gibi bir sürede karlılık getiren bir şirket haline geldi ve tüm rakiplerinin önüne geçmeyi başardı.

Mason’ın şirketteki akıbetinin kendisine bağlı olduğunu düşünen otoriteler, Andrew Mason’ın öğrenmesi gereken çok şey olduğunu; ama hızlı öğrenen biri olduğu için de bu işin altından kalkabileceğini düşünüyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*