19 Kasım 2018

GrupHediye: “Tek Bir Hesap Üzerinden Ortaklaşa Hediye Alabilirsiniz” [Röportaj]

grup logoGünlük hayatın vazgeçilmezlerinden biri de özel günler. Doğum günleri, yeni evlenenlere ve yeni işe girenlere, terfi edenlere hediye almak bazen bu kadar hızlı yaşarken zor olabiliyor. İşten vakit ayırıp, bir hediye almaya vakit ayırmak… İş burada da bitmiyor, hediyeyi alacağınız kişinin zevkine göre bir seçim yapmanız gerekiyor ve eğer bu hediyeye ayıracağınız bütçeniz de azsa karşı tarafın çok işine yaramayacak bir hediye alma ihtimaliniz olabiliyor.

Toplu olarak hediye almak da ayrı bir dert. Tek tek herkesten para toplama işini üstlenen ve hediyeyi alacak kişinin üzerine çok büyük bir yük binmiş oluyor. GrupHediye, toplu olarak hediye alımını kolaylaştıracak bir hizmetle bu sorunu ortadan kaldırıyor. GrupHediye’nin sayfasına giriyor, toplamak istediğiniz miktarı belirliyor, arkadaşları bu grubunuza davet ediyorsunuz ve toplu halde ortadaki havuzda paranızı biriktirmiş oluyorsunuz. Herkes kendi bütçesine göre bir katılım yapmış oluyor ve ortada toplanan meblağla hediye verilecek kişi hayalindeki ürünü alabiliyor.

Tabii ki hikayenin özeti bu. Biz de hikayenin geri kalanını dinlemek için GrupHediye’nin Kurucu Ortakları Cengiz Coşkun ve Talat İçbilen‘i ofisimizde ağırladık. Fakat şirketin diğer Kurucu Ortağı Melis Sadıkoğlu ne yazık ki bu sefer bize eşlik edemedi.

Sinan Oypan:Fikir nasıl ortaya çıktı?

Talat İçbilen: Daha önce reklam ajansı işletiyorduk ve ara ara aklımıza farklı iş fikirleri geliyordu. Bir gün bir toplantı sırasında bu fikir ortaya çıktı. Bu da Kasım 2010’a denk geliyor. Sonrasında çalışmalarımızı yürütmeye ve araştırmalarımıza başladık ve Temmuz 2011’de de şirket kurulmuş oldu.

Cengiz Coşkun: Bu fikir başka bir sitenin klonu değil, yurtdışında bu işi yapan pek girişim yok. O yüzden fikir konusunda, sitenin tasarım ve işleyişinin konsepti bize ait diyebiliriz. Bu sebeple de projenin bu kuruluş süreci biraz uzun soluklu oldu. Hala emekleme döneminde diyebilirim.

S: Aldığınız yatırımdan bahseder misiniz?

T: Türkiye’de yeni bir girişimin aldığı en yüksek yatırımlardan birini aldık diyebilirim. Şirketi kurduktan yaklaşık altı ay sonra, yani Ocak 2012’de 1,5 milyon TL kadar bir yatırım aldık. Çok fazla yatırımcıyla da görüşmedik açıkçası. E-ticaret sektörünün dışında olan 5 melek yatırımcımızdan toplam olarak bu miktarı aldık.

S:Ürün satmıyorsunuz anladığım kadarıyla. Sitedeki ürünler neyi ifade ediyor?

C: Oradaki ürünler aslında sembolik. Hediye alma konusu biraz özel bir durum olduğu için sadece parayı toplayalım, bir karta yükleyip onu alıcıya yollayalım fikri parayı toplayanlar için çok etkili olmayabilirdi. Bunun yerine, hediye alacak kişinin bir ihtiyacını karşılamak için, örneğin yeni evli çiftlerde bu balayı seyahati oluyorken, erkeklerin doğum günü hediyelerinde iPad olabiliyor. Para toplayanlar da havuzda para biriktiriyor gibi değil de, ortaklaşa iPad alıyorlarmış gibi düşünerek para toplasınlar istedik.

Bu yüzden ürünlerin açıklama kısmında, iPad’in özelliklerini değil de, birine GrupHediye’den bir iPad alırsanız nasıl bir tepki alacağınız yazdık.

“Kullanıcı hiç bir hizmet bedeli ödemeden bu karta sahip oluyor.”


S: Toplanan para kullanıcıya nasıl ulaşıyor?

T: Kullanıcıların topladığı para, Garanti Bankası’nın ön ödemeli bir kartı olan ve bizim de anlaşmalı olduğumuz GrupHediye ParaCard‘a yatıyor. Kartı alan kişi, bu kart ile MasterCard’ın geçtiği hem offline hem de online mağazalardan dilediği gibi alışveriş yapabiliyor. Oyun sitelerinde kredi kartı olmadan kullanabilmek de mümkün.

Bu kart tek kullanımlık bir kart da değil ayrıca. Kişi bu karta bankamatiklerden para yükleyip, çekebilir. Kartın 1 yıllık kullanımı var; ama eğer kullanıcılar kartı kullanmaya devam eder ve hesapta para olursa, her yıl yeni bir kart gönderimi de yapılıyor.

Bankayla bir işiniz olmadığı için, banka hizmet bedeli ödemiyorsunuz, bankaya gitmiyorsunuz, sabit hesap giderleriniz olmuyor. Bu karta para toplayıp dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz kısacası. Ayrıca internetten alışveriş yaparken, güvenlikten korkanlar için sadece kartın içindeki meblağ kadar riske girmiş oluyorsunuz. Normal kredi kartlarında çok daha büyük meblağlar çekilebiliyor. Bu yüzden de ön ödemeli bir kart olduğundan online alışverişlerde bir güvenlik sıkıntısı yok.

C: Kartı gönderirken özel bir kutumuz var, bu kartın içine, para yardımında bulunan kişilerin resimlerinin olduğu bir poster koyuyoruz. Bundaki amaç da toplanan paraya yardımda bulunan kişileri, hediye sahibine göndererek işin manevi boyutunu taşımaya çıkıyoruz.

S: Şu ana kadar kaç grup kuruldu ve ne kadarlık para toplandı?

T: Son 3 ay içinde 900.000 TL’lik grup kuruldu. Yine son 3 ay içinde, geçtiğimiz bir yıl içinde topladığımız paranın 15 katını topladığımızı söyleyebilirim. Şirketin bilinirliği artıkça olan katılımda da belli bir artış oluyor. Bu 3 ay içinde ise 230 kadar grup kuruldu.

S: Davetler nasıl yollanıyor?

T: Kullanıcılar, Facebook, Twitter ya da e-posta ile arkadaşlarını bu gruplara davet edebiliyor. Bu davetlerin %90’ı gönderilen linkleri tıklıyor. Fakat burada da şöyle bir sorun çıkıyor. İnsanlar bu linkleri spam sanabiliyor. Beni nereden buldular gibi sorular akıllarında belirebiliyor.

Bunun önüne geçmek için de grubu kuranlar yavaş yavaş bilinçlenmeye başlıyor ve gönderdikleri linklerin başına daha detaylı bir açıklama yazarak, bu mesajın gerçekten kendilerinden yollandığını karşı tarafa belirtmeye çalışıyorlar. Örneğin kendi arabasının rengini yazanlar bile oluyor kendilerini tanıtmak için. Yani bu grupları oluşturan kişiler arkadaşlarını davet ettikleri zaman, linkin gerçek olduğunu göstermek için bu mesajı kişiselleştirmeleri gerekiyor. Ya da kullanıcılar birbirlerini telefonla arayıp bu durumu anlatıyorlar. Böylelikle de katılımlar artabiliyor.

C: İşin sürpriz kısmını bozmamak için de, grubu kuran kişi hediyeyi alacak kişiyi bu davet listesine isterse eklemiyor. Kurucu, kartın kime gideceğine, nasıl ulaşacağına karar verebiliyor. Sürpriz olayını bozmamak için biz o konuda kurucunun belirlediği kriterlere göre kartın gönderimini yapıyoruz.

S: Grup Hediye’nin doğum günü, evlilik vb. alanların dışında ne gibi kullanım alanları var?

T: Yakında kumbara uygulamamız yayına girecek. Böylelikle, gruplaşarak hediye almak dışında, bir de herkesin kendi kumbarası olacak. Mesela, bir öğrencinin GrupHediye’de bir hesabı var diyelim. Bu kumbara hesabının bir linki var ve bu linki dilediği kişilerle paylaşabiliyor.

Örneğin, bayramlarda aile yakınlarına, teyzesine, amcasına bu linki yollayarak, kumbara hesabına destek olmalarını isteyebilirler. Buradaki linke tıklayanlar, dilerlerse öğrencinin kumbara hesabına istedikleri miktarda para yatırabilirler. Böylelikle hediye ya da maddi yardımda bulunmak isteyenler bankaya gidip havale işlemiyle uğraşmadan, bu hesap üzerinden sevdiklerine para yardımı yapabiliyorlar.

Grup Hediye

Bu konsepti ayrıca belediyeler ve yardım kuruluşlarıyla da kullanmak istiyoruz. Onların yardım kampanyalarına destek vermek amaçla, GrupHediye üzerinden bir kumbara hesabı oluşturulabilecek ve böylelikle yardımseverler, bu hesap üzerinden diledikleri ve bütçeleri kadar yardım yapabilecekler.

C: Ofis içi hediyeler gibi bir kampanyamız da bulunmakta ve bu bizim en çok ilgi gören hediye grubumuz diyebilirim. Ofisteki ekip arkadaşlarının doğum günü ya da özel günlerinde kişiye ufak tefek hediyeler almaktansa, tüm grup toplanarak belli bir miktarda para toplayarak, o kişiye hayalinde olan ürünü almasına yardımcı oluyorlar.

Bunun dışında birkaç kullanım alanı daha bulunuyor. Birkaç kişi toplanıp tatile gitmek istediklerinde, açtıkları grup üzerinde tüm tatil masraflarını ekliyorlar ve tatile gittiklerinde ödemeyi tek bir karttan rahatla yapabiliyorlar. Böylelikle para ödeme derdi ortadan kalkmış oluyor. Bunun bir benzerini toplu yemeklerde de yapmak mümkün. Fix menü ile anlaşılan bir yere, 10 kişi katılacaksa toplam meblağ GrupHediye üzerindeki karta yükleniyor ve gecenin sonunda, hesap ödeme derdine gerek kalmıyor; çünkü tüm hesap tek bir yerden rahatlıkla ödenebiliyor.

S: Bir gruba olan en yoğun katılım kaç kişiyle gerçekleşti?

C: Bolluca Hayvan Barınağı’na yapılan bir yardım kampanyasına 93 kişi katıldı ve toplamda 6000 TL’lik bir yardım toplandı. Bu toplanan parayla Bolluca Hayvan Barınağı’nın enerji ihtiyacı karşılandı.

T: Tabii belirtmek gerekiyor, biz bir yardım kuruluşu şeklinde çalışmıyoruz, hediye sitesiyiz. Ama yılbaşında elimizde bir bütçemiz vardı ve böyle bir kampanyaya ön ayak olmak istedik ve çok güzel tepkiler aldık. Buradaki gruba katılan hayvan severler sayesinde bu barınağın elektrik ihtiyacını karşılamış olduk.

S: Bu kampanyadan etkilenerek düzenlenen başka yardım kampanyaları oldu mu?

C: Tabii ki baya ilgi çekti. Bunun dışında da birçok kampanya düzenlendi. Çünkü böyle bir kampanyayla büyük meblağlar toplanabiliyor. Kime sorasınız böyle derneklere yardımcı olmak istiyor; ama küçük bütçeleri olunca insanların, mama türü gıda yardımında bulunuyor; fakat birçok hayvan barınağında daha büyük sorunlar oluyor. GrupHediye üzerinde toplanan bu paralarla herkes kendi cebine göre bir yardımda bulunuyor ve ortaya büyük bir havuz çıkmış oluyor. Ortaya konan parayla da Bolluca’da olduğu gibi enerji veya daha büyük eksiklikler giderilebiliyor.

“Kullanıcılarımzıa içi para dolu bir kart yolluyoruz ve bu mutluluğu veren çok fazla kart yok.”

S: Karta 2000 TL’lik gibi bir sınır koyduk; fakat sadece 1500 TL’lik bir meblağ toplanabildi. O zaman ne oluyor?

C: Kurulan grupta ne kadar para toplandıysa o meblağ doğrudan karta yükleniyor, illa ki sınıra ulaşma zorunluluğu yok. Sadece alt limit olarak 50 TL’nin üzerinde olması gerekiyor. En üst limitimiz ise 5000 TL.

S: Şu an sadece Garanti Bankası’yla mı anlaşmalı olarak çalışıyorsunuz?

T: Garanti Bankası bizim çözüm ortağımız diyebiliriz. Onların zaten ParaCard olarak bir kartları vardı ve biz bunu kendi sistemimize entegre ettik. İlerleyen dönemlerde farklı alternatifler de olmasını istiyoruz.

Çünkü bizim sunduğumuz bu kart ile kullanıcı mutlu oluyor. Bankaya gitmesine gerek kalmıyor, herhangi bir kart ve hizmet bedeli ödemiyor. Aslında baktığınızda kimse kredi kartı kullanıyor olmaktan mutlu değildir, bu tek bir banka için değil tabii ki. Kredi kartı geldiği için sevinen ya da onunla mutlu olan kaç kişi vardır? Bankalar zaman içerisindeki kötü ünleri yüzünden tüketicilerin olumsuz tepkilerini çektiler üzerilerine ve bu imajı değiştirmek için farklı alternatifler sunmak istiyorlar.

Biz de GrupHediye kartıyla insanlara içi para dolu olan ve hiçbir masrafı olmayan bir kart gönderiyoruz ve tabii ki bu da kullanıcının yüzünde bir tebessüm oluşturuyor. Bu kartların üzerinde de GrupHediye’nin logosunun yanı sıra bir de bankaların logosu da yer alacağı için kullanıcının gözünde bu bankalara olan bakış açısı da değişmeye başlayacağına inanıyoruz.

S: İlerleyen Dönemlerdeki Planlarınız Neler?

T: İlerleyen dönemlerde GrupHediye kartı ikiye bölme düşüncemiz var. Bir kart şu an zaten göndermekte olduğumuz ve her yerde alışveriş yapma imkanı sağlayan kart olacak, diğeri de sponsor kartımız olacak ve kişi bu kartın sponsoru olan mağazadan, kartın içindeki miktar kadar alışveriş yapabilecek.

Bir yandan yeni yatırım görüşmelerimiz de devam ediyor; ama bizim asıl yapmak istediğimiz hedeflerden bir diğeri de bu projeyi yurtdışına da ihraç etmek. Daha öncede bahsettiğim gibi yurtdışında bu fikrin bir klonu olmadığı için, bu projenin yurtdışında da oldukça ilgi göreceğini düşünüyoruz ve ilerleyen dönemlerde, GrupHediye olarak farklı pazarlarda hizmet vermek istiyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*