16 Kasım 2018

GSM Şirketlerini de Ödeme Sistemi Haline Getirecek Yasa Tasarısı Mecliste

Yasa Tasarisi mansetMobil ticaret ve iletişim sektörünün gelişmesi, özellikle ödeme sistemleri adına yeni oyuncular anlamını taşımaya başladı. GSM şirketleri, bu yoldaki ilk adımını, kendilerine bankacılık dışı “işlem yapma” fırsatı tanıyacak yasa tasarısını meclis gündemine alarak attı.

Tasarının hazırlanmasının ardından bankalar, GSM şirketlerinin birer rakip niteliği taşıyacak olmasından ötürü tasarıya itiraz etmiş, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da bankalarla hemfikir olmuştu. Sürece son noktayı ise, geçtiğimiz hafta Galata İş Melekleri ‘Yatırımcı Konferansı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan koydu: “Bu tasarı görüşülecek, siz yapamazsanız Merkez Bankası’na veririz, o yapar.”

Tasarıya göre GSM şirketleri kredi veremeyecek

Tasarı meclisten geçerse, cep telefonlarıyla gerçekleştirilen para hareketleri ve ödemeleri yasalar tarafından güvence altına alınmış olacak. Daha vurucu ifadeyle GSM şirketleri, mobil ödeme sistemlerinin yeni oyuncuları olacak. Tasarı kapsamında ödeme hesabına para yatırılabilmesi, ödeme hesabından para çekilebilmesi ve bu hesapla ilgili diğer işlemlerin yapılabilmesi için ödeme hizmeti sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilen tüm faaliyetler, ödeme hizmeti adı altında değerlendirilecek.

Tasarı her ne kadar bankaları karşısına alsa da, sınırsız bir hak tanımıyor. Bu tasarıyla ödeme faaliyetleri kapsamında değerlendirilecek firmalar, kredi veremeyecek ve tıpkı bütün bankalar gibi BDDK’ya bağlı hareket etmek zorunda olacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan izin alma gereksinimi olmayan tek firma PTT ise, ödeme sistemi ya da kuruluşu olmak için getirilen kurallara uymak zorunda kalmayacak.

Tasarının getireceği en büyük değişiklik, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun Tasarısı’na ilişkin konuşan BDDK Başkanı Mukim Öztekin’de saklı. Ödeme kuruluşu olmak isteyen firmaların lisans yetkisinin kendilerinde olacağını söyleyen Öztekin, “Bu tasarı, MoneyGram, Western Union gibi firmaların Türkiye’de bağımsız olarak hizmet vermesine olanak tanıyor” dedi. Bu açıklama, yeni düzenlemeyle daha fazla yabancı ödeme sisteminin Türkiye ekosisteminde yer alacağının da kanıtı niteliğinde.

PayU Ülke Direktörü Y.Emre Güzer‘in Twitter hesabından paylaştığı tasarının fotoğrafı;

TasarıSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*