18 Kasım 2018

G-Ticaret F-Ticareti Geride Bırakabilecek mi?

Mağazaların satış yaptıkları kanallar arttıkça, bu kanallar arasındaki rekabet de artacak gibi görünüyor.

E-ticaret büyüme hızının gitgide arttığı bilinirken, m-ticaretin büyüme ivmesindeki şaşırtıcı gelişme yatırımcıları ve girişimleri bu kanala doğru yönlendiriyor.

Ama yeni ticaret türleri bununla da sınırlı değil. Facebook‘un bir satış kanalı olarak kullanılmaya başlanması ile doğan f-ticaret, her ne kadar tüketiciler tarafından gizlilik ve güvenlik konularında kuşkuyla karşılansa da, gelecek vadeden bir satış kanalı olarak görülebilir.

Google‘ın da bu pazarda büyümesi ile başlayan “G-ticaret mi, F-ticaret mi?” sorularına yeni bir araştırma cevap olmaya çalışıyor.

Kısa bir süre önce yayınladığımız tüketicilerin Facebook mağazalarına güvenlerini sorgulayan araştırmamızda, tüketicilerin sadece %24’ünün Facebook’taki mağazalara güven duydukları belirtilmişti.

Bu araştırmada katılımcılara ticaret için Facebook’u mu Google’ı mı daha güvenli buldukları sorulduğunda, %51’i Google derken, %26’si Facebook seçeneğini tercih etmişti.

Google’ın bu yarışta uzun süredir sunduğu arama motoru hizmeti ile tüketicilerin güvenini kazanmış olmasının etkisi tabii ki büyük.

Media Kitchen tarafından yayınlanan farklı bir araştırma ise, mağazaların da Google+ ile entegre olmaya Facebook’tan daha sıcak baktıklarını öne sürdü. Araştırmaya göre Google+’ı tercih eden mağazaların oranı %45 iken, Facebook tercih oranı %35.

Aslına bakılırsa, farklı satış kanallarının yarışı bu oyuncular ile de sınırlı değil. Payvment Kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Christian Taylor’a göre t-ticaret, yani Twitter üzerinden alışveriş, Facebook’u da geride bırakarak çok güçlü bir satış kanalı olarak tüketicilerin kalbinde yer kazanacak.

Görünen o ki birbirinden cazip bu kadar farklı ticaret kanalının yaygınlaşmaya başlaması ile markalara düşen, müşterilerini çok iyi analiz edip, farklı ticaret kanallarında onların dikkatini en yararlı içerik ve promosyonlarla çekebilmek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Google şu an için f ticaret tarzı kullanıma uygun değil ama bu tutumu bence uzun sürmez, hatta G Ticaret, F Ticareti geride bırakır. E Ticaret yapabilmek için 3.sahışlara 1000 lerce dolar ödemeye ve teknik desteğe gerek kalmadan e-ticaret alt yapılı, kolayca ürün eklenebilen ve Google Chekout üzerinden satışı tamamlanan SSL sertifaları gerektirmeyecek kadar güvenli Google Plus sayfaları gündeme gelebilir. Hem bu şekilde Google Chekout kullanımıda kat kat artar. Fazla mı hayalci oldu ne?

Fikrini söyle

*