19 Kasım 2018

Güvenli Online Alışveriş İçin 10 Tavsiye

güvenlik

Güvenlik, Türkiye’de ve dünyada online alışverişle ilgili en önemli konulardan biri olarak göze çarpıyor. Hemen hemen yapılan yerli ve yabancı pazar araştırmalarının da tamamında, tüketicilerin daha çok online alışverişe ve e-ticarete yönelmemelerinin en büyük sebebi güvenlik endişeleri olarak görülüyor. Ayrıca, e-ticaret hacminin büyümesi ve e-ticaret sitelerinin çok yüksek cirolara ulaşmaları sebebiyle siber saldırganların da öncelikli hedefleri arasında bulunuyorlar.

1) Site hakkında araştırma yapın

Online alışveriş yapacağınız sitenin kime ait olduğu ve ne kadar süredir faaliyette bulunduğuna dair kısa bir araştırma yapın. Sitenin kurumsal olup olmadığına, iletişim bilgilerinin bulunup bulunmadığına bakın.

2) Kullanıcı yorumlarını okuyun

Alışveriş yapmadan önce forumlarda veya sosyal medyada o markaya dair paylaşılan bilgileri okuyun, kullanıcı yorumlarını içeren fiyat karşılaştırma siteleri gibi kaynaklardan siteye ait geçmiş deneyimleri inceleyin.

3) SSL sertifikası olup olmadığını kontrol edin

Online alışveriş hizmeti sunan tüm siteler dünya çapında kredi kartı güvenliği için bir standart olan SSL sertifikası kullanmak zorundadır. SSL sertifikası olmadan hiçbir bankadan online pos alma imkânı bulunmamaktadır. Sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

4) Ortak bilgisayarları kullanmayın

Ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmayın. Bu bilgisayarlar üzerinden kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

5) Kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçin

Online alışveriş için bir siteye üye olurken, başkaları tarafından kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçmeye özen gösterin.

6) Mesafeli sözleşme bulunmuyorsa

Online alışveriş siteleri mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundadır. Eğer alışveriş yapılan e-ticaret şirketi bu sözleşmeleri sunmuyorsa, bu sitelerden alışveriş yapmayın.

7) Fiyat bilgilerine dikkat edin

Alışveriş yaptığınız sitede bulunan ürünlerin fiyat bilgileri size inandırıcı gelmiyorsa, şüphelerinizi ciddiye alın; araştırma yapın. Sitede gösterilen fiyat ile ürünü sepete attığınızda görünen fiyatın aynı olup olmadığını kontrol edin.

8) 3D ödeme sistemini kullanın

3D ödeme sistemi (şifreli ödeme), e-ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş özel bir sistemdir. Diğer bir deyişle hem satıcı hem de alıcı için koruyucu bir güvenlik aşamasıdır. 3D ödeme seçeneği sunan siteleri tercih edin.

9) Sanal kart kullanın

Sanal kart kullanmak, ödeme konusunda güvenli bir diğer alternatif… Belirli bir limit belirleyebildiğiniz bu kartları kullanmayı deneyin.

10) Alışveriş kaydını tutun

Alışverişinizi bitirmeden önce çıktısını alın. Herhangi bir anlaşmazlık yaşadığınızda bu belgelere ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*