18 Kasım 2018

Güvensizlik Yüzünden Tüketiciler Yüzde 23 Daha Az Online Alışveriş Yapıyor

Online alışverişin basit ve ucuz olması bir çok tüketiciyi cezbederken, yeni yapılan araştırmalar (NCC Group ve IDG Research Service tarafından) tüketicilerin çoğunun online güvenlik konusunda endişeleri olduğunu ortaya çıkarttı.

NCC Group‘un araştırmasına göre özellikle büyük firmaların verilerinin çalınması gibi sorunlar yüzünden tüketicilerde online güvenliğe karşı daha da büyük endişeler başladı. ABD ve İngiltere’de 10 binden fazla tüketici ile yapılan araştırmaya göre tüketiciler hala online alışverişlerine devam etseler de %64‘ü önümüzdeki 1 yıl içinde verilerinin çalınabileceğini düşünüyor.

İşin aslı, %62‘si online güvenlik hakkında eskisine nazaran şu günlerde daha endişeli olduğunu belirtiyor.

Genel baktığımızda tüketicilerin %77‘si online alışverişlerinde özellikle ödeme yaparken güvende hissetmediklerini, %23‘ü ise eskisine göre güvenlik gerekçeleri ile yılbaşı sezonunda daha az online alışveriş yaptıklarını söylüyorlar.

Tüketiciler ayrıca verileri çalınırsa, oluşabilecek kişisel zararlarının işletme tarafından karşılanması gerektiğini çünkü verileri saklama sorumluluğunun işletmede olduğunu söylüyorlar.

İşletmeler öne çıkıp müşteri verilerinin korunmasını iş planlarının en başına yerleştirmeliler. Bunu yapmamanın sonuçları işletmenin sağlamlığını ve performansını etkileyeceği gibi, tüm interneti de etkileyebilir.

Araştırmada yer alan diğer bazı çarpıcı sonuçlar şu şekilde:

  • Tüketicilerin yalnızca %8’i online alışverişlerinde ödeme yaparken kendilerini gerçekten güvende hissediyorlar.
  • Tüketicilerin %56’sı online alışveriş yapmak için istenen bilgilerin bazılarını verirken kendilerini rahat hissetmiyorlar veya normalde başka biriyle paylaşmayı düşünmedikleri bilgileri vermek zorunda kalıyorlar.
  • Tüketicilerin %68’i yalnızca güvenilirliği onaylanmış markaları barındıran, online topluluğu güvenli / güvenilir sitelerden oluşan işletmelerden alışveriş yapmayı daha çok tercih edeceklerini söylüyorlar.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*