18 Kasım 2018

Haber Kaynağında Gösterilen Facebook Reklamlarına Tıklanma Oranı Daha Yüksek

Facebook ReklamlarıFacebook reklam modelleri, markaların daha fazla kullanıcıya ulaşmak için tercih ettikleri reklam yöntemlerinden biri olarak bir süredir kullanılmakta. Çeşitli promosyonlar sunulan Facebook Teklifleri ile, kullanıcılar online ya da fiziki mağazalara çekilmeye çalışılıyor ve firmalar bu yöntemle satışlarını artırmak için çalışmalara devam ediyor. Bunun yanında özel hedefli reklamlarla belirli bir kitleye reklam vererek onlara ulaşabiliyorsunuz.

2012’de kullanıcıların sosyal mecralara olan ilgisinin artmasıyla beraber sosyal ticarete yönelen şirketlerin Facebook reklamlarına verdikleri önem daha da arttı; hatta markalar bu mecradaki reklamların Google Adwords kadar etkili olduğunu söylüyorlar.

Amerika’daki tüketicilere sunulan 950 milyon Facebook reklamını inceleyen Nanigans adlı Facebook Reklam-Yazılım firması, yan sütunda (sidebar) gösterilen reklamlara tıklanma oranının %0,04 olduğunu; ama haber kaynağında (Newsfeed) gösterilen reklamların tıklanma oranının ise %1,87 yani 46 kat daha yüksek olduğunu söylüyor. ROI’nin (Yatırımın Geri Dönüşü) ise haber kaynağında gösterilen reklamlarda %14 daha fazla olduğunu gözlemleyen şirket, tıklama başına ücretin haber kaynağında gösterilen reklamlarda Facebook Domain reklamlarına üçte bir oranla daha ucuz olduğunu da ortaya koyuyor.
Facebook Reklamları
Tabii ki günümüzün sorusu konu Facebook reklamları olunca yine akıllara geliyor. Mobil cihazlardan mı yoksa masaüstü bilgisayarlardan mı daha çok reklam gösterimi gerçekleşiyor? Aradaki fark çok büyük olmasa da 2013’ün trendi mobil, bu kriterde masaüstü bilgisayarları geride bırakıyor. Mobil üzerinden reklamlara tıklama oranı %3,38’ken, masaüstü cihazlarda bu oran %1,75 oranında kalıyor. Tıklama başına ücret ise mobilde daha ucuz: Mobil cihaz üzerinde 0,14 dolarken bilgisayar platformlarında bu rakam 0,26 dolar olarak görülüyor.

Raporlar ve araştırmalar mobilin yavaş yavaş daha öne geçtiğini gösteriyor olsa da, markaların hitap ettikleri kullanıcı profillerini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Facebook reklamlarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için “E-ticaret Siteleri İçin Facebook Reklamları” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*