14 Aralık 2018

Hakan Baş: “2013’de Hedeflerimizin Birçoğunu Gerçekleştirdik” [13/14 Dosyası]

Lidyana
Sektörün en kapsamlı yıl sonu değerlendirmesine devam ediyoruz. Şu ana kadar 2013/2014 dosyamızda sırasıyla Markafoni CEO’su Sina Afra, IdeaSoft Genel Müdür Seyhun Özkara ve Sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş‘ın görüşlerine yer verdik.

Bugün de Lidyana.com‘un kurucu ortağı Hakan Baş‘dan 2013 değerlendirmeleri ve 2014 öngörülerini dinliyoruz. Yalnızca moda dikeyinin değil Türk e-ticaret sektörünün de önde gelen sitelerinden Lidyana’nın, hedeflerinin birçoğunu gerçekleştirdiğini dile getiren Baş, 2013 yılı dikeylerde taşların biraz daha yerine oturduğunu söylüyor.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

2013 bütünüyle ele aldığımızda Türkiye e-ticaret sektörü verimli bir yıl geçirdi diyebilir miyiz? Önceki yıllardaki büyüme bu sene de devam etti mi? Geçen seneye kıyasla sektörde bu sene neler değişti?

Internet’e yatkın genç nüfusu, gelişmekte olan altyapısı, geniş lojistik ağı, farklı ödeme sistemleri ve rekabetçi ortamda yenilikçi oyuncularıyla Türkiye e-ticaret sektörü totalde büyüyor ve büyümeye devam edecektir. 2013 senesinde gelişmekte olan her pazarın olgunlaşırken yaşadığı çalkantılar e-ticaret sektöründe de yaşandı. Sürekli girişlerin olduğu bir pazarda pazarlama bütçeleri artarken tedarikçilerle çalışılan marjlar daralmaya başlamıştı. Ancak işin doğası gereği nefesi yetmeyen oyuncular oyundan çıkmak zorunda kaldılar ve sektöre giriş yavaşladı. Onlarca perakendeci kendi internet sitesini hayata geçirdi. Kısaca sektörde hacim büyüyor, hizmet iyileşiyor ve müşteri memnuniyeti artıyor şeklinde özetleyebilirim.

Geçtiğimiz yıl ki dosyamızda dikey tarafta henüz büyüklerin tam olarak belli olmadığını dile getirmiştiniz. 2013’te sizce dikey e-ticarette köşe başları belli oldu mu? Dikey taraf 2013’ü nasıl geçirdi sizce?

2013’te dikeyde taşların biraz daha yerine oturduğunu söyleyebiliriz. Bazı dikey firmaları bizim gibi kategori genişlemesine giderken, bazıları faaliyetlerini kapatmak durumunda kaldı. Bazı dikey alanlarda da e-ticarette henüz yeterli hacim olmadığı ortaya çıktı. Tedarik tarafını iyi yöneten ve hedef sadık müşteri kitlesini oluşturmuş dikey e-ticaret şirketleri rekabette bir adım daha öne geçtiler.

hakan bas eticaretmag roportaj
Lidyana.com olarak 2013’ü nasıl geçirdiniz? Sene başında koyulan hedeflerin ne kadarı gerçekleştirildi? Ürün gamınızı artırmanın geri dönüşü nasıl oldu?

2013 için planladığımız hedeflerin çoğunu gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz. Sene başında henüz 1 yaşına bile gelmemiş bir şirket olarak operasyonun her alanında geliştirmeye açık alanlarımız vardı. Stratejimizi doğru belirleyip, doğru kadroyu kurarak bunların çoğunu gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Sene sonuna doğru Burda International’dan aldığımız yatırım da doğru işler yaptığımızın bir göstergesi.

Ürün gamımız artırmak aslında bizim için kaçınılmaz bir hamleydi. Lidyana.com, iş modeli gereği çok ciddi trafik çeken bir site ve zamanla “destination site” haline geldi. Yani gelen ziyaretçiler takı ve aksesuar bakmaktan ziyade Lidyana.com’a bakmaya geliyorlar. Biz de ziyaretçilerimizin moda anlamındaki tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, yine kaliteyi yukarıda tutarak, farklı ürün gamlarını da sunmaya başladık. Aynı zamanda tedarik tarafında tasarımcılarla olan yakın ilişkilerimizi de kullanmış olduk. Bunun dönüşü tabi ki olumlu oldu. Yeni girdiğimiz kategorilerdeki marka ve ürün derinliği arttıkça bunun pozitif etkisinin daha da çok artacağını öngörüyoruz.

Lidyana.com’un 2014 hedefleri neler? Pazarlama planınızda geçen sene ünlü kullanımı ve e-dergi önemli bir yer kaplıyordu. Bu seneki planlarınız neler?

Bizim iş modelimiz (celebrity endorsement) gereği ünlülerle işbirliği stratejimizin kalbinde yer alıyor. Bu anlamda kuruluştan beri güzel işler yaptığımızı düşünüyorum. Dijital dergi bu anlamda iyi bir projeydi ve benzer sürprizleri 2014’te de gerçekleştireceğiz.

İlgili dosya: Lidyana Kurucusu Hakan Baş: Dikeyde Büyükler Henüz Belli Olmadı [2012/13 Dosyası]

2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak?

Mobil ve sosyal ticaret kesinlikle daha çok önem kazanacaktır. Lidyana.com hedef kitlesi akıllı telefon ve tablet kullanan segmentte olduğundan ve ünlülerle sosyal etkileşim tarafında güçlü olduğumuzdan, bu iki alan bizim için ayrı önem taşıyor. iOS ve Android uygulamalarımız ile mobil sitemiz yakında yayında olacak.

Öte yandan e-ticaret müşterisi arttıkça toplumdaki bilgi ve deneyimde paralel olarak artmakta. Kaliteli ürün sunan, müşteri memnuniyetine önem veren e-ticaret şirketlerinin orta ve uzun vadede daha başarılı olacağına inanıyorum.

Dikey alanlarda hizmet veren girişimler 2014’te rekabet ortamında ayakta durmak için sizce neler yapmalı?

Kendi dikeylerinde kalacak e-ticaret şirketlerinin mutlaka sadık müşteri kitlelerini oluşturmalı gerekiyor. Agresif pazarlama bütçeleriyle ayakta duran siteler, nakitleri azaldığında rekabette geride kalma tehlikesi yaşıyorlar. Aynı zamanda marka ve ürün derinliği çok kritik, farklılaştırıcı bir nokta.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ürün ve marka derinliği bizde şimdiye dek amatör ama tedarikçi poziyonundaki girişimciler tarafından yanlış anlaşılmış ve kullanılmış bir kavram sanki

Fikrini söyle

*