20 Kasım 2018

Orhun: 2014’te Pazar Büyüklüğü 100 Milyar TL’ye Yaklaşacak [13/14 Dosyası]

Etid
E-ticaret sektörünün 2013 değerlendirmelerine ve 2014 öngörülerine yer verdiğimiz 2013/2014 dosyamızda bugün ETİD (Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun ile beraberiz. Şu ana kadar şirketlere yer verdiğimiz dosyamızda bu kez perspektifi, dernek tarafına kaydırıyoruz.

2014’ten olumlu beklentileri olan Orhun’dan, sektörün tüketici gözünden nasıl göründüğüne dair bilgiler ve girişimci adaylarına ve halihazırda sektörde bulunan şirketlere yol haritası olacak öneriler alıyoruz.

Türkiye e-ticaret sektörü sizce 2013’ü nasıl geçirdi? Bir önceki yıllara kıyasla aynı doğrultuda bir büyüme söz konusu mu? Önceki senelere göre sektör dinamiklerinde neler değişti?

Ülkemizde e-ticaret pazarı her yıl yüzde 35-40 civarında büyüme gösteriyor. Pazar henüz doygunluk aşamasına ulaşmamış olsa da taşların yerine epeyce oturduğunu söyleyebiliriz. Sigorta işlemleri çıkarıldığında geçtiğimiz yıl 25 milyar TL gibi bir hacme ulaşılmıştı, bu yıl ise bunun 35 milyar TL düzeylerine ulaşacağını öngörebiliriz.

Yılın ilk yarısında birçok yeni e-ticaret oluşumu gözlemledik, bunlar sektörün hareketlenmesini sağladı. Mevcut oyuncuların birçoğunda da önemli büyümeler gözlemledik. Bunların dışında yurtdışından ülkemize gelen yatırım, satın alma haberleri ve girişler sektör içerisinde dinamizme ve büyümeye yol açtı. Niş ürünler satan e-ticaret sitelerinin ve işini geliştirmek isteyen KOBİ’lerin e-ticaret dünyasında giderek daha çok yer almaya başlamasıyla sektör zenginleşmeye devam ediyor. Devlet nezdinde yapılacak düzenlemeler ile sektörün gelecek yıllarda daha da büyüyeceğini öngörebiliyoruz.

Diğer röportajlar için: E-Ticaret Sektörünün 2013 Değerlendirmeleri ve 2014 Öngörüleri

Önceki yıllarda tüketicilerin online alışverişlerde güven sorunu bulunuyordu. 2013’te bu güven sorunu ne kadar aşılabildi? Güven probleminin ortadan kaldırılabilmesi için sizce sektördeki şirketlerin neler yapmaları gerekiyor?

E-ticarette en önemli noktaların başında güven yaratma geliyor. Bunun için de sağlam bir teknik altyapı, iyi bir yazılım ve iyi bir finansal planlama ile yola çıkmak gerekiyor. Kurduğunuz site, tüketicilerin günün her saati alışveriş yapabileceği unutulmadan tasarlanmalı ve düzenli olarak altyapı gözden geçirilmeli. Ayrıca mağazadaki ürün sayısı arttıkça, büyüme kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmeli ve eksikliklerin hemen önüne geçip tüketicilerin güveni kazanılmalıdır.

İlk deneyimi ETİD üyeleri gibi güvenilir sitelerde yaşayan müşteriler için, e-ticaret kısa süre sonra bir alışkanlık haline geliyor. Bugün Türkiye’de internet kullanan her 5 kişiden biri online alışverişe başvuruyor. Bu deneyimi tam anlamıyla keyifli bir maceraya dönüştürmek isteyen kullanıcıları, ETİD üyesi firmalar gibi, kendini kanıtlamış, güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapmaya davet ediyoruz.

ETİD olarak 2013’te neler yaptınız? Sene başındaki hedeflerin ne kadarı gerçekleşti? Yeni üye sayısı ne kadar arttı? Yapılan etkinliklerden ve üyelere ne gibi katkılar sağlandığından bahsedebilir misiniz?

2013’te dernek olarak sektörü hem devlet hem de tüketici nezdinde tanıtmaya devam ettik. Bunun dışında sektöre yeni katılan bazı iş ortaklarımızla bir takım etkinlikler yaptık. Üye sayımız 50’ye yaklaştı. Bunun dışında birçok eğitim kurumu ve üniversitelerde eğitimler verdik. ETİD üyelerine özel kampanya dönemlerimiz de oldu. Her sene tekrarladığımız e-fest bu sene de büyük ilgi gördü.

hakan-orhun-dosya
2014’te ETİD olarak Türk e-ticaret sektörüne yönelik ne gibi çalışmalarınız olacak? 2014’te Türk e-ticaretini sizce neler bekliyor? 2014’te en çok ne konuşulacak? 

2014’te ne olursa olsun bir patlama bekliyoruz. Elbette beklenmeyen bir takım açılımlar da olacaktır. Mevcut oyuncularda da önemli büyüme planları var. Herkes sektörümüze ilgiyi artırmak için çalışmalar yapıyor.

Önümüzdeki sene pazar büyüklüğünün 100 milyar TL’ye yaklaşacağını söyleyebiliriz. Kullanıcı sayısı da 10 milyonu geçecek. Yani internet bağlantısı olup da e-ticareti denemeyen hane sayısı çok azalacak.

Öte yandan, e-ticarette taksitli alışveriş elbette ki çok önemli. Hükümet nezdinde taksit sürelerinin 12 ay ve daha kısa sürelere indirilmesi gibi bir çalışma mevcut. 2014’te e-ticaret bundan tabii ki etkilenecektir. Müşterilerimiz taksitle alışveriş yapmaya alıştılar ve bu tür ödemeyi artık bir hayat biçimi olarak görmekteler. Bu nedenle böyle bir değişiklik olacaksa geçişin yumuşak olmasının iyi olacağı düşüncesindeyim. Ancak koşullar ne olursa olsun her zaman daha avantajlı kampanya ve fiyatlar bulunabilen bir mecra olduğundan e-ticaret tüketici nezdinde çekiciliğini hep koruyacaktır.

Fakat önümüzdeki 5 yıl içinde internetten satışın yaygınlığının artacağına eminiz. Çalışmalarımız da bu yönde hızla devam ediyor. Her yıl yüzde 50’ye yaklaşan büyümeler beklemekteyiz. E-ticaretin hala büyük bir potansiyel barındırıyor.

İlgili röportaj: Orhun: “Devletin Güçlü Uygulamalarla E-ticareti Desteklemesi Gerekiyor”

E-ticaret hacminin artmasıyla fiziki mağazası olanlar online mağaza açmaya yöneliyor. Sektöre yeni girmek isteyenlere ya da yeni girmiş kişilere bu pazardaki rekabet ortamında ayakta durabilmeleri için neler önerirsiniz?

Hali hazırda başka satış kanallarını kullanan firmalar için e-ticaret sadece web sitesi açmak demek olmamalı. E-ticaret pazarlaması, operasyonu vb tüm işlevleri ile bambaşka bir mecra. Bu nedenle e-ticarete bu gözle bakmak gerekir. Ayrıca e-ticaret tüm kurumların kalite süreçlerini de iyileştirmektedir. Çünkü e-ticaret operasyonu mükemmel olmalı. Bu nedenle e-ticaret süreçleri şirketlerin normal süreçlerinde de önemli bir ışık tutucu rol üstleniyor.

E-ticaret girişimcilerinin bu alanda artık farklılık yaratması da yapılması gerekenlerden. Ancak unutulmaması gereken nokta şu: Fark yaratmadan bir iş modelini kopyalayarak başarıya ulaşmış bir site yaratmak çok da mümkün değil. Ulusal ve global örnekleri elbette ki çok iyi incelemek gerekiyor. Ancak unutmamalı ki, e-ticaretin kalbinde inovasyon yatmaktadır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Hakan Orhun’un fikirlerini önemseyen biriyim. İlk yaptığınız röportajıda zevkle okumuştum bunuda, bence e-ticaretmag olarak bu tarz röportajları arttırmalısınız.

    Ancak röportajın sonunda sorulan sektöre yeni giriş yapan girişimlerle alakalı sorunuza verilen cevap bana pek tatmin edici gelmedi. Fiziki mağzaların büyük sermayelerle e-ticaret sektörüne girişi, hatta bunları tv – internet reklamları ile desteklemesi ve operasyon için güçlü ekipler oluşturması; bence e-ticarette birçok girişimin önünü kesiyor. Yakında e-ticaret sitelerinin tamamen dev firmalara ait olacağını ve yeni girişimciler için tamamen tek ürün satışlarına yöneltileceğini düşünüyorum.

    Saygılar…
    Altay.

  2. Benim biraz kafam karıştı, bu makalede E-Ticaret Hacmi 100 Milyar TL deniliyor, https://eticaretmag.com/turkiye-e-ticaret-hacmi-2014te-50-milyar-tl/ burada ise 50 Milyar TL deniliyor, ayrıca geçen yıl bu 50 Milyar TL yi ETİD açıklarken , biraz matematik ve dış piyasalara bakarakki artış ivmesini bulup tr de en fazla 35 Milyar tl olacağını ortaokuldaki öğrenci bile bulabilirdi… Bakınız BKM 2013 verilerine 34.606 Milyar TL de kaldık. ETİD in tahminlerini sorgular oldum 🙂 Bakınız : http://www.bkm.com.tr/istatistik/sanal_pos_ile_yapilan_eticaret_islemleri.asp

Fikrini söyle

*