15 Kasım 2018

Hakkımızda Sayfası Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hakkımızda SayfasıBir internet sitesinin belki de en önemli sayfalarından biri diyebileceğimiz “hakkımızda” sayfasında verilecek bilgiler, kullanıcıların site ve sitenin sahibi hakkındaki detaylara ulaşabilmesini sağlar. Konu e-ticaret olunca bu sayfaların önemi biraz daha öne çıkıyor; çünkü internetten alışveriş hala ülkemizde çok güvenilen bir kavram haline gelmiş değil. Peki hakkımızda sayfası bu güveni sağlayacak mı? Tabi ki çözümü burada aramamak lazım; ama bu sayfada şirketiniz ile kullanıcılar arasında bir bağ kurma ve sayfanızı ziyaret edenlere güven verme şansı yakalıyorsunuz.

Bu yazıyı yazmadan önce Türk e-ticaret sektöründeki 20’den fazla şirketin ve yurtdışındaki bazı şirketlerin hakkımızda sayfalarını incelediğimizi belirtmek isterim. Bu şirketlerin sayfalarından örnek alınması gereken noktalara ya da yapılmaması gereken detaylara yazının içinde yeri geldikçe şirket ismi vermeden değineceğim.

Hakkımızda sayfasını oluştururken ulaşacağınız hedef kitlenizi tanımlamak, ilk dikkat etmeniz gereken nokta olmalı; çünkü ulaşacağınız kitleyi tanımlamak yazı dilinizi ve yazı uzunluğunu da etkiler. Örneğin tasarım odaklı bir siteyseniz resmi bir dille kendinizi anlatmak yerine, ürünlerinizin içeriğine uygun bir dille kendinizi anlatabilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirleyin.

Hedef kitlenizi seçtikten sonra kendinizden “ben”, “biz” ya da üçüncü şahıs olarak bahsetmeye karar vermelisiniz. Eğer yeni kurulmuş ve niş bir alanda hizmet veriyorsanız, ben ya da biz şeklinde bahsetmek, kullanıcılara daha samimi gelebilir. Fakat büyük kitlelere hitap ediyorsanız üçüncü şahıs olarak bahsederek kurumsallaşmış bir firma olduğunuz izlenimini yaratabilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanımlayıp ve yazı dilinize karar verdikten sonra hakkımızda sayfasında kim olduğunuzdan ve ne iş yaptığınızdan bahsetmek için hazırsınız. Kullanıcıya samimi bir dille kim olduğunuzdan bahsetmek ve işinizi tanımlamak, tüketicide güven hissi oluşturur. Yalnız kendinizden bahsederken uzun uzadıya bir hikaye yazarak ziyaretçinizin gözünü korkutmayın. Kısaca ne zaman kuruldunuz, ne zamandan beri internet üzerinden bu işi yapmaktasınız, sitede kullanıcıya ne gibi imkanlar sağlıyorsunuz gibi bilgiler vererek birkaç paragrafta kendinizi anlatabilirsiniz.

İlgili yazılar: E-ticaret Şirketleri İçin Sosyal Medya Kullanım Rehberleri

Eğer varsa şirketinizin bir tanıtım videosunu bu sayfada paylaşabilirsiniz. Bu bir reklam filmi ya da tamamen şirketinizi tanıtmak için olan bir video olabilir. Bunu paylaşıyor olmanız işinize verdiğiniz emeği gösterir ve aynı zamanda eğer TV ya da sosyal medyada yayınlanan bir reklam filminiz varsa bu işe bütçe ayırdığınızı ve yatırım yaptığınızı gösterir. Bu da sayfanızdan alışveriş yapmak isteyenlerin hoşuna giderek, size olan güvenin artmasını sağlar.

Bunun yanında hakkımızda sayfasında bir kişi ve ekip olarak hitap ediyorsanız, kendinizin ve/ya ekibinizin fotoğraflarını paylaşmak kullanıcının hoşuna gidecek bir diğer yaklaşım. Online alışverişin dezavantajlarından biri de alışveriş sırasındaki o sosyalliğin ortadan kalkıyor olması. Kendi fotoğraflarınızı paylaşıyor olmanız, alışveriş yapan kişinin karşında yine bir insan olduğunu hatırlamasına yardımcı olacak. Eğer büyük bir kurumsanız, işin mutfağını gösterecek görseller paylaşmak karşı tarafta ilgi uyandırır. Sahne arkasında olanlar her zaman ilgi çeker. Bu hem kullanıcıların siparişlerinin nereden geldiğini görür, hem de sizi takip eden küçük çaptaki şirketlere ya da yeni girişimcilere ilham kaynağı olur.

Aldığınız ödüller veya başka başarılarınız varsa paylaşın.

Eğer şirketiniz online alışveriş ya da başka bir konuda ödül aldıysa, bunu kullanıcılarınızla paylaşın. Aldığınız ödülleri paylaşmak şirketinizin, sektör içindeki bilinirliğini ve güvenilirliğini gösterecek ve kullanıcıların şirketinize olan güveni artacak. Aldığı ödülleri paylaşma konusuna örnek olarak stil alışverişlerine farklı bir boyut getiren ASOS’un hakkımızda sayfasına göz atabilirsiniz.

Bunun yanında hakkımızda sayfalarını incelediğimiz şirketlerin birçoğu iade koşullarıyla ilgili bilgileri de kullanıcılarla paylaşıyor. İade bilgilerini paylaşmak, kullanıcılara yaptıkları alışverişten memnun kalmadıkları takdirde, belli bir süre içinde ürünlerin iadesini yapabilme imkanı sağlandığı bilgisini veriyor. Bu bilgilerin yanı sıra depo büyüklükleri ve tesis hakkında bilgiler vermek de başka bir seçenek. Depo büyüklüğü, kullanıcılara şirketin tedarik ettiği ürünlerin ne kadarını kendi bünyesinde bulundurduğuna dair bir fikir verebilir; ama tabi ki deponun büyük olması internet sitesinde satılan ürünlerin stokta olduğunu göstermez. Bu bilgi sadece kullanıcılara bir şirketin tedarik kapasitesi olduğunu bilgisini sunar.

İletişim bilgilerinizi de bu sayfada paylaşabilirsiniz. Sitenizin içinde ayrı bir kategori içinde iletişim bölümünüz bulunuyor olsa bile, hakkımızda sayfanızda da sosyal medya hesaplarınızın linkleri ve ya çağrı merkezlerinin telefon numarasını vermek kullanıcının size ulaşmasını daha da kolaylaştırabilir.

İlgili yazılar: E-ticaret Siteleri İçin Blog Kullanım Rehberi

Eğer anlatacak ilginç bir hikayeniz varsa, hakkımızda sayfasının altında yeni kategoriler açabilirsiniz. Bu kategorilerde hikayenizi, ekibinizi ve diğer ilginç bilgileri paylaşarak kullanıcılara şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sunabilirsiniz. Bunu yurtdışında iyi yaptığını düşündüğüm bir şirket olan CustomInk‘in hakkımızda sayfasına bakabilirsiniz. Hakkımızda sayfasında kısa bir bilgi veriyor; ama alt kategorilerde şirketin kuruluş hikayesi, yönetim kurulu, şirketin nasıl işlediğiyle ilgili bilgilerin yanı sıra, müşterilerin kendi gönderdikleri fotoğrafları da yayınlayarak tüketicilerle olan etkileşimi de internet sitesi üzerinden arttırıyor.

Yapılmaması gerekenler

Hakkımızda sayfanızda yapmamanız gereken bazı noktalar da bulunmakta. Öncelikle hakkımızda sayfanızda ürün satmaya ve kendi reklamınızı yapmaya çalışmaktan kaçının. Zaten bir kullanıcı sayfanıza geldiyse alışveriş yapma niyetiyle orada bulunuyor. Hakkımızda sayfanıza girmesinin sebebi ürün kampanyalarına ulaşmak değil, sizin ve şirketiniz hakkında bilgi almak için orada.

Düzenli aralıklarla hakkımızda sayfanızı güncellemeyi unutmayın. Uzun süredir sektörde yer alan şirketlerin de bu konuya özen göstermesi gerekebiliyor. Bu araştırmayı yaparken incelediğimiz sitelerden bazılarının hakkımızda sayfasının 1-2 yıldır güncellenmemiş olması, belki şirketin gözünden kaçmış olabilir; fakat internetin Türk tüketiciler arasında yeni yeni yaygınlaşıyor olmasından dolayı eski bilgilerin bu sayfalarda yer alması, tüketiciyi yanıltabilir.

Misyonumuz ve vizyonumuz gibi çok klişe bir başlık kullanarak, herkesin kullandığı cümlelerle kendinizi tanıtmaktan kaçının. Türkiye’de 1998 yılından beri internetten alışveriş sektörünün var olduğunu düşünecek olursak o günden bu yana bu tip kullanımların sıkça kullanıldığını ve yaratıcı bir şekilde sunulmadığı takdir de “… bizim işimiz” sloganından ileriye gidemeyeceğini söyleyebiliriz.

Bunun yanında hakkımızda sayfasına, sitenizi ziyaret eden herkes ulaşabilmeli. Sitenize ilk kez giren biri, hakkınızda bilgi almak isteyebilir ve o linke tıkladığında, o sayfaya yönlendirmeden önce o kişiyi sayfaya üye yapmaya çalışmak pek de olumlu bir geri dönüş yapmayabilir.

Türkiye’deki e-ticaret şirketleri arasında kullanıcılarına kapsamlı bilgi veren GittiGidiyor ve yaratıcı bir yaklaşımı olan Morhipo‘nun hakkımızda sayfalarına göz atabilirsiniz.

Hakkımızda sayfalarının tıklanma oranı belki çok yüksek olmadığı için çok fazla üzerine durulmuyor ya da göz ardı ediliyor olabilir; ama şirketiniz hakkında bilgiler paylaşmak meraklı ve sizin hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcıları bilgilendirerek size olan güvenlerini arttırabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Merhaba,
    Morhiponun hakkımızda bölümü gerçekten etkileyici ve farklı bir çalışma olmuş.
    Makale için teşekkürler

  2. Çok Teşekürler Güzel Bi Yazı Olmuş

  3. muhammet der ki:

    gerçekten çok faydalı oldunuz teşekkürler

Fikrini söyle

*