19 Kasım 2018

Hangi Online Reklamlar Kullanıcıları Siteden Kaçırıyor?

2468506922_cdeac5e211_o
Site üzerinde üzerindeki reklamların kullanıcılar üzerinde nasıl bir etki bıraktığı pazarlamacılar tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Son dönemlerde kullanıcıların her yerde karşılarına çıkan banner ya da flash destekli reklamlar da kullanıcıların tepkisiyle karşılaşabiliyor.

Adblade’in yaptığı araştırma, site üzerindeki reklamların hangilerinin kullanıcıları rahatsız ettiğini ve siteden kaçırdığını ortaya koyuyor.

Flash reklamları gördüğünde negatif bir izlenime kapılan kullanıcıların oranı %55’ken, genel olarak online reklamların kötü bir izlenim bıraktığını söyleyen kesimin oranı %82 civarında. Sağ kolonda uzanan reklamlardan rahatsız olanların oranı %10 olarak belirtilirken, videoların öncesinde çıkan reklamları rahatsız edici bulanların oranı %9 civarında.

Kullanıcıların daha az tepkisini çeken reklamlar da bulunuyor. Slide galerilerde yer alan reklamlar ve yazı şeklindeki linkler %2’lik bir kesimin tepkisini çekerken, bir makalenin sonunda bulunan reklamlar %5’lik bir bölümün tepkisine maruz kalıyor.

Reklamların sayfa içindeki yerleri ele alındığında sayfanın tam ortasına yerleştirilen reklamları rahatsız edici bulanların oranı %66’yken, sayfanın en üstündeki reklamlardan rahatsız olanlar ise %19’luk bir bölümden oluşuyor. Sağ kolondaki reklamlara gelen tepkinin oranı ise %10 olarak belirtiliyor. İnternet sayfasının en altında bulunan reklamlar ise kullanıcıları en az rahatsız eden reklamlar olarak belirtiliyor.

Adblade CEO’su Ash Nashed, tüketicilerin ziyaret ettikleri sitelerdeki reklamların farkında olduklarını ve hangi reklamların kendilerini rahatsız edip, etmediğini fark ettiklerini belirtiyor. Pazarlamacıların da online reklamlarla daha fazla kullanıcıya ulaşmak için yeni arayışlarda olduğuna da değinen Nashed, pazarlamacıların iki tarafında yararına olacak çalışmalar yaparak kullanıcıların da isteklerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*