17 Kasım 2018

Hangi Sosyal Medya Platformunu Kullanmalıyım?

Çok fazla sosyal medya platformu bulunuyor. Her biri farklı ihtiyaçlara cevap vererek, farklı kullanıcılara sesleniyor. Örneğin Facebook, daha çok arkadaşlarla iletişimde kalmak için kullanılırken Linkedln, öncelikle profesyonel kariyeri genişletmek için güçlü bir araç olarak nitelendiriliyor. Dolayısıyla kullanıcılar amaca bağlı olarak her sosyal ağa farklı bir biçimde yaklaşılıyor.

Örneğin, Twitter ve Twitter’ın 140 karakteri, kurulduğundan beri sosyal medyanın etkin gücü…  Son 8 senedir Twitter’ın kayıtlı kullanıcısı sayısı yaklaşık 676 milyona ulaştı ve bu sayının 115 milyonu ise aylık aktif kullanıcısıyla dikkat çekiyor. Buraya üye olan fakat Tweet atmayanlar ise bu sayının yüzde 40’ını oluşturuyor.

2010 Nisan’ında Twitter, tanıtım tweet’leri şeklindeki reklamcılığa izin vereceklerini duyurduktan sonra Twitter, organizasyonların favori platformu haline geldi. Markalar, daha önce hiç olmadığı kadar müşteriye kolay ulaşabiliyor. Yani, Twitter’ın reklamcılık açısından mükemmel bir araç olduğunu kanıtlandı.

twitter-pinterest

Son birkaç yıldır sosyal medya, yüksek kaliteli imajlar tarafından  işgal ediliyor. Sosyal medya kullanıcıları gerçeğin farkına vardı. İmajlar, kullanıcıların ilgisini çekerken, aynı zamanda mesajı hedefine hızlı bir biçimde iletebiliyor.

Instagram, imaja dayalı sosyal ağlar içinde kullanıcılar tarafından en talep görülen mecra olarak tanımlanabilir. Ama bu durum, geçtiğimiz yıldan bu yana Pinterest’in etkileyici büyümesiyle sekteye uğradığı söylenebilir. Pinterest, 2010’un Mart ayında kurulmasına rağmen ama 2013’te patlama gösterdi. Pinterest, şu anda dünya çapında 70 milyon kullanıcıya sahip. Geçen sene ziyaretçi trafikteğinde yüzde 125 büyümesiyle dikkat çekiyor. Daha da önemlisi, kullanıcıların yüzde 70’i satın alma kararlarını verebilmek için Pinterest’ten yararlanıyor. Bu noktada General Mills, Expedia ve Gap gibi markaların Pinterest’teki ilk ödemeli reklamların ortaya çıkması Instagram ile arasındaki liderlik savaşını tetikleyecek.

Pinterest kullanmanın avantajları

Pinterest’in en büyük avantajı, kullanıcılarının yüzde 83’ünü kadınlar oluşturuyor. Kadınların yüzde 81’i güvenilir bir bilgi ve danışma kaynağı olarak Pinterest’e güveniyor olması bu verinin önemini vurguluyor. Çünkü sosyal medya kampanyanız için sadakat inşa etmek istiyorsanız Pinterest, bunu başlatmanın en iyi yolu olarak nitelendirebilir.

Twitter’ın getirileri

Twitter’ı kullanım oranları kadın ve erkek arasında eşit dağılım gösteriyor. Ayrıca Twitter, şehirde yaşayanların yüzde 20’si tarafından kullanıyor. En çok kullanılan sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Ama Twitter’ın en önemli başka bir özelliği ise diğer sosyal ağlar, websiteler ve e-maillerle birlikte kullanılabilmesi. Diğer sosyal medya ağlarından daha edilgen olduğundan Twitter, diğer ağlara trafik çekmek için kullanılabilir. Bu, başka sosyal medya kapılarında bulunmayan bir özellik olarak dikkat çekiyor. Bu özellik, Twitter’ı müşteri servisi olarak kullanabilme becerisiyle güçlendiriliyor. Bir cevap maili beklemek yerine insanlar, sıklıkla bir markaya endişelerini ve sorularını tweet atıyorlar.

 Her iki ağın da kendi içinde güçlü noktaları olmasına rağmen her birinin dezavantajları da bulunuyor.

Pinterest’in belki de en büyük dezavantajı ve en çok bilinen gerçeği: kadınlar arasında meşhur olması. Kimi şirketler için önemli bir etmen olsa da bazı şirketler için sorun teşkil ediyor. Ayrıca Pinterest, Twitter kadar trafik çekmiyor olsa da kitleler arasında daha fazla farkındalık yaratıyor.Tüm bunlar, Twitter’ın kusursuz olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü 140 karakterle sınırlı olması gerçeği de var.

Bu noktada önemli olan şey, doğru hedef kitlesine doğru mesajı verebilecek sosyal medya platformunu kullanmaktan geçiyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*