21 Kasım 2018

Hangi Türk E-Ticaret Şirketleri Spam Yapıyor? [Özel Dosya]

Piyasanın hayli altında olan satış fiyatlarından ve bir de her gün gönderdikleri e-postalardan biliyoruz onları. Türkiye’deki online alışverişi sektörünü yepyeni bir konuma taşıdılar, taklit edildiler, çok konuşuldular. Türkiye’de eğer bir dijital ekonomiden bahsedebiliyorsak, bu biraz da onların çıkışındandır.

Özel alışveriş kulüpleri ve fırsat sitelerinden bahsediyoruz.

Türkiye’deki ticaret yasalarının, öncül olması açısından özellikle ABD’deki benzerlerine kıyasla e-posta pazarlaması (izinli pazarlama) konusunda şirketlerin elini kuvvetlendiren ve tüketiciyi zor durumda bırakan bir çerçeveye sahip olduğunu biliyoruz.

Geçmişte daha da sıkıntılıydı ancak halen bazı e-ticaret sitelerinin e-posta listelerinden çıkmanın ne kadar zor olduğu malum. Her gün gönderilen birden fazla e-posta da kimi tüketiciler için rahatsız edici olabiliyor.

Peki kim ne zaman, ne sıklıkta e-posta gönderiyor? Kimin e-posta listesinden çıkmak zor, kim çıkış yapmanıza rağmen hala e-posta gönderiyor?

Yalnızca bu dosya için Türkiye’nin en gözde özel alışveriş kulüpleri ve fırsat sitelerine abone olduk ve bir hafta boyunca tüketici gözünden e-posta stratejilerini takip ettik. Bir haftalık sürecin ilk kısmında ne kadar e-posta gönderdiklerini, ikinci kısmında ise e-posta listelerinden çıktığımızda neler yaşadığımızdan bahsediyoruz. Her gün bitiminde ise Sendloop‘un kurucu ortağı ve e-posta pazarlaması konusunda uzman olan Cem Hürtürk‘ün izinli pazarlama konusundaki görüşlerini bulabilirsiniz.

comScore’un raporlarından destekle Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 5 özel alışveriş kulübüne ve fırsat sitesine üye olduk.

Üye olduğumuz özel alışveriş kulüpleri: MarkafoniTrendyolLimangoMorhipo ve VipDükkan.

Üye olduğumuz fırsat siteleri:
FırsatbufırsatGrouponYakala.coGrupanya ve Grupfoni.

Belirtmekte fayda var, 1 hafta boyunca ne denediysek (farklı adreslerle ve aynı adresle yeniden üyelik, çıkıp tekrar girmek vb) olmadı ve Vip Dükkan’dan bir türlü e-posta alamadık. O yüzden araştırma diğerleri üzerinden gerçekleşti.

1. GÜN

Markafoni‘ye üye olduğunuz anda iki tane birden e-posta alıyorsunuz. Bunlardan biri üyeliğinizi aktif hale getirme amaçlı, biri ise 10 TL’lik hediye kuponu bildirimi. Üye olma süreci iki aşamalı (double opt-in). Yani biri sizin e-posta adresinizi paylaştıysa bile sizin onayınız lazım. Limango‘ya üye olunduktan ve hesap aktif hale getirildikten sonra gelen ilk e-posta diğerlerinin aksine bir kampanya e-postası değildi. Sitenin güvenliğinden bahsedilen aşağıdaki e-posta ile prosedür hakkında kullanıcıya bilgi ve güven veriliyor diyebiliriz.


Trendyol‘u açtığımızda ise bir pop-up ile üyelik sayfası çıktı ve üyelikle beraber e-bültene abone olup olmak istemediğimiz soruldu. Aktivasyon postası alındı ve üye olundu. Ufak bir detay ama onaylandıktan sonra bir daha onay e-postası gelmedi. Double opt-in yarıda kaldı yani. Morhipo‘nun üyelik sayfasında da e-posta isteyip istemediğimiz soruluyor. Bu konuda Trendyol ile beraber diğerlerinden farklı bir noktada olduklarını vurgulamak lazım. Hem üye olup hem de e-posta almamayı seçmek gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

Fırsat alışverişi tarafında Fırsatbufirsat‘a üye olunurken e-posta almayı isteme ya da istememe seçeneği yoktu. Üye olanlar doğrudan e-posta abonesi oluyor. Groupon‘da abonelik onayı isteniyor ve üyelik sonrası gönderilen aktivasyon e-postasında kampanyalar paylaşılıyor. Böylece fırsatlardan biri ilginizi çekerse üye olur olmaz değerlendiriyorsunuz. Yakala.co‘nun üyeliği sırasında e-bülten onayı ya da sonrasında aktivasyon istenmedi ve şifre gönderilmediği için de siteye giriş yapılamadı. Ancak sonrasında e-posta gönderimi yapıldı.

Grupanya‘nın ana sayfasından e-posta adresi bırakıldı ancak geri dönüş olmadı. Sayfaya tekrar girilip bu sefer “üye ol” kısmından üye olundu ve ancak onay sorulmadı. Grupfoni‘de de aynı şekilde, ana sayfadaki e-posta bırakma seçeneğinden değil “üye ol” seçeneğinden üye olunabiliyor.

İlk günün kazananı: Altı çizili nedenlerden dolayı bütün özel kulüpler ve Groupon.

EticaretMag: 12 yıllık tecrübeniz olan bu sektörde hem tüketici hem de işletmeci açısından yıllar içinde değişen alışkanlıkları da göz önüne alırsak Türkiye’deki e-ticaret şirketlerinin e-posta pazarlama stratejilerini genel olarak nasıl değerlendirirsiniz? 

Cem Hürtürk: Türkiye’deki e-ticaret şirketlerinin yaptıkları e-posta pazarlama aktivitelerinde gelişme bulunmakta ancak maalesef yeteri kadar bilinçlenmiyoruz. Bunu kısa surede çok hızlı büyüme isteğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu nedenden dolayı e-posta pazarlama stratejileri genelde yalın oluyor: “Ne kadar çok kişiye e mail gönderirsek o kadar çok satış yaparız”. Ancak bu yaklaşımın kısa sürede “belki” geri dönüş verse de uzun vadede çok büyük zararları olduğu yurt dışında kanıtlanmış bulunmakta. “Marka” olmak için müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle iyi iletişiminizin olması gerekiyor. Bunun yolu izinsiz e-posta pazarlamadan kesinlikle geçmiyor. Tüketici artık bu konuda gayet bilinçli ve bu tür aktivitelere gerekli tepkiyi hemen gösteriyor. Bu da e-ticaret şirketlerinin gönderimlerini daha planlı, programlı ve hem etik hem de kanuni gerekliliklere uygun bir şekilde yapmalarına sebep oluyor.

Buna ek olarak maalesef ülkemizde e-ticaret şirketleri ve diğer e-posta pazarlama aktiviteleri yapan şirketler gerekli önemi e-posta kampanyalarına göstermiyorlar. Örnek olarak e mail içeriğinin kodlanması, tasarımı, mobil cihaz uyumluluğu, e mail konusu üzerinde gerekli özenin gösterilmesi, vs. Bu yüzden geri dönüşlerin potansiyelden çok çok daha düşük olduğuna inanıyoruz.

2. GÜN

Sabahın ilk e-postası Morhipo‘dan geldi ve maalesef e-posta içindeki kampanyalara tıklandığında kampanyanın kendisine değil, Morhipo’nun ana sayfasına ulaştım. Yani beğendiğim kampanyaya doğrudan gidemiyorum. Bu sıkıntı onca site arasında yalnızca Morhipo’da var. Ardından Limango‘dan e-posta geldi ve sonrasında ise Markafoni‘den Argande ve Goboti markalarını tek başlarına ağırlayan birer e-posta alındı. Diğerleri toplu kampanya e-postaları gönderiyor, Markafoni o açıdan farklı bir strateji izliyor diyebiliriz. Trendyol ise ilk üyelik gününde e-posta göndermedi.

Fırsat alışerişinde ise ilk e-posta gönderen saat 07.15’te Fırsatbufırsat oldu. Erken bir saat ama çalışan ve yolda olan kesim için anlaşılabilir. Ardından 8.55’te Yakala.co, 10.14’te ise Grupanya‘dan birer e-posta alındı. Groupon‘un 11.40, 12.21 ve 12.41’de art arda üç tane e-posta göndermesiyle şoka uğradım. Sonrasında Fırsatbufırsat ve Grupanya da birer tane daha e-posta gönderdi. Grupfoni ise üyeliğimin ilk gününde bana bir e-postayı çok gördü.

Günün en fazla göndereni: Groupon

Günün dikkat çekeni: Markafoni

ETM: E-ticaret şirketleri e-posta pazarlama stratejilerinde genel anlamda hangi noktalara önem vermeli?

C.H: E-posta pazarlama konusu çok geniş bir konu ve birçok alt konudan oluşmakta. Ancak başlıca önem verilmesi gereken alt konular; listenizin sadece size ait olması ve güncel tutuluyor olması, e mail içerik tasarımı (tasarım derken resimlerden ziyade HTML ve yazı tasarımından/kodlamasından bahsediyoruz), e-mail konusu optimizasyonu ve testleri, call to action dediğimiz e-mail içeriğinde asıl hedefe okuyucuyu yönlendiren linklerin testleri ve daha iyi hale getirilmesi… Bunlar e-posta pazarlama aktivitelerinden geri dönüşü arttırmak için yoğunlaşılması gerekilen başlıca konular. Buna ek olarak doğru zamanda doğru içeriğin gönderilmesi, gönderim frekansının (her gün, her hafta, vs.) doğru olarak belirlenmesi diğer unsurlar.

 

3. GÜN

 

Trendyol günün ilk göndereni (07.35) oldu, ardından ise Markafoni (07.43), Morhipo (08.21) ve Limango (12.14) geldi sırasıyla. Bu sıralama ve gönderilen zamanlar kampanyalara tıklanma oranlarını değiştiriyor olmalı. Ölçümleri görmedikçe kesin tespitlerde bulunmak zor ancak bugüne bakmak gerekirse “Limango sabah seansını kaçırdı” da denebilir, “öğlen yemeği sırasında yeni müşteriler edindi” de denebilir. Öte yandan Trendyol ilk fırsat gönderen ama e-posta kutusunu 08.21’de açan kişi için gördüğü ilk e-posta Morhipo’nunki.

Özel alışveriş kulüpleri için günü Markafoni’den gelen Twitter yarışması (#benimaskim) konulu ve Morhipo’dan “Ramazan’da mutfağınız için aradığınız eşyalar burada” başlıklı e-postalar ile bitiriyoruz.

Fırsat tarafından bakılacak olursa 3. gün, üye olunan beş fırsat sitesinden toplamda 12 e-postanın (kabaca 20’şer kampanya desek, toplamda 240 kampanya, 40 dakikada ) geldiği; dolayısıyla fırsat peşinde koşarken beyin kıvrımlarının hasar gördüğü ve e-bültenlerden dert yananların derdinin anlaşıldığı bir gün oldu. Kampanyaların genelinde iftar ve Ramazan tatili fırsatları dikkat çekiyor. Gün içinde Groupon tam dört tane, Grupanya ise üç tane e-posta gönderdi. Günde bir tane atan Yakala.co dışındakiler ise ikişer tane kampanya dolu e-posta gönderdiler. Yakala.co sempati toplamaya devam ediyor.

Günün sempatiği: Yakala.co

ETM: Bir e-ticaret sitesi için gün içinde nasıl aralıklarla, kaç e-posta göndermek daha verimli olur?

C.H: Bu sorunun cevabı sektörden sektöre değişecektir ve maalesef tüm göndericiler ve sektörler için kesin olarak bir kural bulunmamaktadır. Bu sorunun cevabini gönderici e-ticaret şirketleri kendi liste dinamiklerine göre bulmalılar. Bunu bulmanın yolu da a/b testleri yapmaktan geçiyor. Örneğin bir hafta boyunca günde iki defa gönderim yapılır, sonraki hafta her gün yapılır, sonraki hafta iki günde bir yapilir ve ölçümlemeler uygulanır. Üyelik iptali ne kadar, spam şikâyeti oluyor mu, kaç kişi call to action linkine tıklıyor, açılma oranları nedir. Bu testler sonrasında doğru bir frekans tanımlanabilir.

 

4. GÜN

 

Cumartesi günü diye olabilir, özel alışveriş kulüplerinin hiçbiri birden fazla e-posta göndermedi. Özellikle bazen günde iki tane gönderen Markafoni ve Morhipo için bunun düşünülmüş bir hareket olduğunu tahmin ediyorum. Bu arada Morhipo’da kampanyalara tıkladığınızda hala kampanyaya değil, ana sayfaya yönleniyor.

Fırsat tarafına baktığımızda ise bugün için her gün istikrarlı bir şekilde üç tane birden e-posta gönderen (belki de bütün bu “çok fazla mail gönderiyorlar” şikayetlerinde başı onlar çekiyor) Groupon‘un yanına Grupanya’nın da üç tane göndererek katıldığı gün diyebiliriz. Bugüne kadar ikiden fazla hiç atmamışlardı. Fırsatbufırsat‘tan iki, diğerlerinden ise birer tane alındı. Toplamda 10 e-posta ama sakin bir gündü gibi geldi.

Günün arap atı (ama tersine koşuyor): Grupanya

ETM: E-postanın içeriği (çarpıcılık, görsel ve başlık seçimi) ve biçimi (html ya da text) ne kadar önemli? Hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor?

C.H: E-postanın içeriği listenizin size ait olmasından sonraki en önemli unsur. Gerek inbox kutusuna gönderebilme başarınız, gerekse e-posta pazarlamasından alacağınız geri dönüş içerik kalitenize çok bağlı. HTML kodlamanızdaki düzen, mobil cihaz uyumluluğu, resim/yazı oranı, linklerinizin reputasyonu, resimler kapalıyken bile e-mail içeriğinizin güzel gözüküyor ve okunaklı olması başarınızı kat kat etkileyecektir.

 

5. GÜN

 

Gün listelerden çıkma günü!

Trendyol‘un listesinden çıkmak için son gönderilmiş olan e-postanın en aşağısına kadar inmek gerekiyor. Seçeneğe tıklandığında “trendyol.com’un gelecekteki maillerini almak istemiyorum” ve “trendyol.com’un gelecek kampanyalarindan haberdar olmak için mail listesinde kalmak istiyorum” diye iki seçenek çıkıyor. İstemiyorum diyoruz ve listeden çıkıyoruz. Peki gerçekten çıkabiliyor muyuz? (ipucu: hayır)

*Markafoni‘nin e-bülteninde ise listeden çıkış izni yer almıyor! Bu baya şaşırtıcı oldu. Markafoni ile ilgili her türlü sorununuz için burayı tıklayınız seçeneğini seçiyorum ve iletişim kısmı çıkıyor. İletişim kısmında e-posta göndermek yerine hesabım seçeneğine yöneliyorum ve üyeliği iptal etme seçeneğine tıklıyorum.

*Güncelleme: Yazı yayına girdikten sonra Markafoni CEO’su Sina Afra’nın gönderdiği email üzerine yukarıda üstü çizili olan bölüm güncellenmiştir. 5. günde Markafoni’den gelen emailde “eposta üyeliğinden çıkış linki” bulunmaktadır ancak; 7 günlük takip sürecinde Markafoni’den toplam 12 adet email gelmiş, bunlardan 2 adedi “hoşgeldiniz” ve “aktivasyon” emailleridir. Diğer 10 kampanya ve kupon emailinden 5 tanesinde “eposta üyeliğinden çıkış linki” bulunmakta, diğer 5 tanesinde ise bulunmamaktadır. Markafoni’den bize ulaşan “Markafoni’den 5 TL değerinde kupon kazanmak ister misiniz?” başlıklı son email ise ikinci kez eposta üyeliğinden çıkmayı talep etmemizden 5 gün sonradır.

Aslında ben yalnızca e-bülten üyeliğimi sonlandırmak istemiştim. Sanırım artık Markafoni’den alışveriş yapamayacağım çünkü üyeliğim sonlanmış olarak gözüküyor. Peki ertesi gün e-posta geldi mi? (ipucu: evet)

Morhipo‘nun da Limango‘nun da çıkış seçeneği e-bültenlerinin sonundaydı. Morhipo’da son bir kez “emin misiniz” diye soruldu. Bültenden çıktım ve istediğim zaman geri dönebileceğim uyarısını aldım. Limango’da ise seçenekler sunuldu ve bülten üyeliğini kaldırdım. Peki bu ikisinden bir daha e-posta aldım mı? (ipucu: almadım)

Fırsatbufırsat‘ın e-bülteni içerisinden çıkış seçeneğine ulaşmak mümkün ancak kendileri Mailchimp‘in servisini kendilerine uyarlamadan kullandıkları için şekil açısından bülten çıkışının pek profesyonel gözüktüğünü söyleyemem. Yakala.co‘nun çıkışı da e-posta içerisinden olabiliyor ve isteyen olursa diye e-bülten üyeliğine “ara verme” seçeneği bulunuyor. Şık bir hareket.

Grupanya ve Groupon’un da çıkış seçenekleri e-postanın içerisinde ve ikisinden de hızlı bir şekilde çıkılıyor. Grupfoni’den çıkmak için ise aynı Markafoni’de olduğu gibi sitenin kendisine gitmek gerekiyor. Listeden çıkmam istenmiyor gibi. Ancak Grupfoni baya çetin çeviz çıkıyor ve hangi bültenden çıkmak istediğimi soruyor. İstanbul diye yanıtlıyorum, kabul etmiyor. Sıra sıra bütün seçenekleri deniyorum. Hiçbirini kabul etmiyor. Sonrasında hiçbir bülten almak istemiyorum seçeneğini görüyorum, tıklıyorum. Bingo. Artık üye değilim.

Günün kafa karıştıranı: Markafoni, Grupfoni

ETM: E-posta bültenlerinden çıkmak isteyen üyelere ne tür kolaylıklar tanınmalı? Üyelikten çıkılmasına kolayca izin verilmeyen e-posta stratejileri için markaya geri dönüşü hakkında ne düşünüyorsunuz?

C.H: Amerika anti-spam kanunlarına ve diğer uluslararası anti-spam kanunlarına göre üyelikten çıkış (opt-out) olabildiğince hızlı ve kolay olmalı ve onay alınmamalı. Bu yüzden e mail içeriğinde üyelikten çıkış linkine tıklandığında hemen işlem gerçekleştirilmeli. Üyelikten çıkışı ne kadar zorlaştırır (veya imkânsız hale getirirseniz), e-posta pazarlama aktivitelerinizi o kadar baltalamış olursunuz. Üyelikten çıkamayan her bir alıcı size spam şikâyeti olarak geri dönecektir ve bu ilerleyen günlerde inbox’a e mail gönderememenize yol açacak ve belki de e-posta pazarlamasını aldığınız servisin hesabınızı iptal etmesine sebep olacaktır. Buna ek olarak bir de bu konunun kanuni yükümlülüğü var. Kanunen üyelikten çıkış hakkini alıcılarınıza sunmak zorundasınız ve bu işlemi olabildiğince kolay ve şeffaf yapmalısınız.

 

6. GÜN

 

Çok heyecanlı. Üyeliğinden çıkmama rağmen kim e-posta göndermeye devam etti, kim tercihlerime saygı duydu ve göndermedi? Böyle bir şeyle uğraştığımı fark ettiğim için kendimi biraz garip hissediyorum ama bu araştırmayı bir nevi kamu hizmeti olarak görüyorum. Mağazada görevli zoruyla ayakkabı denediğinizi (“bu size çok yakışır, mutlaka almalısınız”) ya da elinde hiç tarzınız olmayan bir gömlek ile size doğru koşturan bir görevli düşünün. Nasıl bir mağazada size istemediğiniz bir şeyi yapamazlarsa istemediğiniz bültenden de çıkabilmeniz gerekiyor. Çok basit, artık kampanya almak istemiyorsunuz.

Yukarıda özel alışveriş tarafı için verdiğim ipuçlarından da anlaşılacağı gibi yaptığım çıkışlar sonrası Limango ve Morhipo bir daha e-posta göndermedi ancak Markafoni ve Trendyol‘dan maalesef birer tane daha e-bülten geldi. Markafoni için tekrar “hesabım” kısmına girildi (e-bültenlerinde çıkış seçeneği bulunmuyordu, hatırlarsınız) ve Trendyol’da da (“e-bültenden çıktınız uyarısı” alınmasına rağmen) aynı işlemler tekrar uygulandı ve listelerden çıkış yapıldı. Morhipo ve Limango’yu buradan selamlıyoruz, bir kerede listeden çıkış yapabildiğimiz için.

Fırsat tarafındaki çürük elmalarımız ise Grupfoni ve Groupon. Önceki gün listelerinden çıkmış olmama rağmen ikişer tane birden kampanya gönderdiler.

Yakala.co, Fırsatbufırsat ve Grupanya bir daha e-posta göndermeyenler olarak tebriği hak ediyor. Sonraki bir hafta boyunca da göndermediler, gerçekten listelerinden çıkmışız. Saygılar efendim.

Markafoni, Trendyol, Grupfoni ve Groupon için bir omzumdaki melek “sistem hatasıdır” diyor, diğer omzumdaki ise “sana saygı duymuyorlar” diyor. Ben sistem hatasıdır diyorum, belki de fazla naifim.

Günün omuza alınacakları: Morhipo, Limango, Yakala.co, Fırsatbufırsat ve Grupanya

ETM: Henüz kesinleşmemiş olsa da yeni ticaret kanununda yer alan e-posta pazarlaması konusundaki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz? Kimileri minik bir iyileştirme olarak bakıyor, kimileri ise oldukça olumlu buluyor. 

C.H: Yeni kanunda bulunan e-posta pazarlama (ve diğer pazarlama) konusundaki maddeleri gayet olumlu buluyorum. Bu kanun sayesinde gerek gönderici e-ticaret siteleri gerekse alıcılar rahat nefes alacak. E-posta pazarlama stratejileri belirlenmeye başlayacak ve e-ticaret siteleri e-posta pazarlamalarından daha yüksek geri dönüşler almaya başlayacak. Alıcılar ise rahatlıkla çıkış yapıp istenmeyen e-postalara karsı kanuni işlem başlatabilecek. Bu da istenmeyen gönderimleri bir nebze durduracak.

 

7. GÜN

 

Artık Groupon dışında hiçbiri e-posta göndermiyor, güzel gelişme. Markafoni ve Trendyol da diğerleri gibi listesinden çıkardı beni. Ama Groupon iki kez listelerinden çıkmış olmama karşın halen fırsat e-postası gönderiyor. Ne yapmalıyım? Spam olarak işaretlemek de bazen çözüm değil (yöntemleri var)- ki zaten mevzu spam olarak işaretleyebilmek değil. Mevzu kullanıcının dijital haklarına ve seçimlerine saygı duyulması.

İki iptale rağmen durmaksızın spam yapan şirket: Groupon

Bu arada araştırmamız bittikten sonra fark ettim ki e-posta adresleriniz başka amaçlar için de kullanılabiliyor. Örneğin aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bu dosya için açtığımız e-posta adresime Arabulvar isimli girişimden geçtiğimiz gün bir kampanya bülteni geldi “ben buraya hiç üye olmadım ki” diyecekken Arabulvar’ın bir Limango girişimi olduğunu fark ettim. Yani Limango’ya verdiğim e-posta adresim Arabulvar tarafından kullanılıyor. Ne gerek var, neden? Arabulvar’dan e-posta almak istesem zaten üye olurum.

Günün kurnazı: Limango ve Arabulvar  

 

Farkında mısınız bilmiyorum ama Türkiye’de dijitalin yükselişinin ve hatta “yeni Silikon Vadisi olur muyuz?” ya da “Brezilya ve Hindistan ile beraber dijitalin yeni kalesi Türkiye’dir” gibi söylemlerin kaynağında e-ticaret sektöründeki gelişmeler büyük rol oynar. Yani bilişim sektöründe gelişmiş olmamız değil de e-ticaret firmalarının çeşitlilik, kampanya ve teslimat anlamındaki becerileri ve Türk tüketicilerin yoğun internet kullanımı asıl faktörlerdir.

Peki e-ticaret şirketlerinin pazarlama ve satış stratejilerinin bel kemiklerinden olan e-posta gönderiminde neden hala tüketiciye yeteri kadar saygı duyulmuyor?

Umarız bu uzun yazı hem satıcı hem de alıcı tarafında yeteri kadar farkındalık yaratır ve şirketler e-posta pazarlama stratejilerinde daha “farklı” yöntemler izlerler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Tebrikler… Çok detaylıca ve kampanyalardan haberdar olmak, ancak bunu da hayatını cehenneme çevirmeden yapmak isteyen kullanıcılara ışık olmuş.

  Ancak aynen dediğiniz yöntemleri çok defalar denememize (ben ve çevremdeki tanıdıklarım) rağmen, yakamızı kurtaramayacağımız bir ağa düşme hissiyatı uyandıran bu mail listten çıkamama sıkıntısı hep sürecek gibi…

 2. Rifat Sayer der ki:

  Harika bir yazı! Elinize sağlık. Üyelikten çıksanız da yine başlıyorlar. Böyle sitelerden beğendiğim ürün olsa da alışveriş yapmıyorum. Bu devirde spam yapmak birinin kapısından zorla girmeye benziyor, büyük saygısızlık. Umarım bu yazıdan sonra düzeltirler.

 3. Çok güzel bir yazı ellerinize sağlık. Groupon dan çıkmak için Noter aracılığı ile kağıt göndermeyi bile düşünmüştüm.

  Şirketlerin sitelerinin kodlamalarına önem vermemesi ve bu kodlamaları yapan firmaların ya da personelin hatalarının ortaya çıkartılmaması da sektör için büyük sorunlara neden oluyor.

  Her e-postanın adres sahibi tarafından okuyup okumadığı ayrı ayrı takip edilebilir mi ?

  Gönderilen e-postalarda yapılan kampanya duyurularında her e-posta sahibi için ayrı türetilmiş içerik linki ile hangi müşterisinin kendisini ne kadar takip ettiği, ilgi gösterdiği linklerin neler olduğu ( daha linke tıklamadan ya da siteye giriş yapmadan) öğrenebilecekken bunları denememeleri çok ilginç doğrusu.

  Küçük bir firmanın müşterilerine toplu olarak düzenli gönderidği e-postaları kimlerin aldığını ve e-postayı görüntülediğini kimlerin linklere tıkadığını görebilmeyi istiyorlarken bu organizasyonların butür çözümlee sahip olmamaları da düşündürücü.

  Özellikle Türkiye’ de firmaların teknolojinin kullanımı konusunda öncülük edebilme fırsatlarını bankacılık sektörü kadar kullanmadıklarını ortada.

  Turkcell gibi işi iletişim ve teknoloji olan firmaların müşterilerine sunduğu hizmet bölümlerinin birbirini duymaması, görmemesi de bunun bir yansıması.

  Bağımsız bir kuruluş bu konuda firmalara bir lisans verebilir ve müşteri bilgilerinin kötü niyetli ve suistimal edilerek kulllanılmasına engel olabilir diye düşünüyorum.

 4. Durum gayet açık. e bizim de elimiz armut toplamıyor. Onların spamı varsa bizimde mailinator.com’umuz, fake hesaplarımız var.

  Valla ne yalan söyleyeyim çok çok önemli olduğunu düşündüğüm yerlere kendi mailimi veriyorum diğerlerinin hepsi fake hesaplarda. Bunlarla başa çıkmak zor.

  eğer birkere gireceğiniz bir site ise ve size onay postası gönderiyorsa hiç riske girmeyin, direk mailinator kullanın. en temizi.

 5. ETM uzun zamandir takip ediyorum genelde yurt dışı yararlı bilgi yazıları olurdu. Son bir aydir çok başarili yazilar yayinlaniyor. Tebrikler Batuhan Bey!

  Spam yapan büyükleri de açıkça yazdiginiz icin ayrica tebrikler. Bunlar spam yapiyorsa ufak eticaret sitelerinin spam yapmasi anormal degil. Yeni yasa ile umarim her site kendine ceki duzen verir.

 6. Batuhancığım,

  Sabırla yapmışsın bu araştırmayı tebrik ediyorum öncelikle seni bu sabrından dolayı. Ardından Türk internet sektöründeki kanayan bir yaraya parmak bastığın için ayrıca tebrik ediyorum bir kez de.

  Bu yazıyı okuyunca üşenmedim aylar önce Friendfeed’te paylaştığım feedi buldum. O kadar ki nefret doluyum Groupon’ a. Bahsettiğim feed şurada: http://friendfeed.com/betulkara/75261601/sehir-frsatndan-nefret-etmek-agustos-ayndan ekran görüntüleriyle destekli bir şekilde nefretimi bir kez daha buradan kusmak istedim izninizle.

  Trendyol, Markafoni de yaşadıklarının sistem hatası olmasını diliyorum ben de çünkü ikisinden de bir günde kurtulmuştum.

  Yazı için eline sağlık yeniden (:

 7. Keşke listenize netvarium’u da ekleseydiniz. Mail listelerinden çıktım. Spam devam etti. Komple üyeliğimi sonlandırdım hala reklam mailleri gelmeye devam etti. Müşteri hizmetlerine mail attım. Sonuç mu? (ipucu: hala geliyor)

 8. Gayet yerinde bir yazı,tebrik ederim Batuhan.
  Her ne kadar uzun bir yazı gibi görünse de bence konuyu güzelce özetlemişsin.

 9. Mahmut Şeker der ki:

  Artık cılkı çıkmış bir foni piyasasında avantajlı olmayan fiyatlarla kendi markalarını marka diye yutturmaya çalışan fırsatçılarla ilgili çok önemli ve çarpıcı bir değerlendirme olmuş. Digitürk’ün yıllardır eleştirilen üyelikten çıkış prosedürleri ile de örtüşen Türk Müşteri Tutuklama yaklaşımını kınıyor müşteri tutundurma kazanma çalışmalarında dünyada neler yapılıyor bakılmasını öneriyorum.

  Yazı için Batuhan beyi ayrıca tebrik ederim uzun süreli etkili bir yazı olmuş zira Sina Afra düzeltme istemiş ama burada yazılanların değil mantıkların, prosedürlerin elden geçmesi daha önemli ve öncelikli değil mi?

 10. Uzun ama dolu dolu bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Sanırım yeni yasa ile biraz daha çeki düzen verecekler kendilerine. Biz de tabi 🙂

 11. Muhammet ünal der ki:

  Ben spam yapan firmalardan çıkmak için uğraşmıyorum artık gönderilen mailleri gmail üzerinde filtreliyorum hepsi istediğim bi klasöre gidiyor 1 hafta üzerinde durunca artık hiç spam almıyorsunuz. İstediim zamanda bakıyorum.

  Spam yapanlar mail başına bir maliyet ödüyorlar ödesinler sorun benim sorunum değil 🙂

 12. Çok incelikle firmalar mercek altına alınmış teşekkürler yazı için.

 13. Ahmet der ki:

  Eticaret sitesi olanlar için de çok bilgilendirici bir yazı olmuş gerçekten, ayağımızı denk almamızı, günün birinde bizim de ETM’ye kapak olabileceğimizi tenbihliyor resmen 😀 Teşekkürler! Elinize sağlık.

 14. Gökhan Kavur der ki:

  Bu eposta listelerinden çıkmaya çalışmak bir vakit kaybı. Bir süre çıkabilseniz bile sonradan tekrar sizi listeye dahil ediyorlar. En kolay yolu gmail üzerinden filtre uygulamak.

 15. araştırma başarılı e-posta reklamları aslında hiç ilgimi çekmiyor bakmıyorum diyebilirim süpür ve bundan sonra gelecekleri engelle diyor hotmail yahoo gmail ama kurumsal mailde bunu yapamıyoruz.Teşekürler .Bilişim uzmanı Ahmet Mete My Bilişim

 16. Gerçekten Başarılı bir yazı olmuş, Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim. Bu tarz araştırma ve değerlendirmelerin güncellenerek yapılması sektördeki firmalarında daha bilinçli ve tedbirli hareket etmesini sağlayacaktır. Tebrik eder, iyi çalışmalar dilerim.

 17. İzinli za href=”www.graphicmail.com.tr/?mla”>Eposta pazarlama ve liste oluşturma konusunda GraphicMail ‘in de güzel blogları mevcut. İncelemenizi öneririm.

 18. İzinli Eposta pazarlama ve liste oluşturma konusunda GraphicMail ‘in de güzel blogları mevcut. İncelemenizi öneririm.

Fikrini söyle

*