19 Kasım 2018

Hangi Türk E-ticaret Şirketlerine Yurt Dışından Kimler Yatırım Yaptı?

Yemeksepeti’nin, dünyanın en büyük yatırım fonlarından General Atlantic’ten aldığı 44 milyon dolarlık yatırım haberiyle iyice ısınan Türk e-ticaret sektörü için mihenk taşı olabilecek bu tarz dev yatırımları bir süredir konuşuyoruz.

Amazon.com ve eBay gibi dev online perakendecilerin birer birer adım attığı Türkiye’ye diğer birçok global yatırımın girişi de hızlanıyor. Çiçeksepeti, GittiGidiyor, Markafoni derken, yakın zaman içerisinde Hepsiburada.com’un da yabancı bir yatırım alacağı dolaşan dedikodular arasında. Sadece 2012 yılında bile oldukça hareketli ortaklıklara sahne olan ve potansiyeliyle birçok yabancı şirketin iştahını kabartan Türk e-ticaret firmalarına bugüne kadar yapılan yatırımları mercek altına aldık.

Yemeksepeti

Yazının girişinde de bahsettiğimiz üzere, Yemeksepeti, 14 milyar Euro fon büyüklüğüyle dünyanın en büyük yatırım fonları arasında yer alan General Atlantic firmasından 44 Milyon Dolarlık yatırım aldı. Yurt dışına açılma planlarına hız veren Yemeksepeti, hali hazırda Birleşik Arap Emirlikleri ile Rusya’da da hizmet veriyor. Geçtiğimiz sene 130 milyon dolar ciro yaptığı açıklanan şirketin, bu rakamı sene sonunda 185 milyon dolara çıkarması bekleniyor.

Çiçeksepeti

2011’in Aralık ayında Ülkemizin en büyük online çiçek ve hediye gönderim sitesi olan CicekSepeti.com‘un azınlık hisselerinin Amazon.com’a satıldığı açıklandı. Özellikle Avrupa pazarına ayrı bir önem veren dünyanın en büyük online perakende şirketi Amazon‘un bu yatırımı ile dijital dünyanın gözleri bir anda Türkiye’nin üzerine çevrilmiş oldu. Belçika merkezli Hummingbird Ventures’tan aldığı yatırımın ardından Amazon ile de masaya oturan Çiçeksepeti’ni yatırım bulma konusunda Türkiye’ni en başarlı e-ticaret sitelerinden biri olarak nitelendirebiliriz.

Trendyol

2012 yılında Trendyol’a Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Tiger Global tarafından 26 milyon dolarlık bir yatırım geldiği duyuruldu. 2o1o yılında hizmet vermeye başlayan Trendyol, kuruluşundan yalnızca 16 ay geçmesine rağmen aldığı bu yatırım ile sayıları günden güne artan Türk özel alışveriş kulüpleri arasından kolayca sıyrılmayı başarabildi. Yatırımın ardından hisseleri %12,07′den %16,49′a yükselen Kleiner Perkins ve Tiger Global tıpkı Trendyol gibi bu yatırımdan oldukça karlı çıkan taraflardan.

Gittigidiyor

2011’in Nisan ayında Türkiye’nin ilk açık artırma sitesi Gittigidiyor‘un, dünyanın en büyük online satış sitelerinden eBay tarafından satın alındığı kamuoyuna duyurulmuştu. Bu şekilde Şirketin yüzde 93′üne sahip olan eBay, ilk olarak 2007 yılında şirketin azınlık hisselerini satın alarak Türk pazarına ilk adımını atmıştı. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da oldukça yankı uyandıran bu satın alma işleminin ardından şirketin ilk yatırımcılarından Mustafa Say’ın iLab Ventures’ı Gittigidiyor’daki yüzde 7 hissesini hala elinde tutuyor.

Evidea

Geçtiğimiz Mayıs ayında açıklanan bir diğer yatırım haberi ise, ülkemizi oldukça sevdiği anlaşılan Tiger Global’dan geldi. Ev ve yapı ürünleri satan Evidea.com‘a 1 milyon doların üzerinde bir yatırım yaptığı açıklanan Tiger Global bu şekilde gelecekte ülkemizde başka büyük yatırımlar yapabileceğinin de sinyallerini vermiş oldu. Son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiren şirketin bu yatırımı sayesinde Evidea’nın değeri de 10 milyon dolar seviyesine yükseldiği de açıklanan diğer detaylardan.

Lidyana

Rusya merkezli ru-Net’in geçtiğimiz Haziran ayında Lidyana.com‘a yatırım yaptığı açıklandı. Hakan Baş ve Onur Kınay tarafından kurulan Lidyana.com, Rusya’nın en büyük arama motoru olan Yandex’e de yatırım yapan ru-Net’in Türkiye’de yatırım yaptığı ilk şirket. Takı ve mücevherat dikeyine odaklanan satış sitesi Lidyana, önceleri Sina Afra, Nevzat Aydın, Saffet Ulusoy, İsmet Öztanık ve Arda Turan gibi isimler tarafından aldığı yatırımlarla da oldukça konuşulmuştu.

Markafoni

2011’in yaz aylarında Markafoni‘nin %70’e yakın hissesinin dünyaca ünlü 23 milyar dolar değerindeki multimedya şirketi Naspers’a geçtiği haberi Türk e-ticaret pazarında oldukça yankı uyandırmıştı. Naspers bünyesindeki MIH – Allegro girişimi tarafından satın alınan Türkiye’nin en büyük özel alışveriş kulüplerinden Markafoni’ye gelen bu yatırım sayesinde, şirketin global pazarlara açılma planları da ciddi bir ivme kazanmış oldu. Hali hazırda yurtdışında yatırımları da bulunan Markafoni’nin bünyesinde bulunan ayakkabı e-ticaret sitesi Zizigo‘nun da bu yatırıma dahil olduğu belirtmekte yarar var.

Grupanya

ABD’li teknoloji şirketi Intel’in global yatırım kuruluşu Intel Capital, Türk e-ticaret şirketi Grupanya’ya 2011 yılında yatırım yaptı. Şirketin Türkiye internet pazarındaki ikinci yatırımı olan Grupanya ile Intel Capital, finansal destekte bulunarak Grupanya’nın yeni yetenekler geliştirmesine ve hizmetler sunmasına yardım etme amacını taşıyor. 1991’den beri 51 ülkede bin yüzün üzerinde şirkete 10 milyar doların üzerinde yatırım yaptığı açıklanan Intel Capital, Türkiye’de ilerleyen dönemlerde de yatırımlarına devam etmeye devam etmeyi planlıyor.

Grupfoni

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında yüzde 55 hissesini İsviçreli yatırım şirketi Quants Financial Services’e sattığını duyuran Grupfoni, grup satın alma hizmetini ilk sunan şirketlerden biri olarak 2010 yılında hizmet vermeye başlamıştı. Bu şekilde Grupfoni’nin ilk yatırımcılarından Klaus Hommels ve Oliver Jung’un hisselerini de satın almış olan İsviçreli yatırım şirketi, Türkiye’deki kolektif satın alma pazarının cazibesine kapılanlardan.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Giray der ki:

    Grupfoni’nin yatırımcısı bıyıklı yabancı. Ankara’lı bir ailenin isviçredeki şirketi…

Fikrini söyle

*