18 Kasım 2018

Hatırlatma E-Postaları Hala İşe Yarıyor, Eğer Kullanmayı Biliyorsanız

Yeni araştırmalar gösteriyor ki, online perakendeciler müşterileri ile etkileşime girmek için çok önemli bir fırsatı kaçırıyorlar: Hatırlatma e-postaları.

Bronto Software ve Demandware birlik oluş yürüttükleri araştırmada, terk eidlen online alışveriş sepetlerini incelemişler ve perakendecilerin yüzde 85’inin sepetini terk eden müşterilere bir hatırlatma e-postası göndermediğini fark etmişler.

Hatırlatma e-postalarının, bir satışın tamamlanmasında görece olarak yüksek oranlarda işe yaradığını daha önceki bir çok yazımızda belirtmiştik.

Global çapta perakendecilerin yalnızca yüzde 15’i hatırlatma e-postası gönderiyor ve yalnızca yüzde 5’i hatırlatma amaçlı iki e-posta gönderiyor. Bu az gibi gözükse de, bir kaç yıl önce gördüğümüz alışveriş sepeti hatırlatıcıları trendini çağrıştırıyor. O zamanlar da alışveriş sepeti hatırlatıcıları, pazarlama stratejilerinin önemli bir parçasıydı. Perakendecilerin yüzde 85’inin hiç bir hatırlatma göndermemesi, pazarlamacıların strateji ve taktiklerinin değişerek, müşterinin satın alma sürecini tamamlamasını sağlayacak şekilde evriliyor.

Daha önceki bir raporunda Bronto, online müşterilerin yüzde 40’ının alışveriş sepetlerini daha sonra alışverişi tamamlamak üzere terk ettiklerini ortaya çıkartmıştı. Bu sepet terk etmelerin sebepleri genellikle, müşterinin başka bir cihaz üzerinden alışverişi tamamlamak istemesi, aynı ürünleri fiziksel bir mağazada görmek istemesi ve kredi kartı hesap kesim tarihini beklemesi gibi pratik sebepler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*