19 Kasım 2018

Hedefli Reklamlar İnternet Kullanıcılarını Korkutuyor

1d325b8

Ithaca College tarafından yapılan bir araştırma, tüketicileri internette takip eden hedefli kişiselleştirilmiş reklamların aşırı kişiselleştirilmiş olması ve bu verilerin nasıl ele geçirildiği ve nasıl kullanıldığı konuları tüketicileri korkutuyor.

Entegra pazarlama iletişimi profesörü Lisa Bernard, internet kullanıcılarının hedefli reklamlara olan tepkilerini ölçen bir araştırma yapmış ve sanılanın aksine bir çok olumsuz taraf bulmuş.

Bulguları genel olarak kullanıcıların bu tarz reklamları “ürpertici” buldukları yönünde. Çünkü bazı reklamlar o kadar kişiselleştirilmiş durumda ki, normalde kullanıcının vermek istemeyeceği bilgilere sahip olmayan birilerinin böyle reklam hedeflemeleri yapabileceklerini akılları almıyor. Böyle bir verinin nasıl ve nerede alındığı, ne şekilde kullanıldığına dair bir bilgi de verilmiyor.

Ayrıca bazı kullanıcılar, başkalarının yanındayken Facebook hesaplarına bağlanmakta çekiniyorlar, çünkü burada gösterilecek hedefli reklamların bazılarının kendilerini utandıracağını düşünüyorlar.

Online pazarlamanın bıçak sırtı

Hedeflenmiş ve kişiselleştirilmiş reklamların tabi ki müşterinin satın alma kararı vermesinde çok büyük etkisi var. Ancak belli bir kişiselleştirme seviyesini geçtiğinde bu “ürperme” faktörü devreye giriyor ve bu sefer tam tersine %5 oranında negatif bir etki yaratıyor. Yani kişiselleştirilmiş ve hedefli reklama maruz kalan kullanıcı, normal bir reklama maruz kalan kullanıcıya göre %5 ihtimalle ürünü veya hizmeti almakta daha çekingen oluyor.

Bu ürperme faktörünün en büyük sebebi, son yıllarda reklamların online davranışların analizi ile çok daha fazla, belki de artık aşırı kişiselleştirilmiş olması. Daha öncesinde reklamlar çok daha genel demografik verilere, örneğin yaş, eğitim durumu, yerelliğe göre hedeflendirilirdi.

Burada pazarlamacıların karşısındaki ikilem, elde ettikleri verilerin ne kadarını reklamları hedeflemekte kullanacakları konusunda ortaya çıkıyor.

Her veriyi kullanmak zorunda değilsiniz

2008 yılında Info-tech Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre reklamların kullanıcıların tarayıcı geçmişlrine bakılarak web sitelerinde gösterilmesi, araştırmaya katılan kulalnıcıların %59’unda çekince yaratıyordu. Bu araştırmanın 7 yıl önce yapıldığını ve şu andaki reklamların çok daha fazla kişiselleştirildiğini düşündüğümüzde, artık ürpertici seviyelere geldiklerini anlamamız kolaylaşıyor.

Pazarlamacıların çoğu, reklamları daha iyi hedeflemek ve daha çok kişiselleştirmek için ellerindeki tüm veriyi kullanma yoluna gidiyorlar. Ancak elinizde bir takım veriler olması, bunları mutlaka kullanmanız gerektiği anlamına gelmemeli.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*