21 Kasım 2018

Hepsiburada Hisse Satışları Hakkında Resmi Bilgilendirme Geldi

 

hepsiburada-logo

Ocak ayının başında Hepsiburada.com’un hisselerinin satışı hakkında Rekabet Kurumu’na başvuru yapıldığını fark edip, bu haberi yayınlamıştık. Şubat ayının başında ise Rekabet Kurumu’nun bu başvuruya olumlu yanıt verdiğini sizlerle paylaşmıştık. En nihayetinde, tahmin ettiğimiz gibi TurkCommerce B.V. şirketinin üzerinden Abraaj Group tarafından Hepsiburada.com’un hisseleri kısmen satın alındı. Aşağıda Hepsiburada.com’dan gelen konuyla ilgili bilgilendirmeyi bulabilirsiniz.

 

Hepsiburada.com ve Abraaj Group, Türkiye e-ticaret sektörünü geliştirecek çok önemli bir anlaşmaya imza attı. Büyüyen global piyasalarda yatırımlarıyla bilinen Abraaj Group, Türkiye’nin lider e-ticaret platformu hepsiburada.com’un azınlık hisselerini satın aldı.

Müşterilerine online alışverişin kolaylıklarını ve avantajlarını yaşatarak, ihtiyaç duydukları her şeyi tek bir noktadan karşılama imkanı veren hepsiburada.com, bu anlaşmanın sağlayacağı ivme ile e-ticaret sektöründeki operasyon merkezi, bilgi işlem, CRM ve mobil alışveriş yatırımlarına hız katacak.

Doğan Online çatısı altında faaliyetlerini sürdüren hepsiburada.com, müşterilerine bebek bezinden kozmetik ürünlerine, cep telefonundan bilgisayara, dekorasyon ürünlerinden beyaz eşyaya kadar uzanan 30 farklı kategoride 500 binin üzerinde ürün sunuyor. Ayda 15 milyon ziyaretçiye hizmet veren hepsiburada.com, e-ticaret pazarını büyütmeye odaklanan stratejisi doğrultusunda Abraaj Group’la anlaştı. Geçtiğimiz 10 yılda önemli başarılar elde ederken gelirlerini 25 kat artırma başarısı gösteren hepsiburada.com, gücüne güç katan bu anlaşma ile hızlı büyümesine devam edecek.

Hepsiburada.com şimdiye kadar müşterilerin hayatını kolaylaştıran birçok “ilki” gerçekleştirdi. “Tek tıkla alışveriş” hizmeti sayesinde müşteriler kredi kartı bilgilerini tekrar tekrar girmeden alışveriş yapabiliyorlar. Müşteriler ayrıca siparişlerini haftanın yedi günü “Randevulu Bugün Teslimat” hizmetinden yararlanarak aynı gün içerisinde alabiliyorlar.  Müşteri deneyiminde mükemmellik peşinde olan hepsiburada.com, kişiye özel teklifler sunmak için yakında başka inovatif uygulamaları da devreye alacak. Hepsiburada.com, müşterilerin harcama alışkanlıklarının geleneksel perakendeden online perakendeye kaymasına öncülük edecek.

Hepsiburada.com, Abraaj Group’un yapacağı yatırım ile devreye alınacak operasyon merkezinin faaliyetlerini hızlandıracak. Şu anda hepsiburada.com’dan ayda 1 milyonun üzerinde ürün 5 ayrı depodan sevk edilirken, Eylül 2015’te Gebze’de faaliyete başlayacak yeni operasyon merkezi ile tüm ürünlerde konsolidasyon yapılmaya başlanacak. Üçüncü taraf satıcılara da hizmet verecek olan 100 bin m2’lik yeni operasyon merkezi, Türkiye’de e-ticaret alanında şimdiye kadar yapılan en büyük ve en teknolojik depo yatırımı olacak.

Operasyon merkezinin yanı sıra Abraaj’ın yatırımı hepsiburada.com’un bilgi işlem altyapısında yapılan teknolojik yeniliklerin desteklenmesine, üst sınıf CRM kapasitesinin hayata geçirilmesine ve mobil alışveriş çalışmalarının güçlendirilmesine de olanak tanıyacak. Bu anlaşmanın bir parçası olarak Abraaj,hepsiburada.com’a bağlı kuruluşlar Evmanya.com ve Altincicadde.com’a da yatırım yapacak.

Arif_Naqvi

Arif Naqvi

Yapılan büyük anlaşma ile ilgili olarak Abraaj Grubu Kurucusu ve Grup İcra Başkanı olan Arif Naqvi, şunları söyledi: “Hepsiburada.com’a yaptığımız yatırımımız, e-ticaret alanında önemli bir kilometre taşını temsil etmektedir. Bu yatırım, 2007 yılından beri Türkiye’de yaptığımız dokuzuncu yatırımdır. Türkiye’deki başarılı geçmişimiz, kanıtlanmış ortaklıklarımız ve değer yaratma konusunda kararlılığımız ile bu yatırımımızı desteklemekteyiz. Geçmiş yatırım deneyimlerimizlehepsiburada.com’un büyüme stratejisine katkı sağlayacağız.”

Hanzade Doğan Boyner

Hanzade Doğan Boyner

Hepsiburada.com’un Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ise şunları söyledi: “Hepsiburada.com olarak müşterilerimize ihtiyaç duydukları her şeyi, rekabetçi fiyatlar ve katma değerli hizmetlerle sunuyoruz. Müşterilerimize kolay ve kaliteli bir alışveriş deneyimi yaşatıyoruz. Mayıs 2015’te pazar yeri platformumuzu devreye alacağız. Perakende sektörünün kaçınılmaz dönüşümünü hızlandıracak olan pazar yeri platformumuz üçüncü taraf satıcılara hizmet verecek. Mobil alışveriş konusunda öncülük yapmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda Mayıs 2015’te responsive (platform bağımsız) sitemizi müşterilerimizle buluşturacağız. Hepsiburada.com böylece bilgisayar, tablet, telefon gibi farklı ekranlarda otomatik olarak şekillenme esnekliğini kazanacak. 2014 yılında mobil gelirlerimizi üç katına çıkartmıştık. Mobil alışveriş, büyümemizde önemli rol oynamaya devam edecek. Abraaj’ın Türkiye’deki başarılı yatırımları, büyüyen işletmelerdeki deneyimleri, hepsiburada.com’un genişleyen yaşam döngüsünde kendilerini doğal bir partner haline getirmektedir. Türkiye pazarı bizim birinci önceliğimiz olmaya devam edecek. Ancak ortağımızın da katkıları ile orta vadede bölge ülkelerine yayılma üzerinde düşünmekteyiz.”

Selcuk+Yorgancioglu+2015

Selçuk Yorgancıoğlu

Abraaj Grubu Ortağı, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu ise şunları ekledi: “Türkiye’deki online perakende sektörü 2007 yılından beri, geleneksel perakende sektörüne kıyasla 7 kat daha hızla büyümektedir. Fakat bu büyüme hızına rağmen online perakendenin toplam perakendedeki payı halen Avrupa ülkelerinin beşte biri seviyesindedir. Hepsiburada.com, Türkiye e-ticaret sektörünün genişlemesine liderlik eden öncü kuruluştur ve sektörün en büyük oyuncusudur. Başarılı bir yönetici ve girişimci olan Hanzade Doğan Boyner tarafından yönetilen bu dinamik işletmeye ortak olmak bizi çok heyecanlandırıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*