15 Kasım 2018

Hepsiburada Genel Müdürü Baydar: 2012’de Üye Sayımız Yüzde 41 Arttı [2012/13 Dosyası]

Bundan yaklaşık 12 sene önce Mecidiyeköy’de bir apartman dairesinde başlayan Hepsiburada.com’un macerası, bugün kendilerini Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olarak konumlamalarıyla devam ediyor. Kabaca bir hesapla; Türkiye’nin en büyük fiziki AVM’sinin aylık 1.6 milyon ziyaretçisi olduğunu, Hepsiburada’ya ise her ay 8,5 milyon tekil ziyaretçinin en az bir kez geldiğini göz önünde bulundurursak ne demek istediğimizi daha iyi ifade etmiş oluruz herhalde.

Geçtiğimiz hafta start verdiğimiz ve e-ticaret devlerinin 2012’de neler yaşadığı ve 2013 yılından neler beklediklerine dair ayrıntıları paylaştığımız dosyamızın bugünkü konuğu Hepsiburada.com‘un Genel Müdürü İlker Baydar.

Geçtiğimiz yıldan bugüne kadarki üye sayılarında yüzde 41 oranında bir artış yakaladıklarını ifade eden Baydar, aylık toplam ziyaretçi sayılarının 18 milyonun üzerinde olduğunu, bunun 8,5 milyonunun ise tekil ziyaretçi olduğunu belirtiyor. Bu rakamın ülkemizdeki toplam internet kullanıcılarının yüzde 25’inden fazlasına denk geldiğini de belirtmekte yarar var. Müşterilerine 30 ayrı kategoride 360 binden fazla ürün ve hizmet sunduklarını açıklayan Baydar, ciro artışlarının da üye sayısıyla paralel olarak ilerlediğinin altını çiziyor.

Bildiğiniz gibi 2012’nin 3. çeyreğinde geçtiğimiz yılın toplam internetten satış rakamları yakalandı. Bu doğrultuda e-ticaretteki büyümenin geçen 3 yıldan daha az olmayacağı ve hatta artacağı görüşünde olduklarını belirten Hepsiburada.com Genel Müdürü, internet kullanımının artacağını ve genç internet kullanıcılarının büyüdükçe e-ticarete yöneleceğini söyledi: “Bütün offline şirketler de e-ticarete girecek, sektör büyümesi kaçınılmaz.”

Baydar: “Mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişler önemli ölçüde artacak. Bu doğrultuda ödeme sistemlerindeki çeşitlilik artacak. Bu yönde aksiyon almayan firmaların önümüzdeki dönemde oldukça zorlanacağını düşünüyoruz. Hepsiburada olarak bu konularda özel çalışmalar yapıyoruz.”

Online alışveriş deneyimini geliştirmek adına birçok yeni proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden İlker Baydar, çok yakın zamanda müşterilerine büyük kolaylık sağlayacak olan “one page checkout” sistemini devreye alacaklarının da müjdesini verdi.

İlker Baydar, Hepsiburada Genel Müdürü

2013’te de Türk e-ticaret sektöründeki yabancı yatırım ve ortaklıkların devam edeceğini vurgulayan Baydar, sektörün büyüdükçe dış yatırımcının dikkatini çekmesinin de kaçınılmaz olduğunu belirtti. Çiçeksepeti, YemeksepetiGittigidiyor ve Markafoni gibi pek çok sitenin yakın zamanda yatırım aldığını hatırlatan Baydar, bu süre zarfında olumsuz bazı gelişmeler yaşadığımızı da belirtti. Rocket Internet‘in Türkiye’den çıkması konusuna da değinen İlker Bey: “Ben bu çıkışın, Türkiye internet sektörünün yapısal probleminden kaynaklandığını düşünmüyorum, Türkiye’nin pazar yapısı Avrupa ülkelerininkine büyük ölçüde benziyor. Dolayısıyla bu gelişmenin sektörde bir karamsarlık yaratmaması gerektiği görüşündeyim. Yatırımlar ve ortaklıklar sürecektir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Baydar: “Günümüz dünyasında insanların yaşam tarzlarının hızı gün geçtikçe artıyor ve zamanlarını en verimli şekilde kullanmaları gerekiyor. Araştırmalara göre online alışveriş yapanların yüzde 75’i daha az zaman harcadıkları ve daha fazla çeşide ulaştıkları için online alışverişi tercih ediyorlar. 2015 yılında global e-ticaret hacminin 1.4 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bunda teknolojiyle iç içe büyüyen neslin alışveriş yapacak yaşa gelmesi, ödeme sistemlerinde ve mobil teknolojilerdeki büyük gelişmeler e-ticareti çok büyütecek.”

Ülkemizdeki en etkili mecraların başında televizyonun geldiğini, bu sebeple geçtiğimiz yıllara kıyasla bu yıl TV yatırımlarını artırdıklarını ifade eden Baydar, online alanda faaliyet gösterdikleri ve geri dönüşü çok net ölçebilen bir mecra olduğu için dijitale de odaklanmaya devam edeceklerini belirtiyor. Özellikle fiziki mağazalardan alışveriş yapan kitlenin online’a yatkınlığının artırılmasında ve e-ticaretin genel ticaret içindeki payının artmasında TV mecrasının büyük önem taşıdığını da söyleyen İlker Baydar, büyüme gösterdikleri alanlarda müşterileriyle buluşturmak istedikleri mesajlarını TV vasıtasıyla vermeye devam edeceklerini de belirtip, ekliyor: “E-ticarette pazar lideri olarak pazarı büyütmenin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Dijital-dijital dışı mecralarda yatırımımızın yaklaşık yarı yarıya olduğunu söyleyebiliriz, bu 2013 yılında da bu şekilde devam edecek.”

“2013’te e-ticaret trendleri neler olacak?” sorusuna: “Dikeydeki yükseliş, 2012 yılında beklendiği ölçüde gerçekleşmedi. Dolayısıyla bu trendin devam edeceğini ön görmek yanlış olmayacaktır.” şeklinde yanıt veren Baydar, 2013 yılına dair beklentilerini de paylaştı:

“Bu dönemde, güvenlik konusunda da geçmiş yıllara kıyasla pek çok gelişme kaydedildi. Eskiden online alışveriş yapan müşterilerde e-ticaretten kredi kartı ile alışveriş güvenli midir endişesine daha sık rastlarken artık yaygınlaşma ve bankaların, kredi kartı firmalarının da yoğun denetimleri ve yatırımları sonucunda önemli bir bariyer olmaktan çıkmaya başladı. Ödeme yöntemlerinde ise kapıda ödemeden havale ile ödemeye varıncaya kadar pek çok alternatifin de sunulması ile her müşteriye uygun bir ödeme seçeneğinin sunulması sonucunda önemli bir endişe kaynağı olmaktan bu konu giderek uzaklaşıyor. İçinde bulunduğumuz yıl içinde mobil ödeme seçeneklerinin de sunulması ile birlikte bu yelpaze daha da genişleyecek. E-ticarette artık güvenlik ve ödeme sistemlerinden ziyade satın alınan kurumun güvenilirliği daha da önemli hale gelecek. Bu alanda müşteri haklarını koruyan, merdiven altı firmalara karşı müşteri haklarını ön plana çıkaracak regülatif düzenlemelerin daha da önemli hale geldiğine inanıyoruz. 2013 yılı, bu anlamda da önemli gelişmelere şahit olacağımız bir yıl olacaktır.”

Baydar: “E-ticaretin geleceğinde mobilin payı ve önemi her geçen gün artıyor. Akıllı telefon ve tablet satışlarındaki artışa paralel olarak 2015 yılına kadar her sene mobil ticaretin ve bu kanaldan yaratılan cironun her yıl çarpanlarla büyümesi öngörülüyor. Sadece bu yıl Amerika’da beklenen artış %74 seviyelerinde. Uluslararası araştırma şirketi IDC’nin  hazırladığı son rapora göre 2015’te yaklaşık 1.3 milyar kişi mobil olarak çalışmaya başlayacak. Yani bu da demek oluyor ki, kullanıcılara mobilden ulaşmak, pazarlama trendlerini bambaşka boyutlara getirecek. 2013’te de bu trendin süreceğini söyleyebiliriz.”

iPhone ve Android‘in ardından, iPad uygulamalarınıda yayına aldıklarını hatırlatan İlker Bey, mobil alanında 2012’nin son çeyreğinde ve 2013 yılında yeni ve ses getirecek çalışmalar yapacaklarını belirtti. Dijital kanallara yalnızca web ve mobil olarak bakmadıklarını da belirten Baydar, kullanıcıların internete eriştiği tüm araçlarla onlara ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor: “Bu hedefimizi gerek yeni nesil TV platformlarının içine girerek, gerekse uluslararası işbirlikleriyle farklı satış kanalları yaratmak gibi açılımlarla gerçekleştirmek istiyoruz.”

Hepsiburada Sultanbeyli Deposu

Bu bağlamda, sosyal ticaretin de önem verdikleri alanlardan biri olduğunu ifade eden İlker Baydar sosyal ticaret ile ilgili de önemli noktalara değindi: “Aslına bakarsanız, konvansiyonelde de karşılığı olan bir kavram sosyal ticaret. Nasıl ki pek çoğumuz alışverişe bir yakınımızla gitmeyi, onların fikirleri ve önerileri doğrultusunda ürün seçmeyi tercih ediyorsak, sosyal ticareti de bu pratiğin online yansıması olarak görebiliriz. Dolayısıyla doğru uygulandığı takdirde başarılı olacağı kesin bir kavramdan söz ediyoruz. Hepsiburada olarak bu alanda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz, ancak şu an için kesinleşen bir projemiz bulunmuyor.”

Baydar: “Hepsiburada.com olarak elektronikte Türk internetinin referans noktasındayız.Telefon, bilgisayar, ev elektroniği gibi kategorilerde e-ticarette açık ara lideriz. Bunun yanında elektronik dışı kategorilerde de çok iddialıyız, özellikle kozmetik, anne bebek oyuncak, mobilya ve ayakkabı kategorilerinde dünyaca ünlü markaları da öne çıkartarak, tüketicimize sunuyoruz.”

2013 içerisinde yerli bir satın alma veya ortaklık içerisinde yer alabilir misiniz? sorusuna İlker Bey: “Hepsiburada, bilindiği gibi, Doğan Online çatısı altında bulunan pek çok şirketten biri. Çatı şirketimiz DOL, sektörün en büyük oyuncularından biri olarak gerek yeni yatırım, gerekse de satın almalar konusunda aktif olarak çalışıyor. Hepsiburada olarak böyle bir planımız bulunmuyor ancak Doğan Online’ın bu tip satın alma ve ortaklık çalışmaları 2013 yılında da aynı şekilde devam edecek.” şeklinde yanıt verdi.

Son zamanlarda Doğan Online‘ın adının sıklıkla anıldığı konulardan bir diğeri de e-kitap okuyucusu üretimi. Bu konuya da açıklık getiren İlker Bey, Hepsiburada’nın online kitap pazarının en iddialı ve kapsamlı sitelerinden biri olduğunu ve sitelerinde şu an 10 binin üzerinde kitap yer aldığını belirtti. Kitabın geçirdiği dönüşümün farkında olduklarını ve e-kitabın gelişimini yakından takip ettiklerini söyleyen Baydar, Kindle’a benzer ürünleri araştırdıklarını, bu doğrultuda kendi e-okuyucularını pazara sunmak istediklerini vurguladı. Konuyla ilgili Uzakdoğu ülkelerinde araştırmalarını sürdürdüklerini de ifade eden Baydar, piyasada olan bir ürünü markalaştırıp kullanmayı planladıklarını belirtti. Kesin bir tarih aralığı belirtilmese de e-kitap okuyucularını, gelecek 3 yıl içinde pazara sunmayı planladıklarını belirtelim.

Medyada çıkan Hepsiburada’nın yabancı bir ortakla görüştüğü iddialarını da yanıtlayan İlker Baydar: “Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitesi olarak, Hepsiburada’nın dış yatırımcıların ilgisini çekmesi de, bu tip dedikoduların çıkmasını da normal karşılamak lazım. E-ticaret de herkesin gözünün üstünde bir sektör olduğu için dedikodusu, söylentisi bol bir sektör, ancak bu haberlerin çoğu aslında söylentiden ibaret kalıyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Temucin der ki:

    Hepsiburada’nin islerini 2013’de en cok etkileyecek trendler mobil alisverisin artmasi, 2012’de beklenen artisi gerceklestiremeyen dikeyin yukselisine devami ve alternatif odeme seceneklerinin artisi olacak gibi gorunuyor. Turk E-ticaret sektorunun lokomotifi konumundaki sirketlerden Hepsiburada.com’un, PC disinda cesitli platformlara urun ve servis entegrasyonu saglamaya yonelik calismalari surerken, sirketin artan yatirim guveni ortaminda ozellikle yabanci yatirimin takibi ve hedefinde olmasi da surpriz olmayacaktir.

  2. Emel der ki:

    Çoğunluğu genç nüfusa sahip Türkiye’de 2013 yılında internet kullanımının ve online alışverişin artışa devam edecek olması , yeni yabancı ve yerli yatırımcılar kadar offline şirketleri de e-ticarete yöneltmektedir; Lcwaikiki, Boyner Evde, Migros gibi şirketlerin başarılı sitelerini buna örnek gösterebiliriz.
    Hepsiburada.com, sektörün bu büyüyüşünü ve artan rekabeti bu sene de kendi lehine çevirerek, özellikle mobil uygulamalar, ödeme sistemlerinde yapılacak yenilikler ve kolaylıklar ile buna bağlı güven artışı ve sosyal ticaret projeleri ile, liderliğini sürdürmeyi ve cirosunu büyütmeyi hedeflemektedir. Yabancı ortaklıklar şuan için gündemlerinde olmamasına rağmen Avrupa e-ticaret liginde ilk 20’de yer almaları ve sürekli ilerlemeleri yatırımcıların takibinde olacaklarının göstergesidir.

Fikrini söyle

*