13 Kasım 2018

Her E-Ticaret Sitesinin Uygulaması Gereken 7 Süreç

Bir e-ticaret sitesine sahip olmanız, yanında bir takım da rutin süreçleri yüklenmenizi getirir. Sitenizin performansını yüksek tutmak ve gelirinizi baltalamamak için, bazı periyodik bakımları sitenize yapmanız gerekiyor.

1. Periyodik SEO Analizi Yapın

Ne SEO ne de sizin e-ticaret siteniz durağan değildir. Sitenizi kodu ve içeriği siz isteseniz de istemeseniz de değişecek. Bir geliştirici bazen ne kadar iyi niyetli olursa olsun bir sorunu hallederken başka bir soruna yol açabilir. Ekonomik ve stratejik hedefleriniz ile her şeyin senkronize yürüdüğünden emin olmak için arada sırada sitenizin SEO analizini yapmak ve ortaya çıkan yeni durumlar ile uğraşmak önemlidir.

2. Google Webmaster Tools Kullanın

Neden? Çünkü ücretsiz ve SEO sorunlarınızın çoğunu çözemese bile sizi bunlardan haberdar edip gerekli önlemleri almanızı sağlayabilir. Öncelikle 404 hatalarını bulmanız ve hemen bunları gidermeniz gerekiyor. Sitenizin, ürünlerinizin ve sayfalarınızın SERP’lerde nasıl durduğunu bilmeniz gerekiyor. Popüler sayfaları, anahtar kelimeleri, söz öbeklerini ve benzeri, müşterilerinizin ilgisini çeken konuları belirlemeniz gerekiyor. Google Webmaster Tools bunların hepsini yapabilecek kapasitede.

Google Webmaster tools, Google AdWords ve Google Analytics’i entegre edip beraber kullanırsanız, çok önemli bilgilere ücretsiz erişebilirsiniz.

3. Eyleme Geçin

Yalnızca verileri görüntülemek pek bir işinize yaramaz. Eyleme geçebileceğiniz alanları bulmanız gerekiyor. Neye ve neden bakmanız gerektiğini bilin. Çift içerik, indeks sorunları, Google tarafından verilmiş cezalar gibi konuları bulup ortaya çıkartın ve sorunları hemen gidermek için işe el atın.

4. SEO Araçlarına Yatırım Yapın

Moz, Search Metrics, Raven SEO Tools, Deep Crawl ve diğer araçlar sorunlarınızı ortaya çıkartıp, nasıl çözüm üretebileceğinize yönelik öneriler verebilirler. Her aracın güçlü olduğu belli bir alanı olduğunu unutmayın. Biz bu araçların bir kombinasyonunu kullanmanızı ve e-ticaret sitenizi rutin olarak bu araçlar ile baştan aşağı kontrol etmenizi öneririz.

5. Kendi Testinizi Kendiniz Yapın

Screaming Frog SEO Spider kullanarak sayfalar ve bölümler ile ilgili sorunları tespit edebilirsiniz. Sizin için önemli olan bir ürün segmenti seçin ve spesifik kategoriler ve alt kategoriler üzerinde analize başlayın. Genellikle, çabukça halledilebilecek ve CMS’inizden kaynaklı site çapında sorunlar bulacaksınız.

6. Veri Analizi Her Şeyiniz

Yaptığınız her şey aslında daha iyi yapılabilir, ancak bunları yapacak kaynaklara sahip değilsiniz. Hangi alanların öncelikle geliştirilmesi gerektiğini belirlemek için veri analizi araçları kullanın, dashboard’lar oluşturun.

7. Mobil Devrimi Ciddiye Alın

Mobil cihazlar çok hızlı gelişiyor. Mobil uyumlu sitenizi geliştirmekte geç kalırsanız, basitçe online işiniz bir anda yok olabilir. Mobil kullanıcılara nasıl bir deneyim yaşatıyorsunuz ve bunu nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz? Bu sorunun cevabını doğru verebilirseniz, mobil devrimin içinde yer alıp internetin karanlık köşelerinde unutulmaktan kurtulabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*