15 Kasım 2018

Her Girişimcinin Kaçınması Gereken 5 Acemi Hatası

Hepimiz biliyoruz ki yeni bir işe girişmenin tek bir doğru yolu yok. Her zaman işe yarayan belli bir plan da yok. Fakat şunu da biliyoruz ki, girişimcilerin yoluna taş koyan ve sık yapılan bazı hatalar var. Hatalardan ders almak önemlidir, ama bu 5 acemi hatasından ders almak için kendi kendinize bu hataları tekrarlamanıza gerek yok.

 

1. Nerede duracağınızı bilin.

Başlarda her işi kendi kendinize yapmaya çalışmak eğlencelidir. Öğreticidir de. Ama günün birinde artık işlerin altından tek başınıza kalkamayacağınız bir zaman gelecek. Gece gündüz ofisinizde kalıp, çalışma masanızın altında uyumak, üretkenliği baltalar. Bu yüzden, ne zaman ve hangi konularda destek almanız gerektiğini iyi bilin. Bir işi uzmanına yaptırmak her zaman daha üretkendir. Dış kaynak kullanımını düşünebilirsiniz. İşe başkalarını da dahil edebilirsiniz. Emin olun her iş konusunda sizden daha üretken birileri mutlaka vardır. Bulun onları.

 

2. Tek başınıza yola çıkmayın.

Benzer görüşlerdeki başka girişimciler ile takılın, szin anlayan bir arkadaş edinin veya bir kurucu ortak bulun. Özellikle girişiminizin başlarında sürekli iş ile çevrili iken size dışarıdan gözlem yaparak yorum yapabilecek, beyniniz düşünme kapasitesinin sınırlarını zorlarken size yeni fikirler verecek birilerine ihtiyacınız var. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, kimin sizi destekleyebileceğini daha işin en başında düşünmeye başlayın.

 

3. Beklentilerin altında ezilmeyin.

Herkes sizden bir şeyler bekler. Aileniz, eşiniz, arkadaşlarınız. Onlara neyi, ne zaman, ne koşullarda yapabileceğinizi veya yapamayacağınızı açıkça belirtin. Çevrenizin sizden beklentilerini yönetmek, sizin de kendi alanınızı yaratacağı ve üretkenliğinizin önüne ket vurmayacağı için çok önemlidir.

 

4. Takımınızın sizi anladığını varsaymayın.

Kurucu olarak başlarda bir amigo, bir insan kaynakları avcısı, kötü adam, hatta gardiyan olacaksınız. Olmalısınız. Ama yapmanız gereken en önemli şey, sizin arzularınızı, hedeflerinizi, bu işin neden yapmak istediğinizi takımınıza anlatabilmek ve anlamalarını sağlamak. Takımınıza gerçekten önlerindeki büyük resmi gösterebilirseniz hedeflerinizi tutturmaya başlayabilirsiniz.

 

5. Yolun uzunluğunu tahmin etmeye çalışmayın.

Tahmin edemezsiniz. Mümkün değil. Bir işletme, bir gecede kurulmuyor. Aylar, belki de yıllar boyunca çok sıkı çalıştıktan sonra kanatlanıp uçmaya başlayabilirsiniz ve bunun ne zaman olacağını kimse kestiremez. O yüzden kendinize “bundan altı ay sonrası” hakkında hayaller anlatırken, önce bir durun. Ofiste geçirilen uzun gecelerin yakında biteceğini düşündüğünüz anda, o geceleri daha da uzatacak başka bir olay patlak verecek. Bu durum gelirinizle de ilgili. Çok yüksek ihtimalle kazandığınız her kuruşu yine şirketinize yatırmanız gerekecek, hem de uzun bir süreliğine. O yüzden Ferrari hayalleri kurarken, zaman ölçütünü boş verin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ferhat KILIÇARSLAN der ki:

    Acemi hataları değerlidir. hata yapmayanlar için tabiki 🙂

  2. Anlatım için teşekkürler. Çok faydalı olabilecek bir makale.

Fikrini söyle

*