18 Kasım 2018

AIG: ”Türkiye’de Her Üç Kredi Kartından Biri Online Alışverişte Kullanılıyor”

aig infografik
100 yıllık sigortacılık deneyimine sahip olan AIG, Türkiye’de 1976 yılından beri hizmet veriyor ve şirket şimdi de AIG.com.tr adresiyle internet üzerinden sigorta hizmeti almak isteyen tüketicilere hizmet vermeye başladı.

100’e yakın ülkede 60 binin üzerinde çalışanı bulunan firma hazırladığı infografikle Türkiye internet pazarına ait bir takım veriler paylaştı. Infografikte paylaşılan verilere göre 36 milyon internet kullanıcısının bulunduğu Türkiye, internet penetrasyonunda Avrupa’da 5. sırada.

Sosyal medya kullanımında da oldukça aktif olan Türk kullanıcılarının 35 milyonunun Facebook hesabı bulunmakta. Youtube ise 16 milyon kullanıcıyla Türkiye’de en çok üyeye sahip ikinci sosyal ağ olarak öne çıkıyor. Twitter kullanıcı sayısının 9,6 milyon civarında olduğu vurgulanırken, Instagram ise 4,8 milyon ile diğer sosyal platformları takip ediyor.

76 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de mobil penetrasyon oranı ise 67 milyon mobil kullanıcı ile yüzde 90 seviyelerine ulaşmış durumda ve bu kullanıcılar günde en az bir kez telefonlarıyla internete bağlanıyor.

E-ticaret rakamlarına bakıldığında ise Türkiye’nin dünyada 9. sırada olduğu görülüyor. E-ticaret penetrasyonu yüzde 28 olarak belirtilirken online alışveriş yapanların sayısının da 10 milyona ulaştığına değiniliyor.

Geçtiğimiz yıl 31 milyar TL’lik e-ticaret hacmine ulaşan Türkiye pazarının 2015 yılında ise bu rakamın iki katına çıkarak 62 milyar TL’ye ulaşacağı da paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Paylaşılan bir diğer bilgi ise Türiye’deki her 3 kredi kartından biri online alışveriş için kullanılıyor.

infografik trSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Alper Cengiz der ki:

  Merhaba,

  Rakamlarda bir gariplik var. Özellikle “her 3 kredi kartından biri internet alışverişinde kullanılıyor” kısmına taķıldım. Bana çok mantıklı gelmedi. Kaynak açıklayabiliyorlarmı?

  Teşekkürler

 2. çalışan girişimci der ki:

  Veriler bana çok tutarlı gelmedi.

 3. HakanK der ki:

  Burada verilen rakamlar mükemmel de… Her ay haberlerini okuduğumuz batık-batak siteler neyin nesi? E-ticaret bu kadar verimli de koca koca gruplar-markalar neden bu kadar ağırdan alıyorlar?

 4. Yıllık 31 Milyar TL E-Ticaret olsaydı işi gücü bırakıp hazır paketle e-ticaret işine girilmesi lazım. Pazar payı %0,1 olsa 31 Milyon TL Ciro yapar.

Fikrini söyle

*