14 Kasım 2018

Herkesin Kullanması Gereken 2 E-Posta Zamanlama Taktiği

image00 - Kopya

E-posta pazarlaması ile mevcut müşterileri koruyabilir, tekrar satış yapabilir ve hatta yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Ancak asıl önemli olan e-postaları hedef kitleye doğru zamanda, doğru sıklıkta göndermek ve yeni yazımızda bunu yapmanın iki pratik yolunu gösteriyoruz:

1. E-posta gönderirken spama kaçmayın

Targetingmantra’nın yaptığı son ankette Amerika’daki müşterilerin yüzde 83’ünün bir şirketten haftada en fazla 1 e-posta almak istediği ortaya çıktı. Aslında şirket başına ortalama 1,72, ama bu pratikte hafta 1 e-posta gönderin demek. Oysa e-ticaret şirketleri abartıyor ve müşteriye haftada 4 e-posta gönderiyor. Dünyanın bazı ülkelerinde 40 ileti gönderenler de var!

e-posta hilesi 1

 

Amerika’daki şirketler abarttıkları zaman müşteriye haftada 10 ileti gönderebiliyor. Bunlar artık spam (istenmeyen e-posta) kategorisine giriyor. Hatta bazı müşterilerin şirket adresine e-posta gönderdiğiniz için şirket hesaplarını koruyan prestijli yazılımların kara listesine giriyorsunuz. Böylece tüm e-postalarınız örneğin gmail’de ve elbette kurumsal Outlook’ta otomatik olarak spam’a düşüyor.

 

e-posta hilesi 2

Ancak bu hatanın sadece küçük e-ticaret sitelerine ait olduğunu sanmayın. Flipkart, Pepperfry ve Jabong, Hindistan’daki müşterilerine haftada sırasıyla 9, 11 ve 11 e-posta gönderiyor. Güneydoğu Asya’da durum daha beter: Ensogo haftada 40 ve Groupon haftada 21 ileti gönderiyor! Ortadoğu’da ise Souq ve Wysada haftada 12 – 13 e-posta yollayarak müşterilerini bombardımana tutuyor.

2. E-posta ne zaman gönderilir?

Her müşterinin yeme-içme, uyku ve çalışma saati farklı. Bu yüzden e-posta pazarlamasında ne zaman ileti gönderileceğine dikkat etmek gerekiyor. Yanlış zamanlama ev sahibi evde yokken bayram ziyaretine gidip kapıda kalmak demek. Ancak, müşteriye uyanıkken ve dikkatini iletilere verebileceği bir sırada ulaşırsanız sesinizi duyurursunuz.

ABD’deki e-ticaret şirketleri bile zamanlamaya pek dikkat etmiyor. E-ticaret sitelerinin yüzde 63’ü saat 23:00 – 07:00 arasında e-posta gönderiyor. Bütün müşterilerini gececi sanıyorlar galiba.

İlgili yazı:  E-posta pazarlamasında satışları artırmanın 7 altın kuralı

Güneydoğu Asya daha insaflı. E-ticaret sitelerinin yüzde 29’u 07:00 – 11:00 arasında ileti gönderiyor. Ortadoğu’da ise yüzde 32’si 15:00 – 19:00 arasında gönderim yapıyor. Yine de basit bir gerçek var;

İnternete girenlerin sayısı sabah 08:00’den öğle 12:00’ye kadar artar ve sonra gittikçe azalır. Akşam 17:00’den sonra insanlar internete pek iş kafasıyla girmez. Bu sebeple e-postalarınızı bu aralıkta gönderin. Elbette yurt dışına gönderim yapıyorsanız hedef ülkenin günlük ritmine dikkat edin.

 

e-posta hilesi 3

Doğru zamanı nasıl hesaplarsınız?

Bunu aşağıdaki kriterlere göre belirleyin:

  • Müşteri gelen kutusuna günün hangi saatinde bakıyor?
  • Günün hangi saatinde online alışveriş yapıyor?
  • Müşteri online mağazanıza hangi günler uğruyor?

Şimdi gelişmiş seçeneklere bakalım

Müşteri gelen kutusuna günün hangi saatinde bakıyor? Müşteri e-postasını tatilden dönüp ilk açtığında önce promosyon iletilerini siler. Ayrıca şirketlerden gelen e-postaların otomatik olarak spama düşme ihtimali yüksektir.

Ancak müşteriye tam online iken e-posta gönderirseniz Gmail’in algoritmasının bunu spam klasörüne ihtimali azalır. Hele müşteri e-postasını spam iletilerden yeni temizlemişse e-postanızın okunma ve satış yapma ihtimali artar. E-postanızı okutmak için iyi bir başlık atın ve güzel bir içerik hazırlayın.

Müşteri Günün hangi saatinde online alışveriş yapıyor? Müşteriyi e-postaya tıklayıp online mağazanıza gelerek alışveriş yapması için e-posta gönderiyorsunuz. Mantıken müşterinize mağazanızı ziyaret ettiği saatte e-posta göndermeniz gerekiyor.

İlgili yazı: E-posta pazarlamasının yeni keşfi işlem bildirimlerinin %80’i okunuyor

BG-email-marketing

 

Müşteri online mağazanıza hangi günler uğruyor? Bazı müşteriler her ayın ilk haftası veya maaşlarını aldıkları hafta gelir, yani cebinde para olduğu zaman. Bazıları ise hafta sonu alışveriş eder. Sonuçta e-posta göndermek için doğru saati seçmek yetmez. Doğru günü de seçmelisiniz.

Lütfen az ileti gönderin: Müşteriye fazla e-posta göndermek kesinlikle satışlarınızı artırmaz. Hem yeni müşteri kazanamazsınız hem de mevcutları elinizden kaçırırsınız. Kendinize güveniniz mi yok? Az ileti gönderin.

Müşteri iletinizde ne görmek istiyor? Hangi iletileri açıyor? Bazı müşteriler “Sepeti alışveriş etmeden terk ettiniz. Geri gelin” mesajlarını sever. Bazıları da buna sinir olur ve alışveriş sonrası işlem bildirimlerinde “Gelecek sefere şu ürünü de tavsiye ederiz” mesajlarını okur.

Müşterinizi tanıyın ve nasıl mesaj göndereceğinize bakın. Sonuçta e-posta pazarlaması mevcut müşterileri elde tutmak ve onlara çapraz ya da üst satış yapmak içindir. Bu fırsatı değerlendirin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*