21 Kasım 2018

HesaplaBakalım ile Eticaret Siteleri İçin ROI ve Dönüşüm Oranı Hesaplama

HesaplaBakalım.com, Promoqube‘un ve şimdilerde Useful‘un kurucu ortağı olan Özgür Alaz‘ın bir projesi. Adından da anlaşıldığı üzere HesaplaBakalım, kullanıcılara merak ettikleri konular hakkında hesaplamalar yapmalarını sağlayan bir servis. Bu hesaplamalar alanında uzman kişiler tarafından hazırlanıyor ve kullanıcıların işlemlere gömülmeden rahatça hesaplama yapmalarını amaçlıyor.

HesaplaBakalım’daki hesaplamalar arasında finans hesaplamaları da bulunmakta. E-ticaret şirketlerinin de faydalanabileceği bu hesaplamalardan biri de “E-ticaret Sitesi İçin ROI Hesaplama” seçeneği.

E-ticaret siteleri için yatırım getirisini (ROI) hesaplayabilmek için ilk olarak şirketin belli bir strateji oluşturması gerekiyor. Bu stratejide dikkat edilmesi gereken noktalar arasında pazarlama iletişimi, potansiyel müşteri analizi ve fırsat tanımlamaları yapmak gibi faktörler bulunuyor. Tüm faktörler göz önüne alınarak işlemler takip ediliyor ve verilerin incelenmesiyle de şirketin hangi alanlarda sıkıntı yaşadığı ortaya çıkıyor.

Hatırlatmak gerekirse; bu kapsamdaki ROI analizi, fayda/maliyet analizi yapmayı sağlar ve sitenin hangi kısımlarının daha önemli olduğunu ortaya çıkartır.

HesaplaBakalım’ın e-ticaret firmaları için yararlı olabilecek bir diğer uygulaması da “E-ticaret Dönüşüm Oranı Hesaplama“. E-ticaret sitelerinde kullanıcıların sitenizi kaç kez ziyaret ettiğinden daha çok, kaç kez müşteriye döndüğü daha önemli. Bu hesaplama aracıyla yapacağınız analizlerde hem düşüşleri hem de artışları gözlemleyebilir, bu sayede de dönüşüm oranlarını saptayabilirsiniz. Dönüşüm oranının dünya standartlarındaki minimum değeri %2 olarak kabul ediliyor ve bu kriterler ürün-fiyat ikilisi, ürün çeşitliliği, ödeme seçenekleri, teslimat süreci ve içerikte karlı ürünlere yönlendirme olarak biliniyor. Dönüşüm oranları bu maddeler göz önünde bulundurularak artırılabiliyor. HesaplaBakalım da kullanıcılara bu hesaplamaları yapma imkanı sunuyor.

E-ticaret tarafı bir yana, HesaplaBakalım’ın kullanıcılara sunduğu daha birçok hesaplama aracı var. Kullanıcılar ne zaman emekli olacaklarını, kredi hesaplamaları, kilo ve güzellik hesaplamalarını, kalori ve spor hesaplamalarını da bu site üzerinde yapabiliyorlar. Öğrenci ve iş arayanları da unutmayan site, KPSS, LYS,YGS gibi sınavların puanlarını da hesaplama seçeneğiyle bu kullanıcılara da ulaşmayı planlıyor.

Facebook hesabınız üzerinden siteye bağlanma özelliği sunan HesaplaBakalım, kullanıcıların günlük hayatlarındaki hesap yükünü azaltmayı amaçlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*