19 Kasım 2018

Hindistan E-ticaret Pazarı: İneklerin Gölgesinde Online Alışveriş

1 milyar 200 milyonluk nüfusuyla Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi unvanını elinde bulunduran Hindistan, yüz milyonu aşkın internet kullanıcı sayısıyla da online dünyanın parlayan ülkeleri arasında göze çarpıyor. Hindistan’ın e-ticaret hacmi ABD ve İngiltere gibi ülkelerin oldukça gerisinde kalsa da, elde ettiği yüksek büyüme rakamlarıyla gelecek için ciddi bir potansiyel oluşturuyor. 2012 yıl sonunda 13.8 milyar dolarlık bir sektör haline geleceği öngörülen Hindistan e-ticaret pazarının yüzde 83′ü olan 11.5 milyar dolarını online seyahat harcamaları oluşturuyor. Yüksek internet kullanıcı rakamları sayesinde birçok yerli ve yabancı yatırımcı için eşsiz bir pazar konumunda bulunan Hindistan, yalnızca 2011 yılında e-ticaret sektörüne toplam 450 milyon dolar yatırım aldı.

İnternet kullanıcı sayısı 2015 yılında 200 milyona ulaşacak

Hint e-ticaret sektörünün en dikkat çekici girişimlerinden birisi olan Flipkart, 5 binden fazla çalışanı ve günlük 5 yüz bin dolarlık toplam satış rakamıyla 2014-15 yılları arasında 1 milyar dolarlık bir değere ulaşmayı hedefliyor. İnternet kullanıcı sayısının 2015 yılına kadar 200 milyondan fazla olması beklenen Hindistan’da, online mağazaların karşı karşıya olduğu en temel zorlukların başında ise satın almadan önce ürünleri görmek ve dokunmak isteyen Hintli tüketicilerin bu istekleri geliyor. Ancak buna da çözüm bulan pek çok perakendeci kapıda ödeme ve uygun iade ve seçenekleri sunmayı tercih etmekte.

Online seyahat harcamaları, e-ticaret pazarının yüzde 83′ünü oluşturuyor

Nüfusunun neredeyse yarısını 25 yaş altındaki bireylerin oluşturduğu Hindistan, gittikçe zenginleşen bir insan profiline sahip. Online alışverişe daha fazla bütçe ayırmaya başlayan bu dinamik nüfus, yazının başında da bahsettiğimiz gibi en çok online seyahat harcamalarına para ayırıyor. Hindistanlı tüketicilerin online ürün alışverişlerine harcadıkları miktarın neredeyse 5 katını seyahat harcamalarına ayırdıklarını ortaya çıkaran eMarketer, online seyahat alışverişlerinin en az 2016 yılına kadar ürün harcamalarının önünde olacağını belirtti.Dünyanın en büyük online seyahat acentalarından biri olan Expedia da bu potansiyeli değerlendirmek amacıyla Hindistan pazarına giriş yaptı. Dijital ödeme sistemlerine olan güven eksikliği, internet kaynaklı sorunlar gibi farklı sebepler dolayısıyla ülkede offline bir mağaza açmaya karar veren Expedia, Hindistan’da aynı stratejiyi benimseyerek tüketicilere ulaşan MakeMyTrip.com‘un izinden gitmeyi tercih ettiğini de belirtelim.

Marka tekstil ürünlerinin online satış siteleri, 2011 yılının Nisan ayındaki 2.54 milyon ziyaretçi oranına karşılık bu yıl aynı ay 5 milyon tekil kullanıcı çekerek neredeyse yüzde yüzlük bir büyüme sergiledi. Fashion & YouMyntraYebhiJabong gibi online giyim sektörünü domine eden siteler, önümüzdeki beş yıl içerisinde online seyahat harcamalarını yakalama potansiyeline sahip.

Ülke nüfusunun yüzde 31’i şehirlerde yaşıyor, dolayısıyla e-ticaret gelirlerinin yarısı kırsaldan geliyor

Hindistan’da Online müşteriler diğer BRIC ülkelerinin aksine metropol alanların dışında da oldukça aktif durumda. Yeni gelişen e-ticaret pazarlarındaki harcamaları domine eden büyük şehirlerin aksine, Hindistan’da kırsal kesimden de yüksek oranda online alışveriş yapılıyor. Bu durumu, ülke nüfusunun yalnızca yüzde 31’inin şehirlerde yaşıyor olmasına bağlayabiliriz. Kaldı ki bu rakam Çin’de yüzde 50, Rusya’da yüzde 74, Brezilya’da ise yüzde 85. Hali hazırda kırsal alanlardan elde edilen e-ticaret gelirleri toplam satışlarının yarısını oluşturuyor.

E-ticaret şirketlerinin birden fazla lojistik firması ile çalışma eğiliminde olduğu Hindistan’da online alışveriş yapan kesimin ülkenin oldukça farklı yerlerinde dağınık olarak yaşıyor olması, işletmeler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu dağıtım engellerini aşmak için ise bir çok e-ticaret girişimi küresel kargo şirketleriyle işbirliği yapma yoluna gidiyor. Dağıtımın son aşaması olan kapı önüne teslimatı ise bisikletli kuryelerle çözme yoluna giden Hintli e-ticaret girişimlerinden büyük oyuncular ise kendi dağıtım ağlarına sahipler. Tıpkı Rusya’daki Ozon.ru ve Çin’deki 360buy‘da olduğu gibi Hindistan’da da Flipkart, ürün teslimatı için kendi dağıtım ağını kurmayı tercih etmiş.

Marka sadakati oluşmadığı için, indirimi gören kullanıcı rakip firmaya yöneliyor

Marka sadakati kavramının henüz tam olarak oturmadığı Hindistan’da insanlar, bundan birkaç sene önce sokaktaki seyyar satıcılardan alışveriş yapmayı alışkanlık haline getirmişti. Şimdi ise internet popülasyonunun hızla artmasını fırsat bilen internet girişimcileri, belli bir niş sektöre odaklanmaktan ziyade oldukça farklı kategorilerde ürünleri tek çatı altında satmaya çalışıyorlar. Bu sebeple tüketicilerin zihninde sağlam bir marka sadakati oluşması güçleşiyor. Bu sebeple, rakip bir sitede daha fazla indirim olduğunu fark eden müşteri, hemen gidip oradan alışveriş yapmaya karar verebiliyor.

Ödemelerin yüzde 40’ı kapıda yapılıyor, ürün iade oranı yüzde 30!

Kapıda ödeme (Cash-on-Deliver) aslında birçok gelişmekte olan e-ticaret pazarında olduğu gibi Hindistan’da da girişimcilerin en çok başını ağrıtan etkenlerden birisi. Neredeyse ülkedeki tüm e-ticaret siteleri kapıda ödeme seçeneği sunarak, online ödeme konusunda güven sorunu yaşayanlar için farklı alternatifler oluşturuyorlar. Tüm e-ticaret harcamalarının yüzde 40 ila 60’ını oluşturan kapıda ödeme opsiyonu, ürünleri geri iade etme dezavantajını da beraberinde getiriyor. Kaldı ki ürünleri geri iade etme oranının yüzde 30 ila 40 arasında olduğunu da belirtelim.

Kaynaklar

Indian E-commerce Industry Riding on High Tides
Online Travel Sales Make Up 83% of Ecommerce in India – eMarketer
Trends in India’s E-commerce Market – Forrester
Secrets of Indian E-Commerce Market
E-commerce in India – The Economist
India’s E-commerce Story at Risk of Losing it’s Sheen
Latest Report on the Indian E-commerce SpaceSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*