20 Kasım 2018

Hindistan’da Markalar Site Kapatıyor ve Mobil Uygulamaya Geçiyor

6TYt6Pg

Hindistan’ın en büyük online perakende konfeksiyon markası Myntra Mayıs ayında web sitesini kapattı ve sadece Myntra mobil uygulaması üzerinden satış yapmaya başladı.

Hindistan dünyanın en büyük mobil pazarlarından biri ve aynı zamanda geniş bant sabit internet altyapısının en sınırlı olduğu ülkelerden. Hindistan’da e-ticaret pazarını belirleyen bu iki zıt faktör, Hintli markaları site kapatıp doğrudan mobil uygulama ile online satış yapmaya itiyor.

Uygulamadan sipariş et, semtindeki butik göndersin

Myntra’nın yeni sloganını Türkçeye “Biz işletme değiliz, kişisel dokunuşla çalışırız” şeklinde çevirebiliriz. Myntra hiperlokal satış mantığını benimsedi ve “Nerede olursan ol, mobil uygulama ile benden doğrudan alışveriş edebilirsin” dedi. Myntra’ya cesaret veren şey ise Hindistan’ın dev mobil marketi:

We Are Social’ın son raporuna göre Hindistan’da internet trafiğinin sadece yüzde 27’si laptop ve masaüstüne sahip (çünkü ülkede fiber ve bakır kablo şebekesi çok sınırlı). Bunun yerine kullanıcıların yüzde 72’si internete akıllı telefondan ve sadece yüzde 1’i tabletten giriyor. İlginç pazar dinamikleriyle Hindistan mobil ticaret açısından en çok Afrika’nın altyapısı olmayan yoksul ülkelerine benziyor.

Dünyanın ikinci büyük mobil pazarı

Hindistan’da 930 milyon cep telefonu kullanıcısı var, bu kadar net ve Hindistan işte bu nedenle Çin, ABD ile AB’nin dikkatini çekti. Yazı dizimizin devamında anlatacağımız gibi, dünya ülkeleri Hint pazarında varlık göstermek için sıkı bir mücadeleye giriyor ve mobil pazar bu alandaki en büyük dinamiği oluşturuyor.

Hindistan’ın diğer özelliği kırsal kesimde akıllı telefon penetrasyonunun yüksek olması. Online perakendeciler de Tier II ve Tier III GSM’lerin sağladığı avantajlardan yararlanıyor. Uzmanlar bu gelişmeler ışığında Hindistan’da mobil ticaretin birkaç yıl içinde e-ticaretin başat unsuru olacağını öngörüyor.

E-Ticarette İkinci Dalga: Hiperlokal

E-ticaretin yeni terimi hiperlokal sektör devlerinin tahtını sarsan ve Amazon’u bile bu alana geçmeye zorlayan bir gelişme. Özellikle “önce mobil” diyen startuplar uluslararası yatırımcıların dikkatini çekerek e-ticaret devrimini hızlandırıyor ve bu da hiperlokal pazarların potansiyelini gösteriyor.

Hiperlokal sistemde müşterinin istediği ürünler e-ticaret sitesinin merkezi tedarik zinciri ile değil, yerel dükkanlarla oluşturuluyor. Örneğin müşterinin istediği marka o ürünü satan en yakın mağazadan ulaştırılıyor. Bu sistem Türkiye’de bir zamanlar var olan yerel gazete dağıtımına benziyor.

Kendi bakkalından eve teslim

Diyelim ki Kadıköy’deki tüm bakkal ve marketlerin listesi bir teknoloji firmasında. E-ticaret markası o firmayla anlaşıyor ve kendi ürünlerini online alışveriş yapan müşteriye evine en yakın noktadan ulaştırıyor. Bu da e-ticaretin en kritik rekabet unsuru olan aynı gün eve teslimi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Sistem ürünleri ve teklifleri gerçekten müşterinin sipariş adresine göre özelleştiriliyor.

Dile kolay ama yapması biraz zor

Hiperlokal pazar oluşturmak ünlü bakkal amcanın veritabanına kaydolacağı bir teknoloji startupı kurmaktan e-ticaret rekabetine kadar birçok alanda zorluklar içeriyor (Öncelikle her markanın kendi hiperlokal tedarik zincirini oluşturması gerekiyor). Yine de PepperTap, ZopNow, Jiffstore, Grofers, Woolpr ve Zopper gibi startup firmalar kendi bölgelerinde bu işe el attı.

myntra_app_screenshot_75bmg

 

Amazon’dan KiranaNow

Amazon da KiranaNow adında kendi lokal ekspres teslimat platformunu kurdu ve bunu müşteriye mobil site olarak değil, sadece mobil uygulama olarak sunuyor. Bu proje henüz pilot aşamasında ama hiperlokal pazarlarda rekabeti artıracağı kesin.

Sonuç olarak güvenilir lokal mağazalar, butikler, bakkallar ve marketlerden oluşan bir ağ kurmak, hızlı, kaliteli ve ucuz teslimat için şart. Elbette her zamanki gibi kâr odaklı olmak ve müşteri sayısını artışı ile iş hedeflerini önceden belirleyerek ölçeklenebilirliğe odaklanmak gerekiyor.

Hız geri dönüş, güvenilirlik, esneklik ve ilişkiler ağı

Hiperlokal pazarlarda sürdürülebilir niş pazarlar bulmak önemli. Bu sistem aynı zamanda küçük işletmelerin (bakkallar dahil) e-ticarete atılması anlamına geliyor (sadece bir hiperlokal pazar sitesine kayıt yaptırarak fiziksel ürün teslimatı yapıyor olsa bile).

Hiperlokal pazarların önündeki en büyük engel, müşterinin kendi bakkalından ürün satın almak için sevdiği markadan online sipariş vermeye hazır olmamasıydı. Ancak, her an müşterinin elinin altında olan akıllı telefonlar hiperlokal pazarlara ivme kazandırıyor ve Türkiye için e-ticaretin geleceği kurgulanırken Hindistan gibi dijital pazarlar önemli bir örnek oluşturuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*