14 Kasım 2018

Holdinglerin E-ticaret Rekabetinde Doğan Online’ı Kimler Takip Ediyor?

Doğan, Boyner, Doğuş, Sabancı ve Naksan gibi dev şirketlerin de adımını atmasıyla iyice çetin bir rekabet ortamına sahne olmaya başlayan Türk e-ticaret sektöründeki holdingleri mercek altına aldık.

Türkiye’nin en büyük holdingleri önlenemez bir yükseliş ivmesi gösteren e-ticaret trendine ayak uydurarak bu pazardaki pastadan pay kapma yarışını girişitiler. Fiziksel dünyadaki dişli rekabeti internet ortamına taşıyan bu dev şirketler; birbiri ardına kurdukları yeni e-ticaret girişimleriyle dijital ekonominin de en büyük aktörleri olmak için yoğun bir çaba sarf ediyorlar. 9 Eylül 2012 tarihli Ekonomist dergisinde çıkan bir araştırmanın ışığında biz de Türkiye’deki büyük holdinglerin e-ticaret projelerini inceledik.

Doğan Holding

Türkiye’nin en büyük medya güçlerinden olan Doğan Grubu, internette de çok uzun süredir varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bu bağlamda Doğan Online‘ın da e-ticaret ve internet pazarında da en güçlü aktörlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aralarındaki en ünlü ve kar getiren girişiminin hepsiburada.com olduğu Doğan Online’ın internet yatırımlarını daybuyday.com, evmanya.com, alisverissaati.com, gezisitesi.com gibi e-ticaret girişimleri izliyor. nesine.com, ekolay.com ve altincicadde.com gibi farklı dallarda portallara da sahip olan Doğan’ın, Medyanet adı altında online reklam hizmetleri sunan bir girişimi de bulunuyor.

Toplamda 10 milyon üyeye sahip olan Doğan Holding’in internet girişimlerinde 1000’in üzerinde çalışan mevcut. 2015 yılında 2 buçuk milyar TL’lik ciro rakamına sahip olmayı hedefleyen Doğan Online’ın tüm sitelerine aylık erişimin 15.5 milyon kişi olduğunu da eklemekte fayda var.

Boyner Holding

E-ticaret sektörünün tüm dünyadaki lokomotiflerinden birisi özel alışveriş siteleridir herhalde. Boyner Holding de bu alandaki potansiyeli fark edip Morhipo adında bir online satış girişime imza attı. Tekstil, aksesuar, ayakkabı ve çanta kategorilerinde birçok markayı bünyesinde barındıran Morhipo daha şimdiden ülkemizdeki en çok tercih edilen “private shopping” sitelerinden biri olmayı başarmış durumda. Ayrıca fiziksel mağazalarında satışa sunduğu ürünleri boyner.com.tr adresinden de satan Holding, şimdilik beta yayınında olan bu hizmetiyle de e-ticaret yarışında elini daha da güçlendirme amacını taşıyor. Toplamda üç milyon üyeye sahip olan Boyner’in online satış kanalları; 130 çalışanıyla 2015 yılına kadar 100 milyon ciro yapmayı hedefliyor.

Doğuş Holding

İş dünyasının güçlü figürlerinden Doğuş Holding eticaret sektörüne Enmoda.com ile giriş yapmıştı. Geçtiğimiz aylarda hisselerinin yüzde 75’lik kısmını Markafoni‘ye satan Enmoda.com stil alanındaki iddiasını sürdürüyor. Ayrıca son günlerde kulislerde dolaşan Doğuş Holding’in yatırım ve ortaklık haberlerinden bir diğeri ise Güney Kore’nin üçüncü büyük şirketler grubu SK Group ile gerçekleştirilen stratejik ortaklık anlaşması. Bu şekilde e-ticaret pazarına yine iddialı bir proje ile girme amacını taşıyan Doğuş Holding bünyesindeki Enmoda.com’un 20 milyon dolarlık bir ciro hedefi olduğu da açıklanan bilgiler arasında.

Sabancı Holding

2012 yılında, Türk internet sektörünü en çok heyecanlandıran konulardan biri hiç şüphesiz Sabancı Holding’in e-ticarete adım atacağını açıklaması olmuştu. Tüketici elektroniği ürünlerine odaklanan Kliksa.com ile sektörde ben de varım diyen Sabancı, kaliteli ve ucuz fiyat avantajıyla internet alışveriş tutkunlarına da ulaşma hedefini güdüyor. Uzun yıllardır offline dünyada varlığını sürdüren Teknosa ile tüketiciler arasında ciddi bir sadakat yakalayan Holding, bu yeni online girişimi ile iki yıl içerisinde sekiz milyon üyeye ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca 2015 yılına kadar bir milyar ciro rakamına da ulaşacağı konuşulan Kliksa, şimdilik elli çalışan ile hizmet veriyor.

Naksan Holding

E-ticaretteki potansiyeli fark eden dev holdingler sadece İstanbul merkezli değil elbette. Anadolu’nun parlayan yıldızının en önemli şehirlerinden Gaziantepli Naksan Holding de internetin geleceğine inanan şirketlerden biri olarak öne çıkıyor. Elmasepeti.com ile Apple ürünlerinin satışına odaklanan bir girişim kuran Naksan Holding, ayrıca Sestutkunu.com adı altında bir internet girişimine daha sahip. Şimdilik 60 bin üyesi bulunan Elmasepeti.com, yakın gelecekte bu rakamı daha da yukarılara taşıma amacında. 35 kişilik kadrosuyla geçtiğimiz yıl yüzde 60 büyüyen şirket; e-ticaret sektörünün Anadolu’daki itici güçlerinden biri olma iddiasını sürdürüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*