14 Kasım 2018

Eticaret Siteleri İçin HTTP Durum Kodlarının Anlamları

http-logo2HTTP Durum kodları (HTTP Status Code), adı üstünde bir web sitesinin o anki durumunu web tarayıcılara bildirir. Önemli olan kısmı ise Google Bot web sitelerini ziyaret ettiğinde aldıkları bu durum kodlarını anlamlandırır ve arama sonuçlarından çıkartacakları sayfaları, değişen sayfa adreslerini bu şekilde anlayıp arama sonucuna yansıtır. Durum kodlarının 5 kategorisi vardır ve bu kategoriler 1, 2, 3, 4 ve 5 ile başlar.

Eticaret sitelerinin sayfa sayıları çok fazla olduğundan site sahiplerinin bu kodları kontrol etmeleri ve yanlışlık olmadığından emin olmaları gerekmektedir.

SEO açısından son derece önemli olan ve en çok karşılaşılan 5 durum koduna bu yazımda yer vereceğim:

1- 200 Kodu

Birçoğumuzun aşina olduğu durum kodlarından bir tanesidir. 200 kodu sitenin çalışır durumda olduğunu Google Botlarına bildirir, Google Botu da bu şekilde sitenin ayakta olduğunu anlayıp indexleme işlemine devam eder.

2- 301 Kodu

301 kodu en önemli yönlendirme kodlarından bir tanesidir. Eticaret sitenizi 5 sene önce açtınız, sonra yapı değişikliğine veya kullandığınız hazır paketi değiştirme yoluna gittiniz. İşte bu durumda 301 kodu sitenizin hayatını kurtaran bir kod olarak karşınıza çıkar. Çünkü yıllardır emek verdiğiniz sayfaların sayfa adresleri (Url’leri) de bu değişiklik ile değişecektir. Google indexleme mekanizmasını sayfa adresleri üzerine kurduğundan yaptığınız değişikliği Google botlarına 301 ile bildirmediğiniz sürece eski sayfa adresleriniz ve yeni sayfa adresleriniz olmak üzere Google’da indexli sayfalarınız oluşur.
Bu durum kopya içerik (duplicate content) sorununa neden olacak ve kısa zaman içerisinde
Google’dan gelen trafiğiniz dörtte biri veya daha fazla oranda düşecek, eski sıralamalarınız gidecek, satışlarınız düşecek. Yazının bu kısmı biraz olumsuz oldu ama maalesef en sonunda bunlarla karşılaşacaksınız.

Fakat 301 kodunu doğru kullanırsanız eski sıralamalarınızın yeni sayfa adreslerine geçmesini sağlayabilir, trafik kaybını engelleyebilirsiniz. Burada da en önemli nokta 301 yaparken eski sayfa adreslerinizi birebir yeni adreslerinize yönlendirmeniz gerektiğidir. Yani example.com/id-55544 sayfasının yeni adı example.com/cep-telefonu ise ilk sayfa adresini ikinci adrese 301 ile yönlendirmeniz gerekmektedir. Bütün site için bu yapıyı kurmanız gerekmektedir.

301 server üzerinde yapılması gerekir, bu açıdan yazılımcınız ve server’a bakan ekibiniz size yardımcı olabilecektir. 301’in kısa tanımı kalıcı yönlendirmedir, bunu da eklemeden geçmeyeyim.

3- 302 Kodu

302 kodu ise geçici yönlendirme çeşidi olarak bilinir. Eğer bir sayfa adresini arama motorunda göstermek isteyip kullanıcının eriştiği yerde başka adres kullanmak istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Örn: example.com/sayfa/id4444/reklam diye url’iniz mevcut ama TV reklamlarınızda example.com/reklam url’ini kullanıyorsanız ve ikinci url’e giren kişilere 1. url’e geçici yönlendirmek istiyorsanız 302 kullanabilirsiniz.

302 yönlendirme şekli verimsiz bir yönlendirme şeklidir aslında, arama sonuçlarında hiçbir şeyi değiştirmez. Genelde yapılan hata 301 yerine 302 yapılmasıdır. 302 geçici yönlendirme olduğundan yönlendirilen url arama sonuçlarında çıkmaya devam eder.

Sonunda da siz “iyi de biz bu url’i değiştirdik, yönlendirme de oluyor. Neden Google’da sonucum değişmiyor?” diyorsanız yönlendirme kodunuzu mutlaka kontrol edin.

404

4- 404 Kodu

404 kodunu da mutlaka hepiniz biliyorsunuzdur. 404 kodu da Google Botlarına sayfanın artık var olmadığını bildirir. Böylece Google Botları o sayfayı indexlerinden siler bir daha arama sonuçlarında getirmemeye çalışırlar.

Fakat yine yapılan hatalar birkaçı şöyledir;

1- Sayfayı kapatırsınız çok güzel bir 404 sayfası yaparsınız ama sayfada 404 yazıyor olması demek 404 verdiği anlamına gelmez. Mutlaka durum kodunun doğru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Yine yukarıdaki gibi sayfamı kapattım ama Google’dan neden silinmiyor diyebilirsiniz. İşte asıl nedeni sayfanın Google botuna 404 kodunu göndermiyor olmasındandır.

2- Bir sayfayı kapatırsınız direkt 404 vermek yerine 302 ile başka sayfaya yönlendirir ve o sayfa 404 verir. Bu kullanım yanlıştır, mutlaka hatalı olan sayfa direkt 404 kodu vermelidir.

5- 503 Kodu

503 kodu da aslen çok ihtiyaç olan ama kullanılmayan bir kod çeşididir. Sitenizde gece çalışma yaptığınız varsayalım ve komple sitenizi kapattığınızı, hiç kimsenin ulaşamadığını düşünelim. İşte bu durumda Google botlarının sitenize gelip hayal kırıklığı yaşamasını istemezsiniz sanırım.

Bu noktada sayfanızın durum kodu 503 olursa Google botu sitenizde çalışma olduğunu anlayıp geri gider, siteniz açıldığında yine sitenizi indexlemeye devam eder. Bu süreçte hiç kayıp yaşamazsınız.

Peki bu durum kodlarını nasıl sorgulayabilirsiniz ?

1- http://wheregoes.com/
2- http://checkmyheaders.com/
3- http://home.snafu.de/tilman/xenulink.html Bu araçla da sitenizin bütün url’lerini tarayıp hatalarını çıkartabilirsiniz.

Bu kodlar en çok işinize yarayacak olanlar diyebiliriz. Sizin eklemek istediğiniz kodlar olursa ekleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Uğur Eskici der ki:

  Ufak bir düzeltme yapmak isterim. 302’lenen URL’ler Google indekslerinden çıkarılmıyor. Tabi burada 302’yi doğru amacıyla kullanmanız gerekli. Diğer türlü, yönlendirmenin hatalı olduğunu anladığı nadir anlarda bazen indekslerden çıkartılıyorsunuz fakat genel anlamda yinede 302 header dönen adresler indekslerde yer almaktadır.

  Kolay gelsin

 2. Serbay Arda Ayzit der ki:

  Ugur selamlar bende oyle dedim zaten sanirim arama sonuclarinda cikmaya devam ederler kismini yanlis anladin

 3. Uğur Eskici der ki:

  Hmm, sanırım o anda yanlış anlamış olabilirim 🙂 Yanlış anlaşılma için kusura bakma o zaman lütfen, kolay gelsin..

 4. Hiç problem değil:) Teşekkürler

 5. ahmet kara der ki:

  301 kodunu elle tek tek butun sayfalari kendimiz mi yonlendiriyoruz

 6. Çok teşekkürler bilgiler için.

Geribildirimler

 1. […] Eticaret Siteleri İçin HTTP Durum Kodlarının Anlamları […]

Fikrini söyle

*