17 Kasım 2018

Hukukçular Türk E-Ticaretinin Geleceğini Tartıştı

Türk e-ticaret ve pazarlama sektörünü kökten değiştirecek yeni düzenlemelerin konuşulduğu “E-Ticaret İçin Yeni Yasal Düzenlemeler Konferansı dün İstiklal Caddesi’ndeki İstanbul Barosu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Bilişim Hukuku Merkezi’nin önderliğinde e-ticaret konu başlığıyla düzenlenen üçüncü etkinlik olan konferans, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Bu yıl yüzde 60 oranında artarak 40 milyar Liraya ulaşan e-ticaret hacminin önümüzdeki sekiz yıl boyunca toplam ticaret hacminin yüzde 60’ını oluşturması bekleniyor. Tüm bu baş döndürücü gelişmelerle doğru orantılı olarak büyüyen e-ticaret sektörünün sorunlarına çözüm bulmak amacıyla düzenlenen panelde e-ticaret ve hukuk camiasının önde gelen isimleri söz aldı.

Etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi Üyesi Avukat M. Gökhan Ahi, keyifli ve kendine has üslubuyla yönettiği konferansta sözü ilk olarak Av. Sertel Şıracı‘ya bıraktı. “Yeni nesil reklam ve rekabet” başlığıyla sunumuna start veren Şıracı, Türk internet sektöründe toplam 416 milyon TL’lik bir reklam harcaması yapıldığını ve sene sonuna kadar yüzde 40’lık bir artış beklediklerini belirtti. Böyle bir ortamda rekabeti korumanın zorluğundan dem vuran Sertel Şıracı; e-ticaret sitelerindeki sahte yorum, indirim ve kampanya koşullarının haksız rekabete yol açabildiğini belirterek ekledi: “Alıcıların satın alma kararlarını etkileyen her uygulama haksız rekabete yol açar.”

“Dijitalleşme ile geri dönülemeyecek bir devrim yaşandı ve hukuk bu devrime ayak uydurmak için evrim geçiriyor.”

Başka firmaların ürünlerini çağrıştıracak şekilde yapılan reklam ve tanıtım faaliyetlerinin de haksız rekabet kavramına dahil olduğunu ifade eden Şıracı; rakibin adını yazarak Adwords reklamı vermek, reklam metinlerinde rakiplerle benzer ifadeler kullanmak, site içi meta-tag’lerde ve site başlıklarında rakiplere ait sözcükler kullanmanın yeni sistemde haksız rekabet olarak nitelendirildiğini söyledi. Karşılaştırmalı reklam, viral videolar, taraflı anketler ve fiyat karşılaştırma sitelerinin de yeni düzende yeri olmadığını belirten konuşmacı, son zamanların en popüler kavramlarından özel alışveriş kulüplerince uygulanan tüketiciyi yanıltmaya yönelik davranışlara dikkat çekti. Bu tarz alışveriş siteleri tarafından yapılan seçilmiş bazı malları birden çok kere tedarik fiyatının altına sunmak, defolu ürünleri ek hediye ve promosyonlarla gizlemenin yanlışlığına dikkat çeken Şıracı, ayrıca pop-up ve çıkış izni vermeyen pre-roll reklamlar gibi saldırgan satış yöntemlerinin de devrinin kapanacağının altını çizdi.

Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mete Tevetoğlu, “Tüketicinin korunması hakkında kanun taslağı” başlıklı konuşmasında haksız kazanç açısından kullanıcı sözleşmelerini ve bunların legalliğini sorguladı. Konuya firmalar açısından da hukuki bir yaklaşım gerçekleştiren Tevetoğlu, tüketicilerin iade haklarına dikkat çekerek, internetten sipariş edilen ürünlerin kullanıcılar tarafından iade edilme oranlarının yüksekliğine değindi. İade süresinin ülkemizde 7 gün olduğunu belirten Tevetoğlu, ürünü kullanıp iade etmeyi alışkanlık haline getirmiş tüketicilerin engellenip bir daha satış yapmama hakkının satıcının elinde bulunduğunu ifade etti.

“Ya internet hukuku değiştirecek, ya da hukuk interneti”

Son olarak söz alan Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği’den Av. Emre Berk ise “E-ticaretin düzenlenmesi hakkında kanun tasarısı” üzerine görüşlerini aktardı. Yeni e-ticaret yasasının izinli pazarlama faaliyetlerine çeki düzen vereceğine değinen Berk, ABD ve Avrupa’daki var olan izinli pazarlama trendlerinden de bahsetti. Opt-in, yani tüketicinin iznini alıp onunla iletişime geçen sisteme ek olarak bir de bu izni alıp iletişimden çıkma hakkını veren Opt-out olarak ikiye ayrıldığını belirten Berk, Türkiye’nin opt-in sistemine dahil olduğunu da vurguladı. Ülkemizdeki markaların elinde bulunan datanın yüzde 90’ının izinsiz olduğunun da altını çizen konuşmacı, tasarı yasalaştıktan sonra markaların mevcut ortamdaki sözleşmelerini dijitalde de devam ettireceğini açıkladı. Aynı şekilde, mailing yapmak amacıyla data satın alanlara da seslenen Av. Emre Berk, veri bankalarının birçoğunun güncel olmadığını belirterek, data satmaya çalışan kişilere itibar edilmemesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*