16 Aralık 2018

Yeni Pazarlama Trendi Mobil Olacak

Interactive Advertising Bureau (IAB) tarafından yapılan bir araştırmaya göre pazarlama uzmanları pazarlamanın geleceğini mobil olarak görüyor.

Mobil reklam kampanyalarına paralı mobil arama reklamları, mobil display reklamları, yerel lokasyon bazlı reklamlar ve sms mesajlarının dahil olduğu araştırma yetkilileri tarafından belirtildi.

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre pazarlama uzmanlarının %72’si gelecek 2 sene içerisnde mobil pazarlama bütçelerini arttıracaklar.

300 pazarlama uzmanı ile yapılan araştırmada, perakende, seyahat, finans ve diğer farklı sektörlerde çalışan pazarlama uzmanlarının %63’ü geçen 2 sene boyunca mobil pazarlama bütçelerini arttırdıklarını iletti. Bu kesimin %29’u mobil bütçelerinde %50 artışa gittikleri bilgisini paylaştı.

Araştırmaya göre, gelecek 2 sene içerisinde pazarlama uzmanlarının %35’i bütçelerini en az %50 arttırmayı planlıyor.

Araştırmaya katılan uzmanların %51’i mobil reklamları reklam kampanyalarının önemli bir parçası olarak görürken, %35’i mobil reklamları deneme aşamasında olduklarını, %14’i ise mobili belirli kampanyalar için kullandıklarını iletti.

Mobil reklamların en çok hangi pazarlama faaliyetini desteklediği sorulduğunda ise katılımcıların %93’i marka farkındaliğini arttırdığını, %86’sı müşterilerle ilişkileri güçlendirdiğini, %83’ü ise satışları arttırmaya yaradığını iletti.

Pazarlama faaliyetlerinde hangi mobil cihazların kullandıkları sorusuna, uzmanların %60’ı akıllı telefonlar, %31’i tablet cihazlar, %22’si gerekli özellikleri bulunan diğer telefonlar, %10’u ise e-readerlar cevabını verdi.

Uzmanların mobil reklam kampanyalarından memnuniyet düzeylerinin de araştırıldığı raporda, katılımcıların %67’si marka farkındalığı yaratma konusunda, %67’si müşterilerle ilişkileri güçlendirmede, %62’si satışları arttırmada mobil reklamlar kampanyalarının başarılı olduğunu iletti.

IAB Mobil Pazarlama Başkan Yardımcısı Anna Bager, süregelen ekonomik koşullarda, mobil reklam rakamlarındaki bu hızlı gelişmenin gelecekte yaşanacak gelişmelerin işareti olduğunu, mobil reklam kampanyaların hedeflenmiş yapısı ile oldukça başarılı olduklarına inandıklarını iletti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*