17 Aralık 2018

Iab Türkiye: Native Reklam Pazarı 2020’de Yüzde 25’i Aşacak [Araştırma]

İab-içerik_pazarlama-native-native_reklam-mobil_reklam (2)İçerik Pazarlama ve Native Reklam Başarı Öyküleri Semineri, IAB Türkiye ve The Best of Global Digital Marketing tarafından düzenlendi. Seminerde son yılların yükselen trendi native reklamlar yeni içerik pazarlama kanallarıyla birlikte ele alınarak içerik pazarlamayla ilgili son araştırma sonuçlarını duyurdu. Native Reklam Enstitüsü CEO’su Jesper Laursen’in ana konuşmacı olduğu seminerde sosyal ağların native reklam gelirleri ve markaların içerik pazarlama bütçeleri ele alındı.

2020’de native reklam bütçesi yüzde 75

Jesper Laursen, başarılı içerik planlamasının ipuçlarını dünyaca ünlü markalardan örneklerle anlattı. Günümüzde içeriğin ürünün önüne geçtiğini vurgulayan Laursen, pazarlamacılar için tutarlı içerik üretiminin hem zor hem de önemli olduğunu belirtti:

“İçerik pazarlama yapmak istiyorsanız sürekli ve tutarlı olmalısınız. Şirketler içerik pazarlama yaptığında aynı zamanda hedef kitlesini de oluşturuyor. ABD’de şirketlerin yüzde 76-80’i içerik pazarlama yapıyor. 2015 yılında küresel pazarlama bütçesinin yüzde 75’i geleneksel reklamlara harcandı. 2020 yılında bu oran yüzde 50’nin altına inecek ve pazarlama bütçesinin yüzde 25’i native reklama ayrılacak.”

İlgili yazı: E-Ticaretin Yeni Gelir Kapısı Native Reklamlar

İab-içerik_pazarlama-native-native_reklam-mobil_reklam (3)

Sosyal ağlarda içeriğin yüzde 70’i beğeniliyor ama okunmuyor

Laursen, “Günümüzde tüketiciler hangi mesajın okunacağına kendisi karar veriyor. Dolayısıyla tüketicinin ilgi alanına göre içerik üretmek gerekiyor. Native reklam kullanımı tam da bu yüzden sürekli artıyor” dedi.

İçerik pazarlamadaki ana sorunların içerik şoku, organik erişim, etkisiz ve kullanılmayan içerik olduğunu belirten Laursen, “Komik video kapsamında çok fazla içerik üretiliyor. Oysa sesinizi duyurmak için daha orijinal ve kaliteli içerik üretmeniz gerekiyor. Paylaşımlarınızı sosyal medyada beğenenlerin yüzde 1’inden azı içeriğinize erişiyor. Paylaşılan içeriğin çoğu görünmüyor ve çok azı viral oluyor. Bu yüzden de bir içerik şoku yaşıyoruz. Bu içeriklerin yüzde 70’i görünmüyor” şeklinde konuştu.

İlgili yazı: İçerik Pazarlama, Reklamcılığın Native Geleceği

Native Facebook gelirinin yüzde 60’ı, LinkedIn’in yüzde 50’si

Facebook ve Google ana içerik dağıtıcıları olarak organik içeriğe erişimi sınırlıyor ve bu nedenle markalar özel içerik stratejisine ihtiyaç duyuyor: “ABD’de her 4 şirketten üçünün içerik pazarlama stratejisi yok. Eğer doğru stratejiniz varsa başarılı olma ihtimaliniz yüzde 250. Artık sağlam bir dağıtım planınız ve içerik ölçümlemenizin olması gerekiyor.”

‘’2020 yılında global pazarlama bütçelerinin yüzde 40’ı native reklamlara ayrılacak. Facebook gelirinin yüzde 60’ı ve Linkedin gelirinin yüzde 50’sini native reklamlar oluşturuyor. 2020 yılında dijital pazarlamanın yüzde 76‘sı mobile reklamlara, yüzde 63’ü ise native reklama ayrılacak.’’

İlgili yazı: Facebook Mobil Reklam Ağında Native Reklamları Ortaya Çıkarttı

İab-içerik_pazarlama-native-native_reklam-mobil_reklam (4)

Native reklamlar “reklam” kokmasın

Native reklamları insanların isteyerek takip ettiğini söyleyen Laursen, reklam kokmayan native reklamların editoryal içerik gibi algılandığını ve böylece kişilerin tıklama, gösterim, okuma oranlarının arttığını söyledi: “Öyle ki markalardan gelen editoryal paylaşımların tıklama oranları yüzde 33 daha yüksek ve sayfa ziyaretçileri bu içeriklerde daha fazla zaman harcıyor. Ancak, native reklamların sponsorlu olduğunun açıkça belirtmek ve tüketiciyi kesinlikle yanıltmamak gerekiyor.”

İlgili yazı: Facebook Web Reklam Gelirini Yüzde 43 & Mobil Reklam Gelirini yüzde 74 artırdı [Araştırma]

2020’de dijital pazarlamanın yüzde 76’sı mobil reklam ve yüzde 63’ü native

Pazarlamacılar açısından son tüketiciye ulaşmanın zor olduğu B2B içerik pazarlamasını farklı örneklerle değerlendiren Best Marketing International CEO’su Hando Sinisalu ise içerik üretiminde gazeteci gibi düşünen kişilere ihtiyaç olduğunu belirtti. “Sinisalu, B2B’de başarılı olmak için ürününüzün ne kadar iyi olduğunu anlatmak yerine ne kadar iyi olduğunu göstermelisiniz. İçeriğinizin başarılı olması için mutlaka çekici bir manken oynatmak zorunda değilsiniz. Gerçek insanların gerçek hikayelerini anlatırsanız başarılı olursunuz’’ dedi. İçeriklerin başarılı olması için mizah içeren, merak uyandıran, şok eden, çekicilik barındıran, tatlı ve neticede bir şeyler anlatan içerikler olması gerektiğini ifade eden Sinisalu, sunumunu bu başlıkları destekleyen örnek videolarla sonlandırdı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*