21 Kasım 2018

iBeacon Nedir, Nasıl Çalışır, Faydaları Nelerdir?

53397-beacon_teaser1

Beacon veya iBeacon son zamanlarda neredeyse aynı anlamda kullanılmaya başlandı. Teknolojinin esas adı Beacon olsa da, Apple‘ın teknolojisi olan ve daha yaygın kullanımı yüzünden iBeacon ismi daha çok benimsendi. Peki, nedir bu Beacon?

Apple’ın geliştirdiği bir teknoloji standardı olan iBeacon, hem iOS hem de Android cihazların, mağaza içindeki cihazları dinleyip, bu cihazlardan aldıkları verilere göre tepki vermelerini sağlıyor. Temel olarak, mobil cihazların, çok küçük bir alanda bulundukları yeri fark etmelerini ve kullanıcılarına bulundukları mekana göre bağlamsal içerik akışı sağlıyorlar. Bahsettiğimiz küçük alan, aynı mağazanın içindeki farklı reyonlar kadar küçük olabiliyor. Cihazlar bu tür iletişimi, her telefonda bulunan Bluetooth teknolojisinin farklı bir versiyonu ile yapıyorlar. Buna Bluetooth Low Energy deniliyor, BLE.

BLE ile Bluetooth’un farkı nedir?

vtag_ibeacon1

Bir iBeacon cihazı aslında bu kadarcık.

İlk bahsetmemiz gereken en büyük farkları, enerji tüketimi. Adından da anlayabileceğiniz gibi BLE teknolojisi, iletişim kurmak için yine Bluetooth sinyalleri kullanmasına rağmen çok daha az enerji harcıyor. Ne kadar az? Normal bir saat pili ile 3 yıl kadar kesintisiz çalışabiliyor.

İkinci olarak, normal Bluetooth cihazların üretimine göre %60 ile %80 arasında daha ucuza üretilebiliyor. Bu fiyat avantajı aynı zamanda daha çok miktarda üretilebileceği anlamına da geliyor.

Üçüncü olarak BLE teknolojisi, kısa periyotlarda az veri aktarımı için tasarlanmış. Normal bir Bluetooth cihaz gibi telefonunuza bağlanıp, uzun süre boyunca kesintisiz veri aktarımı yapmıyor. Birazdan detaylarını açıklayacağımız gibi BLE, saniyenin kısa dilimlerinde yalnızca birkaç baytlık veri aktarıyor. Ama bu kısacık veri aktarımı, işini yapması için yeterli. Aynı zamanda BLE tek yönlü aktarım yapıyor, yani BLE’ye sizin geri veri göndermeniz mümkün değil. Bu da aynı zamanda sizin cep telefonunuzdan veri alamayacağı anlamına geliyor. Veri aktarımı yoksa, güvenlik riski de yok.

BLE iletişimi nasıl çalışıyor?

applications1

İşin biraz teknik detaylarına girelim. Beacon iletişimi, BLE cihazları kullanarak belli kısa sıklıklarda yayınlanan kablosuz sinyallerdir. Bütün bu yönteme “BLE Advertising” deniliyor, çünkü cihazların tüm yaptığı, radyo spotlarına benzer şekilde küçük veri paketleri göndermek.

Bu iletişim metodu, yukarıda da bahsettiğimiz gibi tek yönlü. Yani veri yalnızca sizin mobil cihazınıza geliyor, sizin cihazınız geriye bir veri göndermiyor. Cihazınıza gelen veri de, bir takım otomatik olarak tanımlanmış etkileri gerçekleştirmek için kullanılıyor. Örneğin mobil cihazınız Beacon sinyalini aldığında size bir bildirim gönderiyor, bir mobil uygulama açılıp ilgili ürünleri telefonunuzda gösteriyor veya ekranınızda bir mesaj beliriyor.

Apple’ın iBeacon teknolojisi, 100 milisaniyelik aralıklarla yayın yapıyor. Bu yayın aralığını daha sıklaştırmak mümkün. Daha sık yayınlandığında, mobil cihazlar sinyali daha iyi algılıyorlar, ancak iBeacon cihazlarının pil ömrü azalıyor.

Standart olarak tüm BLE cihazlarının iletişim menzili 100 metre. Bu menzil, özellikle mağaza içi veya kapalı alan uygulamaları için ideal.

iBeacon BLE teknolojisini nasıl kullanıyor?

ibeacon

Şimdiye kadar sizin de fark etmiş olacağınız gibi, tüm bunların temelinde yatan teknolojiye BLE deniliyor. BLE teknolojisini kullanan Apple, iBeacon adını verdiği kendi donanımını geliştirdi. Normalde hemen her firma BLE teknolojisini kullanarak kendi iBeacon benzeri teknolojisini ve donanımını geliştirebilir. Apple olmayan teknolojilere de basitçe şimdilik Beacon deniliyor. Apple haricinde şimdilik hemen hepsi test aşamasında olduğu için biz de şimdilik iBeacon üzerinde duracağız. Ancak burada anlatacağımız iletişim teknolojisi gelecekte diğer firmaların da üretecekleri iBeacon benzeri donanımlarda aynı olacaktır, çünkü bu teknolojinin nasıl çalışacağını belirleyen temel etken BLE teknolojisi.

BLE teknolojisinde iletişimde kullanılan ve kullanıcıların cep telefonlarına Bluetooth sinyali ile iletilen dört parça veri var.

UUID: 16 bayt uzunluğundaki bu veri parçası, bütün bir iBeacon ağını tanımlamak için kullanılıyor. Örneğin Coca-Cola firmasının tüm satış noktalarına birer iBeacon yerleştirdiğini varsayalım. UUID, gelen sinyalin Coca-Cola’ya ait olduğunu mobil cihazınıza söylüyor. Cep telefonunuzdaki Coca-Cola uygulaması da, kendi firmasının UUID’sini algıladığında, veri paketinin geri kalanını dinlemeye başlıyor.

Major: 2 bayt uzunluğundaki bu küçük veri paketi, büyük bir iBeacon ağındaki küçük bir grubu tanımlamak için kullanılıyor. Örneğin Coca-Cola’nın, Caddebostan Migros mağazasına iki adet iBeacon yerleştirdiğini varsayalım. Bu iBeacon’ların Major veri paketleri birbirinin aynısı olacak, ancak Coca-Cola’nın tüm iBeacon ağındaki diğerlerinden farklı olacak. Böylece telefonunuzdaki Coca-Cola uygulaması, sizin Caddebostan Migros mağazası içinde olduğunuzu anlayacak.

Minor: Yine 2 baytlık bu küçük veri paketi de, her bir iBeacon’ı ayırt etmek için kullanılıyor. Esas işlevi, mağazanın neresinde olduğunu belirtmesi. Örneğin Caddebostan Migros’un kasa önündeki Coca-Cola dolabına mı yakınsınız, yoksa tüm meşrubatların durduğu ana dolaba mı yakınsınız, bunu belirliyor. Dolayısıyla Caddebostan Migros içindeki her Coca-Cola iBeacon’ının minor veri paketi farklı oluyor.

Tx Power: Bu da, iBeacon’dan ne kadar uzakta olduğunuzu belirliyor. Bu işlemde aslında bir veri kullanılmıyor, iBeacon, sizin cihazınızdan yayılan Bluetooth sinyalinin ne kadar güçlü veya zayıf olduğuna bakarak tahmini olarak uzaklığınızı hesaplıyor. Teorik olarak sinyal ne kadar zayıfsa o kadar uzaktasınız demek oluyor.

Örnek

iBeacon şöyle bir veri yayınlıyor: 1234567890123452302. Toplamda yalnızca 20 bayt.

UUID: 123456789012345 = Coca-Cola

Major: 23 = Caddebostan Migros

Minor: 02 = Ana meşrubat dolabı

Telefonunuz bu 20 baytlık veriyi aldığında tam olarak nerede bulunduğunuzu anlıyor ve eğer tanımlanmışsa, ilgili uygulama üzerinden size indirim kuponu vermekten ürünleri tanıtmaya kadar bir çok şey yapılabiliyor.

iBeacon-in-Stadium-MLB

Yalnızca mağazalarda değil, kısa mesafeli yerel iletişim için her yerde kullanılabiliyor.

 

Bir sonraki yazımızda iBeacon ve benzer donanımların mağaza içi perakendecilikte ne gibi yararlar sağladığını, nasıl kullanıldığını ve fiziksel mağaza perakendeciliği ile aslında nasıl e-ticaretinizi arttırabileceğinizi anlatacağız. Bundan önce eğer isterseniz daha önce iBeacon hakkında yazdığımız makale ve haberlere aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz:Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Şerife Tatlısu der ki:

    Anlatımınız çok başarılı muhteşem bir teknoloji . Teşekkürler.

Fikrini söyle

*