15 Kasım 2018

iBeacon Teknolojisinde Bir Türk Markası: Blesh [Röportaj]

Biliyorsunuz bir süredir fiziksel mağaza ve benzeri mekanlarda kullanılan beacon teknolojisi hakkında hem teknik hem de pratik kullanıma yönelik yazılar yayınladık. Bu teknolojiyi üreten ve geliştiren firmalardan birisi Blesh. Bir Türk firması olan Blesh’in nasıl çalıştığını, hangi teknolojileri kullandığını ve bu teknolojilerin perakende ile diğer sektörlerde nasıl yararlı olabileceğini, Blesh Kurucu Ortağı ve CEO Devrim Sönmez ile konuştuk.

Devrim Sönmez

Devrim Sönmez

Bu girişime başlama kararını ne zaman aldınız? Yatırımcılarınız hakkında bilgi verir misiniz?

2011 yılında başlayan ve yaklaşık 2 yıl süren bir yatırım sürecinin ardından Blesh’i (Bluetooth® Low Energy (BLE) Smart Hub) kurduk. 2013 yılı Kasım ayında ticarileşen Blesh markasının kuruluş ve gelişim aşamalarında kuşkusuz en büyük desteği yatırımcılarımızdan aldık ve almaya devam ediyoruz. Blesh’e kuruluş sürecinde inanan ve ilk yatırımcı olarak destek olan Turgut Gürsoy’un ardından, Ali Sabancı liderliğindeki ve aralarında Emre Berkin ile Kemal Cılız’ın da bulunduğu yeni melek yatırımcılar destek verdi.

Blesh’in şu anda hizmet verdiği markalar nelerdir?

Blesh’in sunduğu iBeacon çözümleri odağında işbirliği yaptığı markalar arasında Samsung, Hürriyet, DenizBank, Tanı, Garanti Bankası, Migros, Simit Sarayı, İddaa, fastPay, Gloria Jean’s Coffee, Caffé Nero ve Mekanist gibi çok sayıda önemli şirket yer alıyor.

Beacon teknolojisinin giyilebilir akıllı cihazlara uyarlanabilirliği hakkında bilgi verir misiniz?

Giyilebilir cihazlar da Bluetooth Smart teknolojisini entegre ettikleri sürece, tıpkı akıllı telefon ve tabletler gibi beacon teknolojisine uyumlu çalışıyorlar. Kullanıcılar beacon cihazının olduğu bölgelerde giyilebilir cihazlarından da erişilebilecek.

Kullanıcı veri güvenliğini sağlamak açısından ne gibi teknolojiler kullanılıyor?

Kullanıcılar, bilgi ve onayları dahilinde iBeacon bulunan lokasyonlarda bildirim alabiliyor. Bu yaklaşım terminolojide opt-in olarak geçiyor. Bu yönüyle iBeacon teknolojisi GSM şirketlerinin izinli veritabanına mesaj gönderme hizmetine benziyor; fakat ondan çok daha lokasyon hedefli çalışıyor. Buna ilave olarak, kullanıcının Bluetooth’u kapalı olduğu durumda kendisiyle herhangi bir iletişim kurulamıyor.

Biz Blesh olarak herhangi bir kullanıcı bilgisini tutmuyoruz. Kullanıcı bilgilerini yine izin verdikleri durumda, hizmet verdiğimiz mobil uygulamalar tutabiliyor. Blesh, mobil uygulamalarla kurduğu iletişimi özel kodlar (token) yardımı ile gerçekleştiriyor.

QR kodlara ve NFC’ye göre beacon kullanmanın avantajları nelerdir?

QR kodları ve NFC (Yakın alan iletişimi) gibi teknolojiler de bugüne kadar fiziksel ortamlarda ilgili içeriklere web üzerinden erişmeye yarıyordu. Beacon’lar bu iki teknolojiden farklı olarak Bluetooth Smart teknolojisi ile çalışıyor. Herhangi bir görsele veya cihaza akıllı cihazın kamerasını kullanarak okutmak veya cihazı yaklaştırmak gibi zorunluluklar beacon teknolojisinde yok. Akıllı cihazların 15 cm’den çok daha uzak mesafelerde etkin olmaması gibi dezavantajları da ortadan kaldırıp farklılık yaratıyor. Beacon’ların menzili 50 ile 70 cm arasında değişiyor ve hedef kullanıcının bu menzilde yer alması yeterli oluyor.

Beacon ve fiziksel web uygulamaları fiziksel varlığı olan markalar için ne gibi avantajlar sağlayabilir?

iBeacon teknolojisi, temelde mikrolokasyon belirleme ve yakınlık teknolojisidir. Bu çerçevede iBeacon tüm sektörlerde lokasyon bazlı iletişim ve mobil reklamcılık için kullanılmaktadır.

Sektörel örnekler olarak;

  1. Bankacılık ve Sigortacılık: Şubeye girmeden otomatik sıra numarası alma, ATM’ye yaklaşıldığında akıllı telefonu ile para çekme, mobil bankacılık ve sigortacılık ürünlerinin kampanya iletişimi gibi alanlarda kullanılmaktadır.
  2. Perakende: Mağaza içinde iletişim, sadakat uygulamaları ile kampanyalar, reyon reklamları, kişiye özel ürün reklamları gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca mikrolokasyon özelliği sayesinde mağaza içi analitik raporlama fonksiyonları kullanılabilmektedir.
  3. Havacılık: Havalimanında otomatik check-in, navigasyon, uçuş bilgileri, havalimanı analitik raporlama fonksiyonları kullanılabilmektedir.
  4. Kamu/Belediyeler: Müze, sergi, tarihi eser ve turistik alanların tanıtılması, kamu hizmetleri için lokasyon bazlı bilgilendirme
  5. Etkinlikler: Konferans, seminer ve konser gibi etkinliklerde katılımcılar ile lokosyon bazlı iletişim, oyun ve ödül kurguları uygulanmaktadır.
  6. Sağlık: Hastane içinde analitik raporlama, hastaya özel hizmetlerin mobil cihazlarla yönetilmesi, hastaların hareketlerinin izlenmesi gibi uygulamalar kullanılmaktadır.

Fiziksel Web ise, iBeacon’dan farklı olarak etrafımızdaki nesnelerin akıllı olması ve birbirine bağlanmasını sağlıyor. 2020 yılına kadar 25 milyarın üzerinde nesnenin internete bağlı olması öngörülürken, Fiziksel Web bu nesnelerle iletişime geçmek onlara aksiyon aldırmak için Google tarafından desteklenen bir teknoloji standardıdır. Henüz tüm teknoloji gelişimi tamamlanmamakla beraber Blesh’in tüm dünyaya ticari olarak sunduğu ürünlerle üzerindeki geliştirmeler devam etmektedir.

Fiziksel Web ile normal Beacon uygulamaları arasında ne gibi farklar var?

Fiziksel Web ile iBeacon, Bluetooth Smart teknolojisi ile çalışıyorlar ve beacon cihazları aracılığıyla çevresiyle iletişim kurabiliyorlar. iBeacon uygulamalarında, kullanıcı beacon menzilinde iken akıllı cihazına bildirim gönderilebiliyor. Fiziksel Web’de ise kullanıcının kendisi beacon cihazlarını arayarak içeriğe kendi ulaşıyor. İkisini ayıran en büyük nokta ise iBeacon uygulamalarında kullanıcının, o beacon cihazıyla iletişime geçmesi gereken mobil uygulamayı yüklemiş olması. Fiziksel web’de ise kullanıcın herhangi bir uygulama yüklemesine gerek yok çünkü bu teknoloji web üzerinden URL kullanarak iletişim sağlıyor. Bu yüzden de adı Fiziksel Web olarak geçiyor.

Şu anda Türkiye’de bu uygulamaya başlayan markalar ve hangi market grubu ve mağazalar var?

Ürettiğimiz Physical Web/Fiziksel Web ürünlerini şu ana kadar aralarında Amerika, Kanada, Almanya ve Danimarka başta olmak üzere 30 ülkeye ihraç ettik. Cihazı alan developer’lar (yazılım geliştiricileri) geliştirmelere başladı. Google Physical Web ekibinin lideri olan Scott Jenson’ın Blesh’in Physical Web Beacon’larını dünyadaki yazılımcılara sunarak pazara önderlik etmesi ve bundan sonrasında uygulamanın daha çok geliştiriciye ulaşması için umut ve heyecan verici. Türkiye’den de pek çok sipariş aldık. Sipariş verenler arasında yazılım, mobil teknoloji şirketleri ile üniversiteler de bulunuyor.

Fiziksel mağazalarda kullanılacak beacon teknolojisi, potansiyel olarak müşterileri doğrudan e-ticarete yönlendirebiliyor. Bu bağlamda fiziksel mağazaların gelecekte alacakları konum hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Fiziksel mağazalar geçtiğimiz sene beacon uygulamalarını test amacıyla kullanmaya başlamışlardı. 2015’te ise artık bu test döneminden çıkıp yoğun iletişime başlayacakları bir döneme giriyoruz. Fiziksel mağazalar, giderek artan kullanımı ile artık ana mecra olacağına inadığımız mobil kanallar üzerinden iletişime daha büyük önem vermeye başlayacaklar. Artık satın alma deneyimi online’da başladığı için çoklu-kanal stratejisini benimsemek gerekiyor. Beacon’lar da bu deneyimin güçlenmesini ve fiziksel mağazalarda devam etmesini sağlayacak bir teknoloji. Beacon’lar, sadece mağazaların değil mağazaya gelen müşterilerin de alışveriş deneyimini iyileştirecek.

Business Insider raporlarına göre mağazalarda beacon’lar üzerinden bildirim alan kullanıcıların satın alma istekleri 20 kat artıyor. 2015’te Amerika’da, beacon’ların direkt olarak etki ettiği satışların değerinin 4 milyar doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam 2016’da 10 kat artacak.

vending-machine

Mağaza içi mobil ödemelerde beacon ve fiziksel web, müşterilere ne gibi avantajlar sağlayacak?

iBeacon ile mobil ödeme entegrasyonu yapıldığında, müşteriler ceplerinden telefonlarını çıkartmaya gerek duymadan mobil ödeme yapabilecekler. Bu alanda fastPay ile işbirliği yaptığımız Hands-free Payment projesi, BAI-Finacle Global Banking Ödülleri’nde, “Product and Service Innovation (Yenilikçi Ürün ve Servisler)” kategorisinde finale kaldı. “Hands-free Payment”, Türkiye’den bu kategoride aday olan tek proje oldu.

Mağaza sahiplerine veya markalara mobil ödeme konusunda sağlayacağı avantajlar nelerdir?

Mağazanın websitesindeki müşterilerin hareketleri detaylı izlenebilirken fiziksel mağaza içinde bu mümkün olmuyordu. Ancak mağaza içinde iBeacon teknolojisi kullanılarak, müşterilerin gezindiği reyonlar ve geçirdikleri süre bilgisi kolayca elde edilebiliyor. Buna göre müşteirlere özel yönlendirme yapılarak fiziksel mağazada satış arttırabiliyor. Aynı zamanda, online mecrada müşteriin sepetine atıp satın alıp yğamadığı durumlarda, fiziksel mağazaya girişte mobil uygulama üzerinden bu ürün hatırlatılabiliyor ve müşteri ödemeye yönlendiriiebiliyor. Bu da omni-channel yani bahsettiğimiz çoklu-kanal stratejisine uygun bir uygulama oluyor.

Böyle bir sistem kurmanın firmalara yaklaşık maliyeti nedir? Süreç olarak ne kadar zaman almaktadır?

iBeacon teknolojisinin en önemli rekabet avantajı, alternatiflerine göre çok daha düşük maliyetlerle çok yüksek getiri sağlayabilmesidir. Geçmişte, WiFi teknolojileri ile AVM içi trafiği izlemek 300 bin doları aşan bütçelerle yapılabilirken, iBeacon teknolojisi ile onda biri bütçeler ile gerçekleştirilmektedir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*