19 Kasım 2018

Mobil Alışveriş Çıkış, Sosyal Alışveriş İnişte

Mobil alışveriş özellikle hareket halindeyken ürün ve mağaza araştırmaları ile tüketicilerin işini oldukça kolaylaştıran bir alışveriş yöntemi olarak karşımıza çıkarken, oldukça uygun fiyatlarla piyasaya sürülen akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar da mobil internet kullanımının artışında etkili oluyor.

IBM tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, kullanım kolaylıkları sayesinde mobil alışverişin toplam online alışverişlerdeki yerinin hızla arttığını ortaya koyarken, bunun tam aksine sosyal alışverişin çıkışını koruyamadığını öne sürüyor.

IBM araştırmasında mobil alışverişin online alışverişteki payının 2012’nin ilk çeyreğine kıyasla %14 oranında arttığını açıklarken, bu payın ilk çeyrekte %13.3, bu çeyrekte ise %15.1 olduğunu belirtiyor. IBM’in araştırmasına göre sosyal alışveriş ise %2.4 oranından %1.9’a inerek %20 oranında ivme kaybetti.

Sosyal ürün önerilerinin yanı sıra, direk sosyal medya networklerinden gelen alışverişlerin bu oranlara dahil edildiğini açıklayan IBM, özellikle kadın tüketicilerin fırsat ve indirim araştırmalarının ikinci çeyrekte arttığını ifade ediyor.

Geçtiğimiz senenin aynı çeyreğine kıyasla %50 daha fazla tüketicinin online promosyonları araştırıp paylaştığı raporda belirtilirken, online satışların bir önceki çeyreğe kıyasla %2.3 azaldığı açıklanıyor. IBM’in raporuna göre, online alışverişlerdeki sipariş tutarı ise geçtiğimiz çeyreğe kıyasla artışta.

Online alışveriş yapan kesimin fırsat arayışlarının arttığını belirten IBM yetkilileri, buna rağmen azalan online alışveriş harcamalarının tüketicilerin e-mağazalarda aradıkları indirimleri ve fırsatları bulamamalarından kaynaklanıyor olabileceğini paylaştılar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*