14 Kasım 2018

IBM ve Facebook İşbilirliği Perakendecilerin Reklam Hedeflemelerini Kolaylaştıracak

IBM Commerce, müşterilerinin Facebook reklamlarını daha da kişiselleştirip, hedefleme konusunda daha ileri bir aşamaya geçmek istiyor.

Bunu yapabilmek için, yazılım devi IBM, müşterilerine Silverpop ile oluşturduğu tüketici segmentlerini ve diğer pazarlama analiz araçlarını kullanıma açarak, sosyal ağlarda daha iyi hedefleme yapılabilmesini sağlıyor. Dünden beri. Bu değişimin üzerinden henüz 24 saat bile geçmediği için henüz elle tutulur sonuçlar hakkında bir bilgimiz yok. Zaman içinde bu araçların kullanımının ne gibi etkiler oluşturduğunu inceleyeceğiz.

IBM ve Facebook arasında yapılan anlaşma, IBM’in veri bilimcilerinin tüketiciler hakkında edindiği verileri (örneğin ürün satın alma alışkanlıkları, lokasyonları, ürün tercihleri, markalar hakkındaki duyguları gibi), Facebook’un kullanıcı veri tabanındaki bilgiler ile eşleştirilebilmesini sağlıyor.

Facebook üzerinden hedefleme Custom Audience aracını kullanıyor ve reklamcılara Facebook harici verileri girerek, bunlara göre de sosyal ağda hedefleme yapabilmelerini sağlıyor.

Örnek vermek gerekirse, Custom Audience aracını kullanan bir perakendeci kendi tüketici segmentini Facebook’a yüklüyor. Sosyal ağ bundan sonra bilgiyi tarıyor ve kriptografların “hash” dedikleri, tekrar yaratılamayan bir adresi şifreliyor. Facebook aynı şeyi kullanıcı verileri için de yapıyor. Facebook daha sonra perakendecinin hash kodunu kullanıcı hesaplarının hash kodları ile karşılaştırıyor. Perakendeci, birbiri ile eşleşen bir grubu, sosyal ağın herhangi bir reklam formatına hedef gösterebiliyor. Örneğin bir spor malzemeleri perakendecisi uzun mesafe koşucusu segmentini Facebook’a yükleyip, daha sonra İstanbul’da yaşayan 20 ile 40 yaş arası kişilere özel bir indirim sunabiliyor.

Facebook’un reklam hedeflemesi ile IBM Commerce’ün analiz araçlarının birleşimi, özellikle perakendecilere müşterilere daha kişiselleştirilmiş ve ilgili teklifler sunabilme avantajı sağlanıyor. Facebook reklam hedefleme kabiliyeti, IBM Commerce’ün 35 bin civarı müşterisinin tamamı için ücretsiz kullanılabilir durumda.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] Kaynak | Etiketler: facebook (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); © Aynazel – İş Kurmak, Kendini ve İşini Geliştirmek İsteyenlerin Sitesi var sc_project=10435565; var sc_invisible=1; var sc_security="1ca892d3"; var scJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://secure." : "http://www."); document.write(""); Yukarı /* */ […]

Fikrini söyle

*