15 Kasım 2018

IBM’den Bilim Kurgu Gibi İş Analitiği Çözümü

IBM, Watson Analitik ürününü duyurdu. Watson Analitik, işletmelerin güçlü öngörüsel ve görsel analitik araçlara anında erişim kazanmasını sağlayan, devrim niteliğinde doğal dile dayalı bir hizmet olarak açıklanıyor. Analistlere göre,  günümüzde iş dünyasının yalnızca küçük bir kısmı, karar alma işlemleri için güçlü analitik araçları kullanıyor. (Kaynak: IDC ve Computerworld’ün Yıllık İş Analitiği Anketi, Haziran 2013.) Bu bağlamda Watson Analitik, gelişmiş ve öngörüsel analitik hizmetine herkesin kolayca erişmesi ve kullanabilmesi üzerine hazırlandı.

Watson Analitik çözümünün ilk versiyonu, bu yılın sonlarında masaüstü ve mobil aygıtlarda çalışmak üzere tasarlanmış, buluta dayalı bir hizmetin freemium (ücretsiz olan ve farklı özellikler istendiği taktirde satın alma opsiyonu sunan) sürümünü içerecek. Watson Analitik; kolay kullanımlı veri erişimi, veri işleme, basitçe yürütebilen ambar hizmetleri gibi bir dizi kapsamlı ve self servis analitik hizmetleri sağlıyor. İş dünyasındaki kullanıcıların eyleme dönüştürebilecekleri ve etkileşim kurulabilecekleri analiz ve görselleştirmeler için bu hizmetler, verileri (basit elektronik tabloların ötesinde) elde etmeyi ve kullanıma hazır hale getirmeyi mümkün kılıyor.

IBM Watson Analitik, güçlü ve öngörüsel analitikle daha kolay etkileşim kurmak için doğal dilden faydalanıyor ve örnek olarak şu temel soruları yanıtlayabiliyor:

  • Ürün satışlarımı yönlendiren temel unsurlar nelerdir?
  • Çalışanlarımı elde tutmaya en fazla destek olan yan haklar hangileridir?
  • Anlaşmaya varma olasılığı en yüksek olan işler hangileridir?

Özellikle görselleştirmeye odaklanan veri bilimcileri ve analistleri temel alarak tasarlanmış analitik yeteneklerin aksine IBM Watson Analitik; pazarlama, satış, operasyon, finans ve insan kaynakları gibi veriyi yoğun olarak kullanan işlerdeki profesyoneller için veriyi hazırlama, öngörüsel analiz yapma ve görsel hikaye anlatımı gibi adımları otomatikleştiriyor.

kıcanç uslu ibmYeni aracı değerlendiren IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu: “Watson Analitik; devamlı hareket halinde çalışan satış temsilcilerinden şirketin üst düzey yöneticilerine kadar tüm profesyonellerin, belli kalıpları fark etmesine, yeni fikirleri takip etmesine ve karar mekanizmalarını geliştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlandı. İş dünyasının aradığı cevapları bulabilmeleri için talep ettikleri gibi analitik ve veriler arasındaki engelleri ortadan kaldırıyoruz. İstedikleri analitiği, gereksinim duydukları verileri, tam da istedikleri biçimde kullanımlarına sunuyoruz. İnsanların kavrama yeteneklerini artırmaya yönelik olarak tasarlanan, gücünü Watson’dan alan analitik çözümü; büyük verinin geniş potansiyeli ve PC’lere, akıllı telefonlara ve diğer aygıtlara bulut teknolojisinden faydalanarak sunuyor. Bu özelliğiyle birçok sektörde tam anlamıyla bir dönüşüm yaratacak.”

Basitlik ve kullanım kolaylığı temel alınarak oluşturulan bu hizmet, iş dünyasındaki kullanıcıların kendi görevleri dahilindeki, kişisel iş senaryolarına anında erişim sunuyor. Bu sistem ile kullanıcılar; verileri manuel olarak aramak, yanıtları bulmak ve hipotezleri test etmekle uğraşmak yerine, işi anlamaya ve sonuçları paydaşlarla etkin biçimde paylaşmaya odaklanabilecekler. Verileri kullanıma hazır hale getirmek ve yüklemek, bir analiz projesindeki toplam sürenin %60’ını veya daha fazlasını alabiliyor. Buna ek olarak kullanıcılar, hangi analizin işlerine yaracağını ve hangi senaryonun raporda veya şemada nasıl anlatılacağını bulma konusunda da zorluklar yaşıyorlar. Watson Analitik ise kullanıcının aradığı yanıtları bulma yeteneklerini hızlandırmak için veri hazırlama ve yükleme adımlarını otomatik hale getirir. Ayrıca Watson Analitik; iş dünyasındaki kullanıcılarının, okunarak anlaşılabilecek veya etkileşim kurulabilecek sonuçları anlayabilecekleri terimlerle sunarak, doğru soruları sorabilmesi için doğal dili işleme yeteneklerine sahiptir.

Yeni duyurular kapsamındaki üç temel inovasyon, gelişmiş analitiği kullanmak için gereken becerileri büyük ölçüde azaltıyor:

  • Tek İş Analitiği Deneyimi: Farklı türde analiz ve veri görevleri için tasarlanmış ayrı analitik araçların aksine, Watson Analitik, self servis hizmet niteliğinde kuruluş verileri ve analitik yeteneklerden oluşan eksiksiz bir grubu bulut üzerinde bir araya getiren, kusursuz ve birleşik bir deneyimdir. Profesyoneller, sorunlarını tanımlıyor ve ardından Watson Analitik; bu profesyonellere, veriler sağlıyor, verileri ayıklıyor ve optimize ediyor. Ardından öngörüler çıkarma, çıktıları tahmin etme, sonuçları görselleştirme, raporları ve gösterge panolarını oluşturma ve ayrıca, başkalarıyla işbirliği yapma gibi konularda da yardımcı oluyor.
  • Kılavuzlu Öngörüsel Analitik – Watson Analitik, en faydalı bilgileri otomatik olarak ortaya çıkarmak ve öngörülemeyen kalıpları ve ilişkileri açığa çıkarmak için tahmine dayalı analitiğin kullanımını sunar. Bu süreç, yeni soruları ve daha iyi iş öngörülerini tetikleyerek, kullanıcıları, değişkenlere veya işlerinin en önemli kısımlarına yöneltir
  • Doğal Dil Diyaloğu – Watson Analitik, kişilerin görmek istediklerini kolayca yazmasına olanak tanıyarak, işin ve kişilerin dilini konuşur. Watson Analitik, olayların neden meydana geldiğini ve nelerin olabileceğini, bilinen tüm iş terimlerine göre açıklayan sonuçları üretir. Ayrıca iş profesyonelleri, sonuçlar ile etkileşim kurarken, konunun özüne inebilmek için sorularda ince ayarlama yapmaya devam edebilirler.

Watson Analitik, bulut üzerinde entegre bir analitik ve veri deneyimi sağlıyor. IBM’in diğer bulut çözümlerinde olduğu gibi, Watson Analitik, SoftLayer platformu üzerinde barındırılacak ve IBM Bulut Pazarı aracılığıyla kullanıma sunulacak. Geliştiricilerin ve Bağımsız Hizmet Sağlayıcılarının, uygulamalarında yeteneklerinden yararlanmasına olanak tanımak amacıyla, IBM, aynı zamanda Watson Analitik hizmetlerini, IBM Bluemix aracılığıyla da kullanıma sunmayı amaçlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*