13 Kasım 2018

İçerik Bulutu Ürün Sayısı 2’ye Katlandı ve 2016’da Yurt Dışına Açılmaya Hazırlanıyor [Röportaj]

 

Profesyonel içerik kullanmak isteyen marka, ajans ve kobileri her biri kendi alanında uzman, profesyonel yazarlarla buluşturan icerikbulutu.com, Türkiye’de kaliteli içerik standardını yükselterek şirketlere rekabetçi içerik çözümleri sunma yolunda hızla ilerliyor.

İçerik Bulutu kurucu ortağı Ahmet Durmuşoğlu, Türkiye’de Udemy’nin online eğitim sistemine benzeyen bir anlayışıyla hizmet verdiklerini ve sektöre ücret standartları da getirerek sürdürülebilir bir freelance ekosistem yarattıklarını vurguluyor. EticaretMag olarak icerikbulutu.com kurucu ortağı Ahmet Durmuşoğlu ile 2014’te hayata geçen girişimin bugünü ve geleceğini konuştuk.

icerikbulutu.com’u ve yeni sunduğunuz özellikleri kısaca anlatır mısınız?

İçerik Bulutu’nda 1000’den fazla uzman içerik yazarı ve 30’un üstünde üst düzey deneyimli editörümüzle 45 ayrı uzmanlık kategorisinde 300’den fazla marka, ajans ve internet girişimine içerik hizmeti sunuyoruz. Sistemimizde markalar kurumsal blogları, sosyal ağ hesapları, ürün / kategori içeriği ihtiyaçları ve diğer içerik gereksinimleri için İçerik Bulutu akıllı ekranlarını kullanarak birkaç dakika içinde içerik talebi oluşturabiliyorlar. İçerik bulutunda markalar bulut tabanlı serviste hiçbir aracıya gerek kalmadan içerik talebinde bulunarak kendilerine en uygun ödeme yöntemleriyle hizmet alabiliyor. Üstelik tüm bu süreci kendi akıllı ekranlarından yöneterek zaman ve maliyetten tasarruf ediyorlar.

içerik bulutu 9

“Her şeyin başı kalitede istikrar.”

Müşterilerimizle genellikle yıllık anlaşmalar yaparak içerik üretimi konusunda uzun süreli hizmet kalitesini garanti altına alıyoruz. Bu noktada ürün sayımızı da ikiye katladık. Blog içeriğine ek olarak ürün ve kategori açıklamaları, lisanslı görsel ve video hizmetimizle markalara toplam 8 ayrı seçenek altında ürünlerimizi sunmaya başladık. İçerik talebini oluştururken çok sayıda ürün veya kategori açıklaması istenecek ise Excel ile çalışmanın kolaylıklarından faydalandırıyoruz. Üretilen tüm içeriklerin kelime yoğunluğu analizini yayıncılarımıza servis arayüzü üzerinden sunuyoruz. İçerik istenen mecra bir WordPress alt tabanlı bir blog ise İçerik Bulutu’nun geliştirmiş olduğu WordPress API entegrasyonu ve başlık fikirleri hizmeti sunduğumuz Topiko Akıllı Başlık Motoru gibi servislerimizle de işletmeler için Türkiye’de eşi olmayan inovatif çözümler sunuyoruz.

Ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

İcerikbulutu.com’da markaların, ajansların ve internet girişimlerinin sürdürülebilir içerik ihtiyaçlarına Türkiye’de örneği olmayan bir yöntemle çözüm sunuyoruz. İçerik Bulutu, bulut tabanlı akıllı bir servis, bir pazar yeri ama sıradan bir pazar yeri değil. Teknoloji ve servisleriyle markaların işini çok kolaylaştıran bir servis. İşletmeler dakikalar içerisinde içerik bulutu akıllı ekranlarını kullanarak içerik talebinde bulunabiliyor. Bu taleplerini akıllı ekranları aracılığıyla yönetebiliyorlar. Açılan talep, icerikbulutu.com yazar eşleştirme teknolojisi sayesinde o konunun uzmanı kişilere içeriklerinizi atıyor ve içerikleriniz alanında uzman kişiler tarafından üretiliyor.

Sizin için üretilen içerikler Dünya’nın önemli özgünlük tarama araçlarından olan COPYSCAPE entegrasyonu sayesinde özgünlük testinden, icerikbulutu.com akıllı ekranları ile kelime yoğunluğu analizinden ve deneyimli editörlerimizin denetiminden geçerek markanın onayına servis üzerinden online olarak sunuluyor.

İçerik Bulutu’nun sunduğu hizmetler arasında blog içerikleri, ürün ve kategori açıklamaları Twitter, Facebook ve diğer sosyal ağlar için içerik oluşturma, basın bülteni yazımı ve redaksiyon da bulunuyor. Bu süreçte markalar kendileri için üretilen içerikler için lisanslı görsel ve video satın alarak eklenti entegrasyonu ile WordPress tabanlı sitesinde otomatik olarak yayınlayabiliyor.

 

 

Yazar eşleştirme teknolojinizden söz eder misiniz?

Kaliteli ve özgün içerik üretiminin olmazsa olmazlarından biri de içeriklerin, alanında uzman ve profesyonel yazarlar tarafından hazırlanması. İçerik Bulutu’nda farklı konu ve kategorilerdeki içeriklerin her biri kendi alanında uzman yazarlar tarafından üretiliyor. Yazar eşleştirme teknolojisi ise talep edilen içeriklerin ilgili yazarlara atanmasını ve binlerce yazarın profesyonel olduğu konularda içerik üretmesini kolaylaştırıyor.

Bu noktada markaların doğrudan sektör uzmanları ve duayenlerden içerik isteme imkanı bulunuyor. Biz de bu talepleri özel ücret karşılığında sistemimize kayıtlı uzmanlara iletiyoruz. Bu hizmeti gerçekleştirirken uygun maliyetlerin yanı sıra gerçekten konusunda uzman olan kişilerden içerik elde etmelerine imkan tanıyoruz ki bu seçeneği ajansların genel yazar kadrosunda bulmaları oldukça zor.

Elbette icerikbulutu.com işin kreatif tarafında sade ve fonksiyonel sistemiyle yazarların da işini kolaylaştırıyor. Örneğin yazarlar bakiye sisteminden yararlanarak kendi iş geçmişini görüntüleyebiliyor. Buna alanında uzman olan 30 editörümüz ve otomatik yazım denetimini eklediğimizde farkımız ortaya çıkıyor

içerik bulutu 10

Yazarlara nasıl ulaşıyorsunuz?

İlk başta farklı şekillerde ulaşıyorduk. Alanında uzman kişileri, kategorilerine göre içeriye almaya çalışıyorduk. Sonrasında İçerik Bulutu popüler bir çekim merkezi oldu. 40 binin üzerinde başvuru aldık. İnce eleyip sık dokuyoruz. İçerik Bulutu yazarlarını davetiye usulü ile içeriye alıyor. Her istekli yazarın markalar için içerik üretmesi zor. Yazı yazıyor olmak profesyonel içerik üretebileceği anlamına gelmiyor. Yazar adayları bunun için CV taramasından geçiyor. Ardından davetiye başvuru mektubu dolduruluyor. İçerik üretimi yapılan mecralar veya web sitelerinin bağlantıları ile Linkedin profilleri dahil gerekli tüm bilgileri veriyor. Örnek işleriyle beraber, yazarlar hakkında oluşan editör denetim notlarını da inceleyerek kendilerini içeriye davet ediyoruz. Editörlerimiz de bütün bu detayları gözden geçiriyor. Yeni yazar alımlarını profesyonel editörlerimiz onaylıyor.

Peki firmalar size nasıl ulaşıyor?

icerikbulutu.com online olduktan hemen sonra Türkiye’nin en büyük markalarına hizmet vermeye başlayarak oldukça iyi bir kulaktan kulağa memnuniyet etkisi yaratmayı başardı. Böylelikle halen her gün yeni ve büyük markalar icerikbulutu.com ile tanışmaya ve içerik ihtiyaçlarını Türkiye’nin en büyük içerik partneri ile profesyonel olarak karşılamak için anlaşma yapmaya devam ediyor. Genellikle ilk tanışma markanın içerik talebi oluşturmasıyla meydana geliyor. İlk taleplerinin ardından hızlı, kolay ve kaliteli içerikler ile cevap verildiğini gören markalar bunu sürekli hale getirecek şekilde yayıncı markalarımız arasına katılıyorlar.

Özgün ve faydalı içeriğin avantajları nedir?

Markaların hazırlanmasını istediği içeriklerin özgünlüğü, Dünya’nın en önemli özgünlük denetim araçlarından biri ile geliştirilen entegrasyon sayesinde kontrol ediliyor. Böylece markalar arama motorlarında web sitelerinin en üst sıralarda gösterilmesini sağlayan özgün ve faydalı içerik yayınlama garantisine kavuşuyor. İçerik Bulutu’nda “önceden üretilmiş içerik” diye bir şey yok zaten. Sizin talebiniz üzere, sizin için özgün ve kaliteli içerik üretiliyor. İçerik kalitesini bu şekilde artıran sitelerden hemen çıkma oranı azalıyor ve ziyaretçilerin sitede kalma süresi uzuyor. Zaten Google’ın son arama algoritmaları orijinal içerik üreten siteleri ödüllendiriyor. Bu röportajı okuyanlara Pogo Sticking’i araştırmalarını öneriyorum.

içerik bulutu 3

İçeriğin SEO açısından denetlenmesini nasıl sağlıyorsunuz?

İçerik Bulutu üretilen içeriklerde web arama motoru optimizasyonu yapmak için WordPress’te sunulan SEOYOAST eklentisine benzer bir algoritma kullanıyor. Türkçe dilinin ve yayıncının istediği kurumsal dil ile marka diline uygun bir şekilde denetlenen anahtar kelimeler ile kelime grupları metin kalitesini artırarak web arama erişimini artırıyor. Bu sistem aynı zamanda sadece yayıncının kriterlerine uygun içeriğin editör onayına gitmesini sağlayarak hem süreci hızlandırıyor hem de müşteri memnuniyetini artırıyor.

Profesyonel editör kadronuzla ilgili bilgi alalım.

Uzman yazarlar tarafından üretilen tüm içerikler, icerikbulutu.com üzerindeki akıllı editör ekranları aracılığıyla profesyonel editörler tarafından denetleniyor. Akıllı editör ekranları SEO ve özgünlük denetimini süreçlerinde maksimum otomasyon sağlayarak editörlerin dikkatini içerik kalitesine odaklamasını kolaylaştırıyor.

Böylece denetim süreci hızlanırken sadece insan kontrolü ile fark edilebilecek hatalar en verimli şekilde düzeltiliyor. Bu bağlamda editörler müşterinin istediği kriterlerden yararlanarak, talebe uyumluluk ve etkili anlatım denetimi yapıyor. Sadece editör onayından geçen içerikler yayıncı kontrolüne sunuluyor. Haftada veya ayda yüzlerce içerik üreten yayıncıların kırtasiye yükü azalıyor ve sistem hızlanıyor. Yani İçerik Bulutu’nda içeriği bir kişi üretiyor hem sistem hem ayrı bir editör denetliyor.

içerik bulutu 12

WordPress entegrasyonunu nasıl sağlıyorsunuz?

İçerik Bulutu’nun sağladığı WordPress entegrasyonu hizmeti sayesinde, satın alınan içerikleri manuel ya da otomatik olarak WordPress tabanlı web sitelerine aktarmak mümkün oluyor. Markalar İçerik Bulutu sistemi üzerinden web sitesine aktarılan içerikleri taslak olarak kaydedip zamanlayabiliyor veya otomatik olarak yayınlayabiliyor. Bunun için CRON özelliği açık olan WordPress sitesine İçerik Bulutu’nun sağladığı APK’yi (kodu) eklemek yeterli oluyor ve bu da senkronizasyonu otomatiğe bağlayarak markaların zaman kazanmasını sağlıyor.

Entegrasyon derken bunu salt otomatik yükleme olarak algılamayalım. Sistemimiz kurumsal bloglara etiket ve kategoriye bağlı olarak önceden sınıflandırılmış içeriklerin yüklenmesine de izin veriyor. Kısaca, icerikbulutu.com’dan talep ettiğiniz ve onayladığınız içerikler otomatik olarak WordPress sitenize aktarılıyor. Üzerinizden operasyonel yükü de alıyor ve bunun gibi farklı servisler geliştirmeye devam ediyoruz. Amacımız işletmelerin tüm operasyonel süreçlerini basitleştirerek işlerine odaklanmalarını sağlamak

içerik bulutu 11

Lisanslı görsel ve video desteği hizmetinizden söz eder misiniz?

Kurumsal blogların farkı içerik kalitesini artırmak üzere uygun video ve görseller kullanılmasında yatıyor. Bu noktada içeriğin doğru seçimlerle zenginleştirilmesi büyük önem taşıyor. Ancak uygun maliyetlerle içeriğe uygun ve lisanslı video veya görsel bulmak zor olabiliyor. İçerik Bulutu lisanslı görsel ve video bulma hizmetiyle markaların bu zorluğunu da ortadan kaldırıyor. Özellikle de akıllı filtre seçenekleri milyonlarca görsel ve video arasından içerik temasına en uygun olanları seçmeyi kolaylaştırıyor.

“2016’da yurt dışına açılacak.”

Ahmet Durmuşoğlu 2016’da yurtdışına açılmayı planladıklarını ve MENA–EMEA bölgelerine odaklanacaklarını belirtiyor. Bu noktada, Türkiye’deki bir girişimin İngilizce içeriğini sağladıklarını ve bunu yurt dışına açılmak için pilot uygulama olarak gördüklerini de ekliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*